Zatrudniania specjalistów IT z Europy Wschodniej – wielkie perspektywy

Przy wyborze miejsca outsourcingu należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Najważniejsze czynniki, które należy przeanalizować, to ogólny rozwój branży IT, kompetencje programisty, stawki cenowe, a także krajowe prawo pracy i mentalność ludzi.

Istnieje silna tendencja do zatrudniania programistów IT z Europy Wschodniej, a większość przedsiębiorców wybiera Ukrainę do outsourcingu swoich projektów informatycznych. Czym więc wyróżnia się na tle krajów sąsiednich, jeśli chodzi o outsorcing pracowników z Ukrainy? A dlaczego Ukraina jest tak pociągająca dla właścicieli firm jako miejsce outsourcingu IT?

Rozwój outsourcingu IT na Ukrainie

Boom outsourcingu na Ukrainę rozpoczął się w 2015 roku. W ciągu kolejnych lat ukraińska branża IT gwałtownie się rozwinęła. Z Ukrainy wyeksportowano oprogramowanie i usługi IT o wartości miliardów, a pula specjalistów stale się powiększała. Perspektywy są jeszcze bardziej obiecujące. Rząd kontynuuje rozwijanie inicjatyw, które mają pozytywny wpływ na branżę IT.

Obejmuje to:
• zwolnienia podatkowe,
• wzmocnione prawa własności intelektualnej,
• ulepszone przepisy dotyczące ochrony danych i bezpieczeństwa cybernetycznego.

Obecnie istnieje ponad 3000 firm technologicznych, a znaczna część z nich koncentruje się w szczególności na tworzeniu oprogramowania. Rynek IT kwitnie w konkurencyjnej atmosferze, gdzie ukraińskie firmy outsourcingowe walczą o wykwalifikowanych informatyków i klientów zagranicznych. Prognozowany wzrost eksportu usług IT na 2018 r. wynosi około 4,5 miliarda dolarów, a do 2025 r. branża przewiduje prawie dwukrotny wzrost.

Korzystne prawa dla ukraińskiego przemysłu IT

Ukraińskie władze wydały szereg ustaw, które przyspieszyły rozwój branży IT w kraju. Ukraiński parlament przyjął ustawę upraszczającą procedurę zawierania zagranicznych kontraktów gospodarczych, sprawozdawczości finansowej przy eksporcie usług, a także wyłączającą kontrolę dewizową przy eksporcie usług, co pomoże rozwijać ukraiński przemysł IT i rynek freelancerów. W istocie dostosowuje się ukraińskie ustawodawstwo do warunków, które istnieją w dzisiejszym świecie. Ustawa która weszła ma promować ukraińskich specjalistów IT, branże kreatywne, wszystkich, którzy świadczą usługi intelektualne, i wyeliminuje sztuczną kontrolę waluty i bariery regulacyjne.

Dla firm z branży outsourcingu ustawa też zapewnia korzystne warunki zwolnienia z podatku od wartości dodanej i podatku dochodowego (stawka podatku dochodowego od osób prawnych wynosi 5%). Ukraiński rząd przyjął tę ustawę ze względu na chęć wsparcia przemysłu oprogramowania, który obecnie znajduje się w stanie gwałtownego wzrostu. Bariera językowa również nie jest już przeszkodą w komunikacji klient-dostawca -większość ukraińskich programistów ma dobrą znajomość języka angielskiego. Język angielski jest przedmiotem obowiązkowym w każdej szkole na Ukrainie. Dodatkowo większość firm informatycznych oferuje swoim pracownikom kursy języka angielskiego dla firm.

Polecamy:
Kupujesz samochód? Dlaczego warto sprawdzić jego historię?
Kiedy i jak możemy zmienić ubezpieczyciela?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *