Zakup auta ze środków dotacji

Czy osoby starające się do dotacje z Urzędu Pracy mogą kupić samochód? Mogą, ale pod pewnymi warunkami. Po pierwsze, nie można świadczyć usług w zakresie transportu towarowego. Po drugie, regulamin danego Urzędu Pracy (który w każdej placówce jest inny) – nie może wykluczać takiego zakupu. Np. starając się o dofinansowanie na podjęcie działalności z Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie – zakup samochodu nie jest możliwy. W Grodzkim Urzędzie Pracy  w Krakowie, wykluczone są jedynie samochody osobowe, a w PUP Gdańsk zakup auta (w tym osobowego) jest dozwolony.

Należy jednak pamiętać, iż zakup pojazdu musi być uzasadniony z punktu widzenia planowanej działalności. Oczywiście można powiedzieć, iż w przypadku każdej firmy w jakimś stopniu przyda się auto. Przecież trzeba dojechać do Urzędu Skarbowego, załatwić coś w banku itp. Niestety, w przypadku przeznaczenia kwoty dotacji na zakup samochodu – musi on być niezbędnym narzędziem wykorzystywanym w codziennym funkcjonowaniu firmy. Co przez to rozumiemy? Np. zakup auta w przypadku działalności taksówkarskiej,  nauki jazdy, usług cateringowych itp. W przypadku profilu działalności, który sam w sobie nie narzuca korzystania z pojazdu, konieczne jest dodatkowe uzasadnienie w obrębie składanego wniosku lub biznes planu. Np. gdy zamierzamy uruchomić firmę małą firmę budowlaną – zakup samochodu osobowego można uzasadnić celem dojazdu na miejsce w którym zlecono nam wykonanie danej usługi, oraz transport własnych narzędzi. Czy będzie to dla urzędnika wystarczający argument, by dopuścić tego typu zakup – zależy niestety już od jego widzimisię.

Należy pamiętać, iż dokonując zakupu z dotacji – wydatek trzeba wykonać w kwocie brutto i nie możemy się później ubiegać o zwrot podatku VAT. Wydatków związanych z ubezpieczeniem OC, czy przeglądem technicznych z dotacji już sfinansować nie będziemy mogli, należy więc na ten cel przeznaczyć środki własne, deklarując to w obrębie biznes planu.

Jeżeli kupujemy auto używane od osoby prywatnej, to cena samochodu nie może przekraczać ceny rynkowej dla danego rocznika i modelu. Jak to sprawdzić? Można w tym celu skorzystać z oprogramowania Omnipret, pozwalającego online wytyczyć wartość pojazdu w oparciu o dostępne na rynku oferty. Ponadto osoba sprzedająca auto, musi sporządzić oświadczenie, iż wcześniej nie kupiła go w oparciu o dotacje, pożyczki preferencyjne, lub inną pomoc publiczną. Rozliczając wydatek w Urzędzie Pracy trzeba będzie również przedstawić zaświadczenie o zapłacie podatku PCC.

Co zrobić w przypadku, gdy faktyczna cena zakupu auta odbiega od tej deklarowanej wcześniej we wniosku?  Jeżeli cena jest wyższa – należy pokryć nadwyżkę z własnej kieszeni. Jeżeli znaleźliśmy samochód w niższej cenie i po zrealizowaniu pozostałych zakupów ta kwota nam zostaje – możemy złożyć do PUP pisemną prośbę o wykonanie z tej kwoty dodatkowego wydatku, co wiąże się z aktualizacja planu inwestycyjnego. Wydatek możemy wykonać jedynie po uprzedniej akceptacji przez PUP.

W obrębie biznes planu, przygotowując plan wydatków z dotacji, lepiej jest wskazać ogólną informacje np. zakup samochodu osobowego (hatchback), o pojemności 1.2 – 1.5l niż podawać konkretny model, z uwagi na to, iż od momentu złożenia wniosku do wypłaty środków dofinansowania może minąć nawet 2-3 miesiące, a auto które sobie upatrzyliśmy – najzwyczajniej w świecie zniknąć z rynku.

Chcesz ubiegać się o dotacje? Poradnik w zakresie przygotowania wniosku i biznes planu znajdziesz TUTAJ

Jeden komentarz dla wpisu “Zakup auta ze środków dotacji”

  1. Czy szkolenie iod pozwala od razu zdobyć uprawnienia do bycia samodzielnym inspektorem danych osobowych. Według RODO w każdej firmie powinna być taka osoba, a ja prowadzę jednoosobową działalność i nie za bardzo chcę wydawać pieniądze na wynajmowanie zewnętrznego inspektora danych. Gdzie szukać dobrych szkoleń z RODO? Jak to wygląda pod względem kosztów? Czy wydatki związane z takimi szkoleniami można sobie wrzucić w koszty działalności?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *