Porady prawne przy zakupie auta – o czym należy pamiętać?  

Najczęściej zakup nowego samochodu wiąże się z tak wielkimi emocjami, że zapominamy o naszych podstawowych obowiązkach i powinnościach. Tymczasem finalizując transakcję, należy dopełnić szeregu różnych formalności. O czym należy pamiętać? W tym zakresie pomogą porady prawne przy kupnie auta.

Dokumenty, potwierdzające zakup – o co warto zadbać?

Kupując samochód z komisu lub od handlarza należy przede wszystkim uważać na umowy in blanco. To niestety częsty fortel, stosowany w takich miejscach. Podpisujemy umowę, która zawiera tylko dane sprzedającego, a miejsce na dane kupującego pozostaje puste. Początkowo nie ma problemu, by załatwić formalności w urzędach. Schody zaczynają się jednak nieco później, kiedy wychodzi na jaw, że auto było kradzione albo posiada zaniżony przebieg. Zresztą na treść umowy należy uważać również w przypadku zakupu auta od osoby prywatnej. Kontrakt powinen zawierać wszystkie, wymagane w prawie elementy. Dodatkowo poprzedni właściciel musi nam przekazać dowód rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdu oraz polisę OC. Nie zaszkodzi sięgnąć tutaj po porady prawne przy kupnie auta, jak w kancelarii https://kancelariagruchacz.pl/porady-prawne/ .

Formalności po zakupie – o czym nie można zapomnieć?

Szereg formalności czeka kupującego również po przeprowadzeniu transakcji zakupu samochodu. Należy rozpocząć od urzędu skarbowego i uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Kwota podatku powinna wynieść 1% wartości samochodu. Dodatkowo należy wypełnić stosowną deklarację, oznaczoną symbolem PCC-3. Z kolei w wydziale komunikacji właściwego starostwa należy przerejestrować auto. W tym celu konieczne jest uiszczenie stosownej opłaty. Może się ona różnić w zależności od tego czy auto było zarejestrowane w kraju czy też sprowadzone zza granicy, a także czy auto ma tablice z innego powiatu czy też lokalne. Jeżeli potrzebujesz w tym zakresie pomocy, sięgnij po porady prawne przy zakupie auta.

Nie zapomnij o badaniach technicznych

Niezwykle ważne jest również zweryfikowanie tego, czy pojazd posiada aktualne badania techniczne. Niejednokrotnie bowiem samochody na sprzedaż stoją przez jakiś czas na parkingu lub w garażu i nie są używane. Właściciele natomiast zapominają o zadbaniu o istotne formalności – w tym badania techniczne. Jeżeli brakuje tego, istotnego elementu, przed wizytą w starostwie należy zawieźć auto do stacji kontroli pojazdów i zrobić przegląd. Najlepiej zrobić to przy użyciu lawety, bo poruszanie się po drogach z nieważnymi badaniami technicznymi może się źle dla nas zakończyć. Gdy mimo wszystko, mamy jakieś wątpliwości, dotyczące zakupu samochodu, warto natomiast wybrać porady prawne przy zakupie auta. To gwarancja naszego bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *