Na co należy zwracać uwagę przy kupnie używanego samochodu?

Wybór i kupno używanego samochodu często kojarzone jest ze żmudnym i długim procesem. Wiele osób obawia się o stan techniczny przyszłego samochodu. Chcesz kupić używane auto, o którego stan techniczny nie będziesz musiał się martwić? Wybierając pojazd posiadający certyfikat i system gwarancyjny, z pewnością będziesz mógł cieszyć się nowym nabytkiem bez obaw. W innych przypadkach konieczne jest dokładne sprawdzenie używanego samochodu przed przystąpieniem do jego kupna. Przeczytaj nasz artykuł a z pewnością wybór używanego auta stanie się dla Ciebie prosty!

Dokładnie czytaj treść ogłoszenia

Ta rada tyczy się szczególnie prywatnych osób, które sprzedają samochód. Niestety, ale często sprzedawca, aby szybko sprzedać auto, pomija wady pojazdu – z tym wiąże się kolejna rada, czyli pamiętaj, aby zawsze zadzwonić do sprzedawcy i wypytać o wszystkie szczegóły, albo umieszcza je na samym dole ogłoszenia. U profesjonalnego dealera takiego jak na przykład dealer Mercedes Benz wszystkie parametry i szczegóły samochodu są jasno opisane i wyszczególnione.

Zwróć szczególną uwagę na lakier

serwis samochodowyKoniecznie przed oglądaniem samochodu używanego zakup lub wypożycz miernik lakieru, który z pewnością Ci się przyda. Dokładnie sprawdź stan lakieru na samochodzie oraz spasowane blach. Zwróć uwagę czy na samochodzie nie ma żadnych odprysków lakieru, korozji bądź czy nowy lakier nie został nałożony bezpośrednio na starszym. Pamiętaj, że nieuczciwy sprzedawca może w taki sposób tuszować ubytki i uszkodzenia w samochodzie wywołane korozją.

Po czym można oceniać szacunkowy przebieg samochodu wystawionego na sprzedaż?

To właśnie stan kierownicy, gałki zmiany biegów, foteli oraz okładziny pedałów mówi nam o szacunkowym przebiegu samochodu! Pamiętaj, że w przypadku przebiegu, który wynosi 150-200 tysięcy kilometrów wszystkie powyższe elementy powinny być wyraźnie zużyte. Jeżeli jednak właściciel podaje przebieg w okolicach 200 tysięcy kilometrów, a wszystkie te elementy są w stanie idealnym – sprzedający może próbować tuszować dużo większy niż 200 tysięcy kilometrów przebieg, musisz zachować czujność!

Czy kupować samochód z przebiegiem wynoszącym więcej niż 200 tysięcy kilometrów?

Nie raz słyszy się, aby nie kupować samochodu, którego przebieg przekracza 200 tysięcy kilometrów. Czy jest to jednak zasadne? Pamiętaj, że samochód, którego przebieg wynosi więcej niż 200 tysięcy kilometrów, może być w dużo lepszym stanie niż przykładowo wyeksploatowany samochód, którego przebieg to jedynie 100 tysięcy kilometrów.

Koniecznie zajrzyj pod pokrywę i pod auto!

Nie musisz być przecież mechanikiem, aby zauważyć ewentualne wady w samochodzie oraz ocenić ogólny stan pojazdu. Rzeczy, które koniecznie należy sprawdzić:

  • przy włączonym silniku, podnosząc miarkę odmierzającą poziom oleju bądź odkręcając korek wlewu oleju, można zauważyć czy nie ma przedmuchów lub, czy dym nie wydostaje się z tych miejsc,
  • czy są jakieś wycieki z silnika.

Ponadto pamiętaj, aby sprawdzić wszystkie naklejki serwisowe, przeglądy oraz plakietki z wymiany oleju. Nie zapomnij, że Twoja własna ocen stanu technicznego pojazdu nie wystarczy – koniecznie pojedź na stację kontroli pojazdu, specjalista zobaczy czy samochód nadaje się, abyś go zakupił.

 

Polecamy:
Ubezpieczenie samochodu na wakacje – czy warto?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *