Kontrola trzeźwości na drodze to bez wątpienia jedna z najbardziej stresujących sytuacji dla każdego kierowcy. Właśnie w tym momencie najczęściej możemy się spotkać z alkomatem w wersji policyjnej. Aby zaoszczędzić sobie stresu związanego ze spotkaniem policji, możemy wyposażyć się w profesjonalny alkomat osobisty. Dzięki urządzeniu będziemy mogli w warunkach domowych sprawdzić poziom alkoholu w wydychanym powietrzu, zanim postanowimy siąść za kierownicę.
Z czego zbudowany jest alkomat?
Urządzenia do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu składają się z trzech podstawowych elementów, które połączone razem pozwalają oszacować stan trzeźwości.
Pierwszym elementem, bez którego alkomaty osobiste nie mogłyby poprawnie funkcjonować, jest układ mechanicznej obróbki powietrza. Odpowiada on za wpuszczenie części wdmuchiwanego powietrza do sensora. Dzięki układowi alkomaty szczególnie te dobrej jakości zapewnia użytkownikowi dokładny pomiar.
Kolejny ważny element budowy alkomatu, który jednocześnie jest jego głównym mechanizmem to sensor. Ten element elektroniczny analizuje stężenie alkoholu w dostarczonej próbce. Co więcej, niektóre czujniki są wrażliwe i na pomiar może mieć w pływ nawet zapalenie papierosa chwilę przed kontrolą. Na rynku możemy spotkać alkomaty wyposażone w jeden z trzech sensorów różniących się od siebie wrażliwością na inne substancje:
- półprzewodnikowe: rodzaj ten posiada wbudowaną elektrodę, na której alkohol z wydychanego powietrza się utlenia, powodując zwiększenie przewodności półprzewodnika proporcjonalnie do ilości wdmuchiwanego alkoholu.
- elektrochemiczne: do pomiarów wykorzystują sensor elektrochemiczny, są chętnie wykorzystywane przez służby.
- spektrofotometryczne: stosuje się je do stacjonarnego badania trzeźwości najczęściej w sądach, szpitalach oraz posterunkach policji. Nie trzeba ich kalibrować, a także inne substancje zawarte w wydychanym powietrzu nie mają wpływu na pomiar.
Aby użytkownik otrzymał informację o stężeniu wyświetloną na ekranie lub drukowaną na papierze w przypadku alkomatów dowodowych niezbędnym elementem jest układ elektroniczny. Jego zadaniem jest obliczanie zawartości alkoholu na podstawie informacji dostarczonej z sensora.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru alkomatu do własnej kontroli?
Rozwój nowoczesnej technologii spowodował, że producenci mogą ulepszać swoje urządzenia tak, aby były jeszcze dokładniejsze. Wśród użytkowników obecnie największą popularnością cieszą się alkomaty elektrochemiczne. Dzięki wysokiej klasy wbudowanemu czujnikowi pomiar robiony tym urządzeniem jest niezwykle dokładny i wiarygodny.
Alkomaty elektrochemiczne ze względu na swoją niezawodność chętnie są wykorzystywane przez służby mundurowe. Ten typ urządzeń doskonale sprawdza się również jako materiał dowodowy. Prywatni użytkownicy mają do wyboru alkomaty osobiste z szerokiej gamy produktów podzielonych ze względu na wielkość, ilość pamięci wewnętrznej, a także różne udogodnienia takie jak wbudowana kamera czy możliwość pracy w szerokim zakresie temperatur.
Jak dobrze wiemy, zakup alkomatu nie może być przypadkowy. Pierwsze lepsze urządzenie nie koniecznie wskaże nam prawidłowy pomiar, a jego żywotność będzie krótka. Profesjonalne i godne zaufania sprzęty powinny posiadać atest, który potwierdza, że urządzenie dostarcza wiarygodnych danych pomiarowych. Jest to bardzo ważne, szczególnie gdy chcemy mieć pewność, że zanim wsiądziemy do pojazdu, będziemy trzeźwi.
Dobry alkomat osobisty to taki, który ma gwarancję producenta oraz certyfikat wykonanej kalibracji w dniu sprzedaży. Dzięki temu kupujący ma pewność, że sprzedawca sprawdził działanie urządzenia i potwierdza jego zgodność z obowiązującymi normami prawnymi.
Jak skalibrować alkomat?
Poprawne działanie urządzenia do pomiaru alkoholu zależy od wykonania jego prawidłowej kalibracji. Należy pamiętać, że nie powinniśmy samodzielnie jej przeprowadzać, ponieważ potrzebne jest profesjonalne stanowisko serwisowe.
Każdy alkomat powinniśmy oddać w ręce specjalistów najlepiej w autoryzowanych przez producentów punktach. Każda kalibracja przeprowadzona przez przeszkolonych pracowników łączy się z wystawieniem odpowiednich dokumentów potwierdzających kalibrację. Wśród nich znajdziemy gwarancję na wymienione części, jeżeli wystąpiła taka potrzeba, certyfikat kalibracji alkomatu z informacją o wskazaniach po kalibracji oraz gwarancję na wykonaną usługę.
Kalibrację urządzenia powinniśmy zlecić specjalistom w terminie zgodnym z instrukcją załączoną do urządzenia podczas jego zakupu. Ceniony sklep z alkomatami również posiada w swojej ofercie możliwość kalibracji poprzez wykonanie jej w profesjonalnym laboratorium serwisowym.
Wybierając alkomat osobisty, powinniśmy pamiętać o powyższych wskazówkach. Pomogą one zwrócić uwagę na najbardziej istotne sprawy związane z urządzeniami pomiarowymi. Co więcej, korzystając z usług renomowanych sprzedawców, zawsze będziemy mieli pewność, że nabyty przez nas sprzęt jest najwyższej jakości co, przekłada się na poprawność pomiaru.