Zestawienie najekonomiczniejszych samochodów osobowych 2014r.

econom

Ekonomiczność samochodów to bardzo trudny temat. Zazwyczaj dla przeciętnej osoby, samochód ekonomiczny, to taki, który spala małe ilości paliwa. Samochód ekonomiczny to jednak nie tylko ten, który najmniej pali, ale także ten, który jest najmniej awaryjny, oraz podzespoły, części wymienne są w miarę tanie. My przyjrzymy się ekonomiczności pojazdów pod względem spalanego paliwa, warto jednak mieć na uwadze kwestię, że paliwo to nie wszystko, a liczą się również inne czynniki.

1. Volkswagen Polo

Volkswagen podobnie jak inni producenci samochodów dąży do zmniejszania pojemności silników montowanych w swoich pojazdach. Dawniej popularne i wytrzymałe jednostki diesla to był silnik 1. 9 SDI, oraz 1. 9 TDI. Dziś prym wiodą jednostki 1. 4 TDI i 1. 2 TDI i to właśnie tym mniejszym silnikiem warto się zainteresować. Jeżeli kupujemy nowy samochód to silnik 1. 2 TDI zamontowany w nowym Polo spala według producenta około 3, 77 litra ropy na 100 kilometrów. Jest to bardzo niskie spalanie.

2. Volkswagen LUPO

Pomimo tego, że lata świetności samochód ten ma już dawno za sobą, to warto się nim bardziej zainteresować. Tym bardziej, jeżeli zależy nam na niskim spalaniu, a nie stać nas na zakup nowego samochodu.

3. Smart 0. 8 CDI

Smart od zawsze zachwycał niskim spalaniem. Jego celem było stać się samochodem miejskim, który zmieści się wszędzie, przy czym nie straci na atrakcyjności, funkcjonalności i będzie palił znikome ilości paliwa. Według producentów, nowy Smart spala około 4 litrów na 100 kilometrów, więc nie jest to dużo. Jeżeli nie stać nas na nowego Smarta, można zainteresować się modelem używanym. Pojazdu z lat 1998-2002 również nie spalają ogromnych ilości paliwa. Jeżeli zdecydujemy się na jednostkę benzynową to będzie ona spalała około 4, 5-5 litrów na sto kilometrów, natomiast silniki diesla palą około 4 litrów na 100.

4. Volkswagen POLO 1. 4 TDI

Ten sam samochód znalazł się już w rankingu i to na pierwszym miejscu, czas na większy silnik, czyli 1. 4 TDI. Według producenta zapewnia on znacznie lepsze osiągi niż mniejszy brat, przy czym spalanie jest na w miarę akceptowalnym poziomie i wynosi około 4, 28 litra na 100 kilometrów. Jeżeli ktoś decyduje się na nowe Polo to warto zastanowić się czy zakupić mniejszy silnik, czy może większy dający większą frajdę z jazdy, a spalający około pół litra więcej ropy na 100.

5. Volkswagen GOLF III 1. 9 TDI

Z tego powodu, że nie jest to tylko ranking pojazdów nowych, na liście znajduje się samochód taki jak GOLF III z genialnym silnikiem 1. 9 TDI. Samochody te w dzisiejszych czasach można zakupić już za około 5-6 tysięcy złotych, przy czym oferują bardzo niskie spalanie rzędu 4, 5-5, 5 litra ropy na sto kilometrów. Dodatkowo jego ekonomiczność polega również na tym, że części zamienne do tego pojazdu są na bardzo przyzwoitym poziomie cen.

Pomimo tego, że rankingi ekonomicznych samochodów istnieją, to nie są one w stanie w rzetelny sposób przedstawić ekonomicznych pojazdów. Czym jest ekonomiczność dla kogoś, kto kupuje nowy samochód za równowartość około 100 tysięcy złotych? Czym jest ekonomiczność, jeżeli musimy do silnika diesla, który spala o około 1 litr mniej a 100 kilometrów dopłacić 20% wartości pojazdu.

To czy pojazd jest ekonomiczny zależne jest od punktu widzenia osoby, która go zakupiła lub planuje zakupić. Dla kogoś innego ekonomicznym samochodem może być stary kilkunastoletni diesel, który spala około 5 litrów ropy, przy czym ceny części są na bardzo niskim poziomie. Nie ma obowiązku przeglądów w Autoryzowanej Stacji Obsługi Pojazdów, które są bardzo kosztowne. Przy kosztach związanych z zakupem i serwisowaniem nowego pojazdu, ekonomiczność pod względem spalanego paliwa schodzi na drugi plan, ponieważ wszystkie dodatkowe koszty, obciążają znacznie budżet użytkownika. Jeśli potrzebujecie również części do Volkswagena warto zajrzeć do sklepów internetowych, my polecamy sklep  Czesci24.pl

Jeżeli decydujemy się na zakup samochodu, to warto patrzeć nie tylko na spalanie, choć ono zostało głównym kryterium tego zestawienia, ale także na inne koszty wynikające z eksploatacji samochodu. Czasami ekonomiczniejszym wyborem może stać się zakup samochodu używanego, który będzie spalał troszkę większe ilości paliwa, ale w zamian będzie oferował znacznie tańsze części zamienne w przeciwieństwie do nowych samochodów, które zachęcają nas swoim wyglądem, wyposażeniem, oraz reklamami.

Dziękujemy wypożyczalni samochodów z Gdańska, która pomogła nam opracować niniejsze zestawienie ekonomicznych samochodów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *