Zasady dotyczące transportu towarów w temperaturze kontrolowanej

Transport chłodniczy jest bardzo dynamicznie rozwijającym się segmentem logistyki. Wykorzystywany jest między innymi w branży farmaceutycznej, spożywczej, rolniczej, chemicznej i kosmetycznej. Przewożąc ładunki w odpowiedniej temperaturze, zachowana zostaje ich świeżość, a więc także parametry i właściwości. Nie da się też ukryć, że rynek stawia przed przewoźnikami z branży coraz większe wymagania.

O pomoc w zdiagnozowaniu problemu poprosiliśmy specjalistów z firmy Frost – Thermo King, a więc jednego z liderów w transporcie chłodniczym oraz dostarczaniu chłodni, agregatów i innych tym podobnych urządzeń.

Produkty wymagające transportu w chłodniach

W pierwszej kolejności odnieść się natomiast trzeba do samych produktów, które muszą być transportowane w ten sposób. Jak nie trudno się domyślić są to produkty o dosyć krótkim czasie do spożycia, które szybko się psuja i są nietrwałe. Idąc dalej tym tokiem rozumowania nie trudno zgadnąć, że w chłodniach transportuje się m.in.:

* leki,
* wyroby cukiernicze,
* półprodukty farmaceutyczne,
* wyroby mięsne,
* odczynniki chemiczne,
* organiczne środki rolnicze,
* rośliny i grzyby,
* kosmetyki,
* ładunki niebezpieczne,
* napoje alkoholowe i bezalkoholowe,
* ryby i owoce morza.

Specjalistyczna flota

Niezależnie od produktu jego transport wymaga odpowiednio dobranych pojazdów, które wytwarzają określone warunki termiczne. Jedne wymagać mogą ogrzewania, inne chłodzenia lub głębokiego mrożenia. Obecnie rynek bogaty jest jednak w tak zaawansowane urządzenia, że nie jest to wielki problem. Pozwalają one na przewożenie produktów w wybranych strefach temperatury. Biorąc pod uwagę pojazdy chłodnicze, przystosowane są one do transportu towarów w temperaturach od 25 stopni Celsjusza do –25 stopni Celsjusza.

Normy prawne

Podstawą prawną transportu w temperaturze kontrolowanej stanowi Ustawa o transporcie drogowym (Dz.U. 2001 nr 125 poz. 1371). Innym rozporządzeniem jest natomiast umowa ATP o przewozie szybko psujących się artykułów żywnościowych i specjalnych środkach transportu, która determinuje warunki termiczne, pomiarowe i kontrolne takiej floty przewozowej.

Poza nimi zapis prawny regulujący transport chłodniczy określają również:

* Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 22 maja 1996 r. w sprawie ogólnych wymagań sanitarnych przy przewozie środków spożywczych, używek i substancji dodatkowych dozwolonych.
* Ustawa z dnia 11 maja 2001 r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia
* Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością

Oczywiście nie tylko regulują one przewóz w temperaturze kontrolowanej, ale także wymuszają na przewoźnikach stosowanie ubezpieczeń i gwarancji finansowych, które chronią podmioty korzystające z usług przewoźników w tej branży. Wszystko na wypadek uszkodzenia przewożonego towaru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *