Zaskoczyła Cię zima? Sprawdź jak jeździć bezpieczniej i uniknąć mandatu!

Zamarzające drzwi, oblodzone szyby, śliska nawierzchnia, mżawka szybko zamieniająca się w lód – to tylko przykłady licznych „atrakcji” czekających na kierowców w sezonie zimowym. Odpowiednie przygotowanie do zimy zwiększy nasze bezpieczeństwo na drodze oraz komfort prowadzenia pojazdu, pozwoli także uniknąć mandatu.

Ryzyko wypadku w zimie jest nawet sześciokrotnie wyższe niż podczas innych pór roku –  tak wynika z badań jednego z największych niemieckich automobilklubów. Dzieje się tak głównie przez trudne warunki atmosferyczne, ale także ze względu na nieostrożność i beztroskę kierowców, którzy nie dostosowują swojej techniki jazdy do pogody i nie zawsze dbają należycie o przygotowanie auta na niskie temperatury.

Odpowiednie wyposażenie to podstawa

Zimową porą najważniejsze dla kierowcy powinno być zaopatrzenie się w specjalny płyn do spryskiwaczy, nie zamarzający w niskich temperaturach oraz wymiana opon na zimowe. Niektórzy kierowcy świadomie rezygnują z tych zabiegów, argumentując, że obecnie zimy są łagodniejsze, a drogi w zimowych miesiącach nie zawsze skuwa lód. Postępując w ten sposób narażają jednak na niebezpieczeństwo i siebie, i innych: już w temperaturach poniżej siedmiu stopni znacznie lepiej sprawdzają się opony zimowe. Dzieje się tak ze względu na zastosowanie innych materiałów, dzięki którym opony zimowe w chłodne dni zachowują większą elastyczność, a co za tym idzie – także większą przyczepność. Zima lubi także zaskakiwać i drogowców, i kierowców, może więc nagle okazać się, że na skutek opadów śniegu jazda na oponach letnich czy przejściowych jest nie tylko ryzykowna, ale wręcz niemożliwa.

Jeżeli często musimy zostawiać auto pod gołym niebem, warto zaopatrzyć się także w skrobaczkę do lodu oraz płyn pomagający odmrażać szyby i zamki, a nawet – jeżeli temperatury są niskie, a samochód stoi na zewnątrz bardzo długo – w specjalne osłony przeciwszronowe. Taka zapobiegliwość ułatwi nam przygotowanie auta do jazdy.

Dla bezpieczeństwa… i by uniknąć mandatu

Częstym grzechem, popełnianym przez kierowców zimą, jest pozostawianie silnika na chodzie. Włączony silnik może pomóc w odśnieżeniu auta, uruchamianie go jednak na dłużej aby ogrzać pojazd (i co gorsza oddalanie się od niego) nie tylko szkodzi samochodowi i doprowadza do nadmiernego zużycia paliwa, ale także naraża nas na… mandat. Kodeks drogowy zabrania bowiem opuszczania samochodu, którego silnik jest w ruchu, niedozwolone jest także niepotrzebne generowanie hałasu i dwutlenku węgla.

Warto zwrócić uwagę również na 66 artykuł kodeksu drogowego: pojazd uczestniczący w ruchu musi być wyposażony i utrzymany tak, aby korzystanie z niego nie tworzyło zagrożenia dla osób jadących nim oraz dla innych uczestników ruchu. Jazdę samochodem, którego szyby pokryte są lodem albo śniegiem można więc uznać za naruszenie tego przepisu, a więc powód do wypisania mandatu (wysokości nawet kilkuset złotych). Koniecznie jest także odśnieżanie tablic rejestracyjnych. Jeżeli te będą niemożliwe do odczytania narażamy się na sto złotych mandatu (oraz trzy punkty karne).

Przepisy a zmiana opon na zimowe

W wielu europejskich państwach wprowadzono obowiązek zmiany opon na zimowe – najczęściej zmiany należy dokonać na przełomie listopada i grudnia. Przepis ten dotyczy zwykle także turystów, jeżeli więc wybieramy się samochodem na przykład do Szwecji, Finlandii, Litwy czy Estonii nie unikniemy konieczności wyposażenia auta w odpowiednie opony. W Polsce na razie nie wprowadzano przepisów, nakazujących wymianę opon – tym samym to, czy i kiedy zdecydujemy się na założenie zimowego kompletu zależy tylko od nas. Warto jednak pamiętać, że rezygnując z opon zimowych może i nie narażamy się na mandat za sam fakt ich nieposiadania, ale zwiększamy ryzyko wypadku oraz mocno niszczymy opony letnie – i tym samym będziemy zmuszeni do kupna ich nowego kompletu znacznie szybciej.

Nie lekceważ zimy, zadbaj o odpowiednie wyposażenie, odśnieżaj samochód, pamiętaj, że droga hamowania na oblodzonej nawierzchni jest dłuższa i dostosuj prędkość do warunków – to przepis na zwiększenie bezpieczeństwa jazdy w zimowym okresie.

Polecamy:
Bezpieczne przejście na drugą stronę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *