Zatrzymanie uprawnień do kierowania z uwagi na podejrzenie spowodowania kolizji drogowej

Kierowcy, którzy poruszają się po drogach muszą mieć świadomość, że ich nieprawidłowa lub nieodpowiedzialna jazda może spowodować wypadek lub kolizję. W takiej sytuacji bardzo często trzeba ponieść odpowiedzialność za uszkodzony samochód lub też odpowiadać finansowo za uszkodzone towary, które się przewozi. Ale to nie wszystko – spowodowanie kolizji drogowej może być powodem do zatrzymania prawa jazdy.

Osobie, która spowodowała kolizję lub wypadek drogowy może być zatrzymane prawo jazdy. Warto jednak pamiętać, że przepisy obowiązują tylko wtedy, jeśli za dane wykroczenie czy przestępstwo, o które jest podejrzany kierowca, może być sądownie orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Nie zawsze więc po kolizji policja zatrzyma prawo jazdy, może tak się jednak zdarzyć na przykład za jazdę pod wpływem alkoholu, za którą prawo jazdy zabierane jest obligatoryjnie. Zakaz prowadzenia pojazdu może być również orzekany w sytuacjach, gdy kierowca popełnia rażące wykroczenie przeciw bezpieczeństwu na drodze.

Jak wygląda zatrzymanie prawa jazdy?

Gdy istnieje podejrzenie spowodowania kolizji drogowej, wezwana na miejsce policja ma prawo zatrzymać prawo jazdy. Jednak w zamian za zabrany dokument wystawia specjalne zaświadczenie, dzięki któremu kierowca ma prawo przez siedem dni poruszać się po drogach samochodem. W tym samym czasie policja przekazuje zatrzymane prawo jazdy do właściwego sądu, który jak najszybciej wydaje postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy lub też o jego zwrocie.

Kierowca ma oczywiście możliwość zażalenia w sytuacji, gdy sąd prawo jazdy zatrzymał, jednak w tym czasie, nie posiadając dokumentu, lepiej nie poruszać się po drogach. Oczywiście, do momentu wydania prawomocnego postanowienia kierowca de facto jest posiadaczem wszystkich uprawnień, jednak jeśli nie ma przy sobie ani dokumentu prawa jazdy, ani pokwitowania uprawniającego do jazdy, lepiej jest odpuścić sobie jazdę autem.

Kiedy zakaz prowadzenia pojazdów wchodzi w życie natychmiast?

Przepisy są zdecydowanie bardziej restrykcyjne w przypadku kierowców, którzy zostali zatrzymani po jeździe pod wpływem alkoholu. Wtedy prawo jazdy tracą od razu i nie mają prawa poruszać się dalej po drodze. Musza więc szukać kogoś, kto odholuje ich samochód czy dowiezie ich do domu czy miejsca, do którego podróżowali. Warto pamiętać, że bez względu na przyczynę zabrania prawa jazdy, ich właściciele zaczynają mieć poważne problemy. Brak uprawnień często związany jest z niemożliwością wykonywania obowiązków zawodowych, jest szczególnie uciążliwy w przypadku zawodowych kierowców, którzy bez uprawnień po prostu tracą pracę.

Taka świadomość powinna być dobrą motywacją do tego, by na drodze zachowywać się odpowiedzialnie i jeździć zgodnie z przepisami. Więcej informacji na temat prawa na drodze i konsekwencji różnych niewłaściwych zachowań na drodze można znaleźć na https://www.kpmm.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *