Zawód kierowca – jakie elementy w samochodzie pozwolą Tobie zadbać o swoje zdrowie?

Praca siedząca zawsze wiąże się z ryzykiem pojawienia się wielu chorób zawodowych i dolegliwości związanych z układem ruchu. Osoby, które przez lata pracują w jednej pozycji, najczęściej doświadczają bólów kręgosłupa, różnego rodzaju zwyrodnień czy chorób reumatycznych. Ryzyka wystąpienia tych chorób nie da się obniżyć do zera, można je natomiast w dużym stopniu zminimalizować.

W pracy biurowej pracownicy mają wiele możliwości, aby ochronić się przed negatywnymi skutkami siedzącego trybu życia. Mogą wybrać ergonomiczne fotele obrotowe z możliwością regulacji siedziska oraz oparcia. W ten sposób bez problemu dopasują sobie meble do indywidualnych potrzeb. W biurze można również poruszać się bez problemu, wykonać kilka prostych ćwiczeń czy nawet zrobić sobie przerwę na rozprostowanie.

Fotel kierowcy dopasowany do użytkownika

Nieco inaczej jest w przypadku zawodu kierowcy, który również wiąże się z wielogodzinnym pracowaniem za kółkiem. Kierowcy pod wieloma względami mają trudniej niż pracownicy biurowi. Czasem przez kilkanaście godzin nie mają możliwości rozprostowania kości i muszą cierpieć niewygody podróży. Co wtedy? Przede wszystkim trzeba zadbać o profilaktykę, czyli o siedzenie, które będzie wygodne i w miarę możliwości ergonomiczne. W samochodach na wygląd i kształt foteli nie zawsze mamy wpływ, jest jednak możliwość pewnego ich modyfikowania do własnych potrzeb. Przede wszystkim, trzeba odpowiednio regulować zagłówek, aby zapewniał stabilne podparcie dla głowy i szyi. W ten sposób można uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości i bólu górnego odcinka kręgosłupa. W każdym aucie możliwe jest też regulowanie siedziska oraz jego położenia względem kierownicy. Warto z tego skorzystać szczególnie w sytuacji, gdy za każdym razem pracujemy w innym samochodzie. Przed długą jazda dopasujmy siedzenie do swoich potrzeb, wtedy zdecydowanie mniej odczujemy trudy długiej podróży.

Postaw na profilaktykę chorób kręgosłupa

Praca za kółkiem bywa uciążliwa, ale można zadbać o siebie na wiele sposobów. Jeśli jest tylko taka możliwość, dobrze jest robić sobie chociażby krótkie przerwy – zajechać na parking, wyjść z auta, przejść się kilka kroków, porozciągać i odstresować. Dzięki temu, nawet krótkie rozprostowanie kości pozwoli na odciążenie kręgosłupa i zmniejszenie dolegliwości bólowych czy dyskomfortu. Każdy kierowca powinien mieć świadomość, że jego praca z biegiem czasu może bardzo negatywnie wpływać na jego zdrowie. Dobrym pomysłem jest więc zadbanie o kręgosłup także w czasie wolnym. Warto postawić na różne formy aktywności fizycznej, jak chociażby pływanie na basenie. To dobry sposób na poprawienie kondycji kręgosłupa i zadbanie o profilaktykę wielu chorób zwyrodnieniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *