Zimowa wycieczka samochodem? Przygotuj się na nią i jedź bezpiecznie!

Chociaż zima to świetny czas aby wsiąść w samochód i podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy, może być również niebezpieczna dla ludzi nieprzygotowanych na żywioły. Posiadanie odpowiedniego ubioru i bycie świadomym zagrożeń zimowych to ważne części przygotowań. W tym przewodniku udzielamy wskazówek, jak ubrać się na zimową wycieczkę samochodem – i więcej.

Dlatego bez względu na to, czy szykujesz swoje auto aby poszusować na nartach, na rakietach śnieżnych, połowić ryby pod lodem, popracować na świeżym powietrzu lub po prostu pojeździć – czytaj dalej. Omówimy również podstawowe informacje na temat zagrożeń, takich jak odmrożenia i hipotermia. Na koniec przedstawimy sugestie dotyczące stworzenia podstawowego zestawu do przetrwania – jaki musisz mieć w swoim samochodzie!

Jak tracisz ciepło ciała?

Zimowa pogoda może odebrać ciepło z twojego ciała na cztery sposoby:

  • Radiacyjna utrata ciepła występuje, gdy ciepło ciała po prostu ucieka do zimnego powietrza z powodu braku izolacji.
  • Konwekcyjne przenoszenie ciepła następuje, gdy wiatr odciąga ciepło od ciała, szczególnie w obszarze odsłoniętej skóry.
  • Przenikliwe przenoszenie ciepła odbywa się poprzez bezpośredni kontakt z zimnymi powierzchniami lub cieczą, np. gdy siedzi się na śniegu, mając spoconą koszulę pod kurtką lub wpadając do zamarzniętego jeziora.
  • Inne chłodzenie ciała ma miejsce, gdy pot wyparowuje z ciała, razem z jego ciepłem.

Podstawowe warstwy ubioru na zimową wycieczkę

Bez względu na to, co robisz na zewnątrz w okresie zimowym, nawarstwianie sprawi, że dostosowanie się do zmieniających się warunków i poziomów aktywności będzie łatwiejsze. Właściwe nakładanie warstw pozwala usunąć lub dodać izolację, aby nigdy nie było zbyt zimno lub zbyt gorąco. Zapobiega to nadmiernemu poceniu, które może powodować dodatkowe straty ciepła.

• Warstwa bazowa jest noszona bezpośrednio na skórze. Zimą warstwa ta często zawiera termoaktywną bieliznę. Najlepsze warstwy bazowe wykonane są z poliestru, polipropylenu, wełny merynosów, jedwabiu lub innych materiałów, które odprowadzają wilgoć i szybko wysychają.

• Środkowa warstwa zazwyczaj zawiera koszulę z długimi rękawami. Koszule zapinane na guziki to dobry wybór, ponieważ w razie potrzeby można je łatwo zdjąć i założyć ponownie.

• Warstwa izolacyjna działa jako główne źródło ciepła. Przykładem może być polarowy sweter, kamizelka polarowa, lub wełniany sweter. W bardzo zimną pogodę, jako warstwa izolacyjna mogą być stosowane także kamizelki damskie futrzane bądź puchowe lub kurtka.

Posiadanie ciepłej odzieży i kilku innych przedmiotów w samochodzie w zimie może potencjalnie uratować Ci życie, jeśli ześlizgniesz się z drogi i utkniesz w środku śnieżycy. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujesz podróżować zimą na obszarach wiejskich lub oddalonych od zamieszkałych obszarów. W zależności od warunków na drodze i od tego, jak daleko od miasta jesteś, ratunek może nie dotrzeć przez wiele godzin lub dłużej, więc ważne jest, aby przygotować się na najgorsze – a to jest możliwe z podstawowym zestawem przetrwania zimowego do samochodu zimowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *