Opony zimowe w sezonie letnim – czy warto?

Ze względu na oszczędność czasu i kosztów, wielu kierowców wciąż decyduje się na eksploatację opon zimowych podczas sezonu letniego. Czy takie rozwiązanie rzeczywiście ma sens? W poniższym tekście dowiecie się, czy warto użytkować opony zimowe latem!

Opony zimowe w lato – co mówią przepisy? 

Stojąc przed dylematem, na jakie opony zdecydować się w okresie przejściowym lub letnim, warto sprawdzić, co na ten temat mówią przepisy.

Mówiąc krótko – polskie prawo nie zabrania eksploatacji opon zimowych w sezonie letnim. Jedyne regulacje dotyczą minimalnej głębokości bieżnika oraz rodzaju ogumienia.

Dla opon zimowych wynosi ona 4 mm, a w przypadku letnich odpowiedników jest to głębokość 3 mm. Warto pamiętać, że w świetle polskich przepisów konieczne jest posiadanie jednego rodzaju ogumienia na osi pojazdu.

Interesująco natomiast wygląda sytuacja u naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech wprowadzono regulacje prawne, które nakazują wymianę opon dwa razy do roku. Przez to, wymiana sezonowa ogumienia jest tam wymagana przez przepisy. Czy jest to dobre rozwiązanie?

Na pewno ma ono wpływ na wzrost bezpieczeństwa na drogach. Dzięki obostrzeniom prawnym, Niemcy minimalizują ryzyko kolizji i wypadków na drogach, które są spowodowane ogumieniem niewłaściwie dobranym do warunków pogodowych.

Czy warto jeździć na oponach zimowych podczas lata?

Jazda na oponach zimowych w sezonie letnim kusi pewnymi zaletami. Nie trzeba bowiem martwić się kupnem nowego sezonowego kompletu, ani uciążliwym terminem wymiany.

Pozornie więc oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale też i czas. Czy takie rozwiązanie rzeczywiście jest ekonomiczne i bezpieczne? Sprawdźmy, jak opona zimowa zachowa się w letnich warunkach.

Opona zimowa latem – bezpieczeństwo

Mieszanka gumowa stosowana w oponach na zimę ma mniejszą twardość i jest bardziej elastyczna. W temperaturach powyżej 7 stopni ryzykujemy więc odkształcaniem się bieżnika oraz znacznie pogorszoną przyczepnością.

Ważnym czynnikiem podczas jazdy w sezonie letnim jest zachowanie opony podczas deszczu. Podczas gdy bieżnik opony letniej jest często specjalnie przygotowany do odprowadzania wody z pod kół, ich zimowy odpowiednik radzi sobie z tym znacznie gorzej.

Występujące wówczas zjawisko aquaplaningu może sprawić, że sterowność pojazdu spadnie do zera!

Ze względu na lepszą widoczność i łagodniejsze warunki pogodowe, chętniej korzystamy z wyższych prędkości. Przez konstrukcję bieżnika opon zimowych, ryzykujemy nagłym zerwaniem przyczepności, znacznie wydłużoną drogą hamowania i zjawiskiem „pływania” opony przy pokonywaniu ostrych zakrętów.

Opona zimowa latem – komfort

Postawienie na opony zimowe latem może spowodować nie tylko zagrożenie dla nas i naszych pasażerów, ale też znacznie pogorszyć komfort jazdy.

Miękka mieszanka i bardziej wyrazisty wzór bieżnika to atuty opony zimowej. Podczas lata, działają jednak na ich niekorzyść. Podczas jazdy na rozgrzanym asfalcie, opony zimowe będą zachowywać się znacznie głośniej od letnich odpowiedników.

Ze względu na miękki bieżnik, opona zimowa będzie bardziej uginać się podczas jazdy, przez co wygeneruje większe opory toczenia. A to może zaowocować większymi wydatkami na paliwo w przyszłości.

Jakie komfortowe rozwiązanie na lato wybrać?

Jazda na oponach zimowych w lato jest więc tylko chwilowym odroczeniem problemów związanych z wymianą. Opony będą zużywać się znacznie szybciej oraz negatywnie wpływać na nasze bezpieczeństwo.

Poszukując rozwiązania dającego komfort i niezależność od warunków pogodowych oraz terminu kolejnej wymiany, warto zwrócić uwagę na opony całoroczne.

Dzięki ich konstrukcji, możliwa jest komfortowa eksploatacja o każdej porze roku, bez konieczności posiadania drugiego kompletu ogumienia sezonowego.

Kiedy należy wymienić opony zimowe na letnie?

Wiemy już, jak duże zagrożenie niesie ze sobą użytkowanie opon zimowych w sezonie letnim. W kwestii terminu sezonowej wymiany opon na letnie, warto posłuchać opinii ekspertów.

Zalecają oni aby wymienić gdy temperatura przekracza próg 7 stopni. W tej temperaturze mieszanka ogumienia na zimę zaczyna wytracać swoje właściwości. Opony letnie i całoroczne są znacznie lepiej przystosowane do jazdy na mokrej i suchej nawierzchni podczas lata, szczególnie jeśli mowa o rozgrzanym asfalcie.

Podczas jazdy najważniejsze jest bezpieczeństwo. Warto więc korzystać z sezonowej wymiany, aby zapewnić sobie optymalną trakcję i stabilność w dotarciu do celu.

 

Jeden komentarz dla wpisu “Opony zimowe w sezonie letnim – czy warto?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *