Złomowanie auta – jak rzeczywiście wygląda ta procedura?

Samochody stare lub zniszczone, które nie nadają się już do użytku są zazwyczaj sporym problemem dla właściciela. Aby uniknąć kosztów jego przetrzymywania i jednocześnie coś na nim zarobić, najbardziej optymalną opcją jest zezłomowanie takiego pojazdu. Jest więc to wyjście, które rozwiązuje problem i zarazem przynosi korzyść. Ceny proponowane przez złomowiska wahają się, zależnie od wagi auta, pomiędzy 200, a 600 złotych za samochód osobowy. Jest to więc ciekawa propozycja w zamian za coś, co przynosiło tylko koszty.

Procedura złomowania samochodów – wymagania.

Waga pojazdu, który chcemy zezłomować nie może być mniejsza niż 90% masy auta zapisanej w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli jednak jego masa będzie mniejsza, stacja ma prawo pobrać opłatę w wysokości maksymalnie 10 złotych za każdy brakujący kilogram. Aby dokonać legalnego demontażu samochodu wymagań jest jeszcze kilka.

Do legalnego zezłomowania auta potrzebne są jeszcze następujące dokumenty:

  • dowód rejestracyjny,
  • karta pojazdu,
  • dowód osobisty.

A ponadto:

  • tablice rejestracyjne,
  • widoczny numer VIN,
  • samochód w dniu złomowania musi posiadać aktualne ubezpieczenie OC.

Spełniając te wymagania należy przetransportować wrak w odpowiednie miejsce. Jeżeli nie mamy możliwości samodzielnie dostarczyć auta do stacji demontażu, możemy sprawdzić czy dana stacja nie oferuje takiej usługi, która oczywiście będzie odpłatna.

Procedura złomowania samochodów – kolejne kroki.

Kiedy mamy już przygotowane dokumenty, należy udać się do legalnej stacji demontażu pojazdów. Są to stacje, które mają specjalne pozwolenie na działalność od marszałka województwa. Pracownicy takiej stacji unieważniają dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz tablice rejestracyjne pojazdu, co zostaje udokumentowane oraz wydają zaświadczenie o zezłomowaniu auta.  Stacje działające nielegalnie nie mogą wydać takich dokumentów, więc skorzystanie z usług takiej stacji wiąże się z brakiem możliwości wyrejestrowania samochodu. Z zaświadczeniem o zezłomowaniu auta należy w ciągu 30 dni udać się do wydziału komunikacji w celu wyrejestrowania pojazdu, jeśli nie zdążymy tego zrobić w tym czasie, musimy liczyć się z karą w wysokości 200-1000 złotych. Po wyrejestrowaniu auta, powinniśmy zgłosić się z tym do ubezpieczyciela, aby otrzymać zwrot składki za niewykorzystany okres polisy oraz aby ubezpieczyciel nie naliczył nam następnej składki.

Procedura złomowania samochodów – podsumowanie.

Procedura złomowania samochodu wymaga zorganizowania czasu, aby dopełnić wszelkich formalności, ponieważ niedopatrzenia mogą wiązać się z płaceniem kar. Pomimo tego, jest to bardzo dobra opcja dla właścicieli aut nienadających się do użytku, ponieważ utrzymywanie takiego wraka przynosi same straty, jak np. opłacanie OC.

Skorzystaj z usług złomowania aut w Rzeszowie – Impresja.auto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *