Makro fotografia – dowiedz się więcej i znajdź odpowiedni sprzęt

Jeśli widziałeś zbliżenia roślin lub owadów, które wydają się prawie niemożliwe do uchwycenia, spodobała Ci się fotografia makro. Przyjrzyjmy się obiektywom makro i rekomendacjom dotyczącym aparatów w naszym przewodniku, a potem sprawdź co ciekawego w tym kontekście ma do zaproponowania Twoja ulubiona wypożyczalnia sprzętu foto warszawa.

Z odpowiednim obiektywem makro możesz jeszcze bardziej zbliżyć się do fotografowanego obiektu i ujawnić szczegóły, które są prawie niewidoczne gołym okiem. Mając odpowiedni obiektyw makro i podstawową wiedzę z naszego przewodnika, w mgnieniu oka staniesz się profesjonalistą w makrofotografii.

Czym jest fotografia makro?

Fotografia makro to ekstremalne zbliżenia, zazwyczaj małych obiektów i żywych istot. Pozwala ci sprawić, że małe przedmioty, takie jak robaki, wydają się większe niż w życiu. W makrofotografii używa się specjalistycznych obiektywów, które są przeznaczone do ustawiania ostrości na obiektach znacznie bliższych niż w przypadku standardowego obiektywu. Ze względu na ekstremalne powiększenie jest często używany przy bardzo małych obiektach, takich jak kwiaty czy owady.

Niektórzy fotografowie makro będą również tworzyć abstrakcyjne obrazy, robiąc zdjęcia makro większych obiektów, wypełniając kadr ułamkiem przedmiotu lub tworząc pole tekstury.

Co to jest powiększenie?

Powiększenie to związek między wielkością projekcji obiektu na czujniku aparatu a jego rozmiarem w rzeczywistości. Aby obiektyw (lub obraz, który wytwarza) można było uznać za prawdziwie makro, musi osiągnąć określone powiększenie. Obraz wyświetlany na czujniku musi mieć przynajmniej taki sam rozmiar, jak w rzeczywistości.

Innymi słowy, jeśli twój aparat ma pełnoklatkowy czujnik o wymiarach 36 mm x 24 mm i robisz zdjęcie przedmiotu o wymiarach 36 mm x 24 mm, musi on wypełnić całą ramkę. Większość obiektywów oznaczonych jako makro (lub mikro przez firmę Nikon) osiągnie tę pełną reprodukcję 1:1, podczas gdy niektóre osiągną tylko powiększenie 1:2 lub połowę rzeczywistego rozmiaru.

Jak robić zdjęcia makro?

Standardowy obiektyw aparatu nie może zogniskować wystarczająco blisko, aby samodzielnie tworzyć zdjęcia makro. Jeśli chcesz spróbować fotografii makro, masz kilka wskazówek, których możesz przestrzegać.

Obiektywy makro

Najlepszym rozwiązaniem do fotografowania makro jest dedykowany obiektyw makro. Obiektyw makro został zaprojektowany tak, aby ustawiać ostrość bardzo blisko, ale także zapewniać niewiarygodną ostrość przy najbliższej odległości ogniskowania. Większość obiektywów makro to obiektywy stałoogniskowe, które zazwyczaj oferują lepszą wydajność niż obiektywy zmiennoogniskowe w swoim przedziale cenowym.

Większość obiektywów makro będzie zachowywać się jak każdy inny obiektyw, gdy nie korzystasz z funkcji makro. Makro 100 mm będzie zachowywać się jak każdy inny obiektyw 100 mm podczas ustawiania ostrości na większych odległościach. W rzeczywistości obiektyw makro 100 mm f / 2,8 może być również fantastycznym obiektywem portretowym, jeśli nie potrzebujesz bardzo szerokich przysłon, takich jak f / 1,4 lub f / 1,2.

Zobacz sprzęt makro tutaj: panda-rent.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *