Jak można zmniejszyć szybkość rdzewienia?

Stal koroduje pod wpływem niezliczonych warunków, w tym atmosfery zewnętrznej. Warto zauważyć, że wszystkie rodzaje stali, w tym stal niskostopowa, są podatne na rdzewienie w wilgotnej atmosferze. Rdzewienie to proces elektrochemiczny charakteryzujący się wymianą elektronów. W niektórych przypadkach dodatek 0,3% miedzi do stali węglowej może w większym stopniu zmniejszyć szybkość rdzewienia.

Tworzenie się gęstej, ściśle przylegającej zgorzeliny rdzy jest odpowiedzialne za zmniejszenie szybkości korozji, co prowadzi do stosowania bez ochrony, a także może wydłużyć żywotność farby poprzez zmniejszenie ilości korozji pod farbą. Szybkość rdzewienia jest zwykle wyższa w pierwszym roku wystawienia na działanie atmosfery niż w latach następnych i rośnie znacząco wraz ze stopniem zanieczyszczenia i zawilgoceniem powietrza.

Jakie zabezpieczenia przed rdzą warto stosować?

Istnieją rozliczne zabezpieczenia antykorozyjne konstrukcji stalowych – np. elementy stopowe przyczyniają się do bardziej zwartego i mniej porowatego produktu korozji w postaci warstwy powierzchniowej. Przylegające, ochronne folie na tych stalach zabezpieczają powierzchnię przed dalszym wnikaniem wody, która nie zwilża łatwo powierzchni tlenkowej. Zwarte warstwy tlenków powierzchniowych rozwijają się szybciej w atmosferach przemysłowych zawierających SO2, który prawdopodobnie bierze udział w tworzeniu się błony w obecności wilgoci poprzez tworzenie kwasów siarkowego i siarkowego, które są bardzo korozyjne.

Jednak szybkość korozji stali odpornych na warunki atmosferyczne nie zmniejsza się w atmosferach przemysłowych do poziomów niższych niż w niekorozyjnej atmosferze wiejskiej lub półwiejskiej. Aby powłoka powierzchniowa mogła rozwinąć swoje właściwości ochronne, wymagane jest okresowe suszenie. Dalszy rozwój ulepszonej stali odpornej na warunki atmosferyczne i systemu farb / powłok o wysokiej wydajności może chronić stal nawet w najbardziej agresywnych środowiskach. Zwykle żywotność systemu ochrony nie jest taka sama jak żywotność konstrukcji stalowej, którą chroni. Zwykle wymagany system ochronny ma różną żywotność. Właśnie dlatego wszystkie konstrukcje budowlane powinny być projektowane z uwzględnieniem tych wszystkich zmiennych. Architekt lub inżynier ma wiele możliwości wyboru estetycznego systemu powłokowego do stali, który zapewni wiele lat bezobsługowej eksploatacji.

Co zatem zrobić?

Projekty nigdy nie mogą być absolutne i często istnieje tendencja do kompromisów w oparciu o koszty oraz dostępność materiałów i zasobów. Zapobieganie korozji powinno być brane pod uwagę już na etapie projektowania i uszczegóławiania samego projektu. Należy wziąć pod uwagę między innymi – więzienie wilgoci i brudu / krawędzi i narożników promienia, otwory wentylacyjne i otwory spustowe dla przedmiotów, które mają być cynkowane ogniowo, odpowiedni dostęp do natryskiwania metalu, natryskiwania farby itp. Istotna jest też płaska powierzchnia, łatwość konserwacji oraz kontakt z innymi materiałami i aplikacjami powłok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *