Na co zwrócić uwagę przy wyborze akumulatora?

Samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe, autobusy, ciągniki, maszyny rolnicze i wiele innych sprzętów, do uruchomienia potrzebują akumulatora. Gdy ten zawiedzie lub zużyje się musimy wybrać następcę. Jak dokonać odpowiedniego wyboru?

Baterie znajdujące się praktycznie we wszystkich rodzajach pojazdów są źródłem energii elektrycznej. Gdy silnik spalinowy jest wyłączony służą do zasilania urządzeń elektrycznych, a także odpowiadają za popularny system START/STOP. Zapasy zużyte podczas postoju uzupełniane są przez alternator w trakcie jazdy. Obecnie akumulator to serce każdego samochodu. Współczesne pojazdy wyposażone są najczęściej kilka gniazd zasilających w różnych miejscach pojazdu. Wiąże się to z większym zapotrzebowaniem na energię podczas drogi, ale i postoju. Zimniejsze miesiące bywają okresem trudnym dla baterii. W związku z tym stoją przed nią liczne wyzwania, a sprostają im tylko najlepsze.

Wymieniając akumulator musisz to wiedzieć

Dla jednych pewne sprawy wydają się oczywiste. Ktoś inny po przeczytaniu tych informacji może dowiedzieć się czegoś przydatnego i oszczędzić sobie kłopotów. Zatem wybierając akumulator należy go po prostu zmierzyć. Producenci do maksimum wykorzystują przestrzeń w tworzonych pojazdach. Dlatego każdy parametr – wysokość, szerokość i długość ma znaczenie. Za szeroki nie zmieści się w wyznaczone miejsce, a za wysoki może uniemożliwić zamknięcie maski.

Przewody zasilające w instalacjach samochodowych zwykle ograniczane są do minimum. Krótkie kable generują mniejszy opór. Umożliwiają także podłączenie jednej konfiguracji, co niweluje możliwość błędnej instalacji. Warto więc zwrócić uwagę na umiejscowienie biegunów dodatnich i ujemnych, która determinuje wybór odpowiedniego akumulatora. Idąc tym tropem dobrze sprawdzić kształt biegunów. Zwykle są to standardowe akumulatory z biegunami cokołowymi o jednakowej średnicy (19,5 mm dla dodatniego i 17,9 mm dla ujemnego). Warto jednak o to dopytać lub wczytać się w parametry techniczne, aby wybrać odpowiednią do naszego auta baterię.

Producent ma znaczenie

Często bywa, że firmy odnoszące sukces w danej dziedzinie poszerzają swoją ofertę. Może zdarzyć się tak, że producent odkurzaczy bierze się za produkcję samochodów. Nie zawsze takie działania kończą się pomyślnie zarówno dla firmy jak i konsumentów. Nie można dyskredytować firm, które od lat działają w różnych branżach jeśli te ofertują dobre produkty. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na producentów, którzy wywodzą się z sektora produkującego akumulatory. To oni wyznaczają trendy, to od nich wychodzą nowości, to w takich ośrodkach są prężnie funkcjonujące działy zajmujące się badaniami i rozwojem.

Poza zagranicznymi koncernami wytwarzającymi baterie na rynku znaleźć można polskie akumulatory. Jeśli producent posiada ISO/TS 16949:2009, to upoważnia go to do dostaw na pierwsze wyposażenie dla pojazdów samochodowych (OEM), EN ISO 9001:2008 potwierdza, że w firmie istnieje system zarządzania jakością, a ISO 14001:2004, że obowiązuje system zarządzania środowiskiem. Ponadto jeśli produkcja tlenku metodą Bartona odbywa się na największej tego typu instalacji na świecie, analiza chemiczna ołowiu przeprowadzana jest przy użyciu spektometru najnowszej generacji, produkcja kratki metodą grawitacyjną, a system ERP zapewnia pełną identyfikacje każdej wyprodukowanej sztuki, to bez wątpienia możemy mówić o profesjonalistach. Hurtownia akumulatorów spełniające powyższe kryteria dostępna jest na https://www.autopart.pl/.

Jeżeli akumulatory spełniają wymagania stawiane przez takie koncerny jak Volkswagen czy BMW, uprawniające je do instalacji na pierwsze wyposażenie, to mamy do czynienia ze specjalistami. Warto więc pochylić się nad rozwiązaniami oferowanymi przez rodzimego producenta. Może się okazać, że już więcej nie będziemy musieli szukać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *