Złomowanie pojazdów – wszystko na ten temat

Sposób pozbycia się auta w dużym stopniu zależy od jego stanu technicznego, przebiegu, a także tego, czy przejdzie on coroczny przegląd. Zdarza się, że auta nie da się sprzedać, gdyż jest ono już w pełni niesprawne – wtedy konieczne jest legalne zezłomowanie samochodu. Właściciel auta otrzyma dokumenty niezbędne do wyrejestrowania pojazdu, a także będzie mógł ubiegać się o zwrot składki OC za czas, w którym auto będzie już zezłomowane.

Aby zezłomować samochód, na wstępie trzeba znaleźć legalnie działającą stację złomującą pojazdy. Kolejnym krokiem jest przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów. Potrzebne będą: dowód rejestracyjny pojazdu lub dokument wystawiony przez wydział komunikacji, jeśli dowód został zniszczony lub skradziony, a także karta pojazdu, dowód osobisty, umowa kupna-sprzedaży. Jeśli osoba złomująca pojazd nie jest właścicielem, potrzebne również będzie pisemne upoważnienie od właściciela pojazdu.

Złomowanie samochodu krok po kroku

Złomowanie auta, jeśli posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty, a auto jest jeszcze na chodzie, jest mniej problemowe – wystarczy dojechać do wybranej stacji demontażu aut. Jeśli jednak samochód nie jeździ, konieczne będzie zamówienie na własny koszt lawety. Podczas przekazywania auta w stacji demontażu, właściciel otrzymuje niezbędne dokumenty, które następnie przedstawia w wydziale komunikacji. Na tej podstawie może szybko i sprawnie wyrejestrować pojazd. Jest na to 30 dni od momentu zezłomowania auta. Wybierając stację demontażu warto zwrócić uwagę na to, czy działa legalnie. Przede wszystkim, ważne jest czy posiada zezwolenie na działalność wydane przez marszałka województwa odpowiedniego dla miejsca prowadzenia działalności. Listę takich stacji można znaleźć na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

Drugie życie samochodów

Złomowane samochody na złomowisku nie zawsze całkowicie kończą swój żywot. Stacje demontażu pojazdów zajmują się bowiem nie tylko samym złomowaniem, ale również demontażem aut. Bardzo rzadko jest bowiem tak, że auto zupełnie nie nadaje się już do niczego i wszystkie części są do wyrzucenia. Większość wraków ma sporo sprawnych części, które można wykorzystać w innych pojazdach. Niektórzy kierowcy są w stanie znaleźć na złomowiskach części, których nie ma już w sprzedaży lub są bardzo rzadkie i trudnodostępne. Warto również wiedzieć, że części na złomowisku, choć równie sprawne, co kupione w sklepach czy na portalach sprzedażowych, będą dużo tańsze. Dobrze jest więc właśnie tam skierować swoje pierwsze kroki, jeśli szukamy jakiejś istotnej i nietaniej części samochodowej. Jeśli jesteś zainteresowany szukaniem części w stacjach demontażu, na stronie internetowej możesz znaleźć w jednym miejscu ofertę wielu recyklerów samochodowych i szybko wyszukać to, czym jesteś zainteresowany. Na pewno będzie dużo szybciej niż wyprawa na żywo do różnych stacji demontażu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *