Zawód – kierowca TIRa

Driving truck on the highway

Czym charakteryzuje się ten zawód? Jakie potrzeba mieć predyspozycje? Kto może zostać kierowcą TIRa?

Kierowcy samochodów ciężarowych kojarzą się w powszechnej opinii z samotnikiem, odbywającym dalekie podróże z dala od swojej rodziny. To logistyk oraz specjalista od przetrwania  w trudnych warunkach. Jednocześnie również osoba, potrafiąca spędzić za kółkiem długie godziny. Jak zostać kierowcą TIRa?

Jakie cechy powinien mieć kierowca TIRa?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jedynym zadaniem kierowcy ciężarówki jest przewiezienie towaru z jednego miejsca na drugie. Warto jednak pamiętać, że zazwyczaj zlecenia opiewają na transportu dalekie dystanse, co oznacza przymus dopasowania się do panujących w danym momencie warunków: spania w niewielkim pomieszczeniu, nieustającej podróży. Kierowca ciężarówki powinien zdecydowanie być elastyczny i łatwo dostosowywać się do obecnych warunków.

O ile wydaje się, że przedstawiciel tego zawodu pracuje sam, okazuje się, że otwartość na innych jest ogromną zaletą w przypadku pracowników transportu. Sympatyczna osoba z pewnością przyciągnie innych w trakcie postoju, będzie miała z kim zamienić słowo, co jest szczególnie po długich momentach odosobnienia w szoferce ciężarówki.

Jak twierdzi Pan Piotr, właściciel firmy transportowej Zmuda Trans, bardzo ważną cechą jest odporność psychiczna. Kierowanie ciężarówką na długich trasach to monotonia mijanych pól i lasów, a także sytuacje, w których kierowca zdany jest na własne doświadczenie oraz przezorność. W każdym momencie podróży warto zachować zimną krew. To właśnie z tego powodu w tej profesji nie sprawdzają się ci, którzy w długich wyjazdach widzą jedynie okazję do dobrej zabawy, zwiedzenia świata. Jednocześnie nie sprawdzają się również ci, którzy nie umieją odnaleźć się w jednostajności podróży.

Przewożenie ogromnych ładunków dużym samochodami wiąże się z niezwykłą odpowiedzialnością. Jego piecza nad przewożonymi dobrami rozpoczyna się w momencie załadunku i kończy wraz z rozładowaniem ciężarówki. Musi on nadzorować, czy towar zostanie równomiernie rozłożony w luku samochodu oraz zwracać uwagę na kolejność ładowania. To, co wyładowywane jest pierwsze, ma zostać załadowane na samym końcu. Ponadto to kierowca zabezpiecza ładunek, jest zatem odpowiedzialny za jego bezpieczeństwo. Zabezpieczenie towaru oznacza przypięcie ładunku znajdującego się na paletach za pomocą specjalnych palet. W przypadku, kiedy jeździ się cysterną lub wywrotką – wtedy ładunek nie jest przypinany. Po dotarciu do celu, kierowca nadzoruje rozładunek. Jego zadaniem jest również dopilnowanie niezbędnej dokumentacji – oddaje list przewozowy.

Jeden komentarz dla wpisu “Zawód – kierowca TIRa”

  1. Pracując jako kierowca TIRa praktycznie nie odchodzi się od kierownicy. Samochód jest Twoim domem. Praca nie jest łatwa ale można na niej sporo zarobić jak się bierze dużo zleceń. Ja staram się znaleźć złoty środek i nie przesadzam z jazdą po Europie. W tym miesiącu jedziemy z rodziną gdzieś na mazury. Pojedziemy najtańszą opcją czyli pociągiem, do tego zniżka Airbnb i wakacje gotowe 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *