Polskie przepisy prawne, zgodnie z przepisami europejskimi, nakazują kierowcom korzystać ze świateł przez całą dobę. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że nie zawsze muszą to być światła mijania. Jak się okazuje, w ciągu dnia, gdy warunki temu sprzyjają, mogą je zastąpić światła do jazdy dziennej. Czy światła te są fabrycznie zamontowane w pojeździe? Kiedy można korzystać ze świateł tego typu i po to robić? Na te pytania i nie tylko odpowiadamy w poniższym artykule.
Światła do jazdy dziennej – co to takiego?
Powyższe określenie odnosi się do lamp LED-owych, montowanych w przedniej części samochodu, służących do oświetlania drogi w ciągu dnia. Różnica pomiędzy światłami do jazdy dziennej, a światłami mijania tkwi przede wszystkim w mocy lamp. Pojedyncza lampa świateł mijania ma moc co najmniej 40 W, podczas gdy światła LED do oświetlenia dziennego cechują się mocą nieprzekraczającą kilkunastu, a czasami nawet kilku W. Oznacza to oczywiście, że światła dzienne są słabsze, przez co po zmroku niewystarczająco dobrze oświetlają drogę. Stosowanie ich w dzień jest jednak o tyle sensowne, że ze względu na mniejszą moc pobierają niewielkie ilości energii.
Obecnie w wielu nowych samochodach światła przeznaczone tylko do jazdy dziennej są montowane fabrycznie.
„Każdy samochód o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, który otrzymał homologację po 2011 roku, powinien posiadać światła do jazdy dziennej. Są one zatem obecne we wszystkich nowych modelach samochodów, jedna nie znajdziemy ich w nowych wersjach starszych modeli pojazdów, które weszły na rynek przed rokiem 2011. Zasady te określa europejska Dyrektywa 2008/89/WE i dotyczą one wszystkich samochodów produkowanych na terenie Unii Europejskiej. ” – informuje nas specjalista ze sklepu iParts.pl.
Istnieje jednak możliwość zakupu i samodzielnej instalacji świateł do jazdy dziennej. Najpopularniejsze są tzw. paski z diodami, jednak lampy dzienne występują również w innych postaciach, a wybór konkretnej z nich zależy w zasadzie tylko od gustu estetycznego.
Kiedy i jak korzystać ze świateł do jazdy dziennej?
Wedle przepisów kodeksu drogowego kierowca może korzystać ze świateł do jazdy dziennej od zmierzchu do świtu, o ile nie występują warunki ograniczonej widoczności. Ostatni punkt może budzić pewne wątpliwości, gdyż trudno jednoznacznie określić, w którym momencie widoczność można jeszcze uznać za dobrą, a w którym jest już ograniczona. Dlatego też, zawsze gdy występują jakiekolwiek wątpliwości, warto włączyć światła mijania. Na ważną kwestię związaną z przełączaniem świateł dziennych na światła mijania zwrócił uwagę nasz ekspert ze sklepu iParts.pl: „Światła przeznaczone do jazdy dziennej powinny wyłączać się automatycznie po włączeniu świateł mijania. Kwestia ta również jest regulowana prawnie – użytkowanie obu rodzajów świateł jednocześnie grozi mandatem. W naszym sklepie znajdą Państwo lampy z automatycznym wyłącznikiem, który oszczędzi kłopotu”. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż za warunki ograniczonej widoczności uważa się również te panujące w tunelach, w których bez względu na godzinę wymagane jest stosowanie świateł mijania.