Klimatyzacja samochodowa

air-conditioning-2

Trzeba przyznać, że ten, kto wymyślił klimatyzacje był prawdziwym geniuszem. Jest to jeden z ważniejszych elementów nie tylko komfortowej, ale także bezpiecznej jazdy. Dlaczego bezpiecznej? Z prostej przyczyny – o wiele dłużej można zachować koncentrację w optymalnej temperaturze np. 20 stopni C, niż w rozgrzanym do 50 stopni aucie. Poza tą kwestią, klimatyzacja samochodowa osusza powietrze, zapobiegając tym samym parowaniu szyb i utrudnieniu widoczności.

Jak działa kli­ma­ty­za­cja?

Działanie klimatyzacji możemy porównać do działania domowej lodówki. W komorze silnika znajduje się sprężarka, która gaz zamienia w ciecz. Owa ciecz tra­fia do chłod­nicy, a stam­tąd do parow­nika. Następnie dokonuje się sprężenie i ciecz spowrotem wraca do stanu gazowego, tyle, że w o wiele niższej temperaturze. Z parow­nika gaz znowu wraca do sprę­żarki. Tak właśnie wygląda funkcjonowanie klimatyzacji.

Najczęstsze problemy z klimatyzacją

Eksploatacja klimatyzacji wiąże się z kilkoma problemami. Możemy podzielić je na mechaniczne i zdrowotne. Jeśli chodzi o te pierwsze, problem zaczyna się od nieszczelnego układu klimatyzacji przez korozję poszczególnych elementów. Do czego prowadzi nieszczelność? Do opróż­nie­nia klimatyzacji, a w rezultacie do uszkodzenia sprężarki. Kompresor klimatyzacji (inaczej sprężarka) to najważniejszy i tym samym najdroższy element układu. Specjaliści ze sklepu motoryzacyjnego Wajbex zalecają kierowcom regularne smarowanie i sprawdzanie stanu oleju sprężarkowego. O niesprawnym działaniu mogą świadczyć obniżona moc chłodzenia i niestandardowe dźwięki dochodzące z układu klimatyzacji. Należy pamiętać także o wymianie filtra kabinowego i o czyszczeniu parownika. Jeśli poczujesz nieprzyjemny zapach wydobywający się po włączeniu klimatyzacji, oznacza to, że parownik potrzebuje czyszczenia.

Pora przejść do problemów zdrowotnych – brudny układ klimatyzacji negatywnie wpływa na nasz układ oddechowy! Może także powodować alergię i w skrajnych przypadkach grzybiczne zapalenia płuc. Negatywnie na nasze zdrowie wpływa również ustawienie zbyt niskiej temperatury. Najlepiej zachować maksymalną różnicę 10 stopni C i nie kierować zimnego strumienia powietrza wprost na siebie. O ile nowe części samochodowe do klimatyzacji zakupimy bez trudu w sklepie motoryzacyjnym, to pamiętajmy, że zdrowie mamy tylko jedno. Czyszczenie klimatyzacji jest niezbędne zarówno dla zdrowia jak i sprawnego układu mechanicznego.

Kiedy używać klimatyzacji?

Klimatyzacja jest wybawieniem podczas wysokich temperatur, pamiętajmy jednak, aby używać jej także podczas zimy! W miesiącach jesiennych i wiosennych klimatyzacja wspo­maga układ wen­ty­la­cji – doskonale usuwa wilgoć z samochodu. Może to mieć duży wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Poza tym klimatyzacja nie jest niezależną instalacją w samochodzie. Kompresor klimatyzacji napę­dza sil­nik naszego samo­chodu, stanowiąc jego dodat­kowe obcią­że­nie. Chłodnice klimatyzacji i silnika sąsiadują ze sobą. Po włączeniu klimatyzacji wszystko się grzeje, naszemu autu trzeba pomóc. Jak? Należy dbać o regularną wymianę oleju i płynu chłodzącego w układzie chłodzenia. Klimatyzacja może być bardzo dużą wygodą podczas długich podróży, jednak jest układem, który się zużywa – należy o nią dbać.

Jeśli szukasz części do swojej klimatyzacji, bądź innych części samochodowych od sprawdzonych producentów zadrzyj do sklepu motoryzacyjnego Wajbex: http://www.wajbex.pl/czesci-samochodowe/kompresor-klimatyzacji,2-00447-0100243,0100354.aspx.

4 komentarze “Klimatyzacja samochodowa”

  1. Trzeba pamiętać o tym, że by regularnie czyścić klimatyzację! Jestem alergikiem więc muszę dbać o to jeszcze bardziej 😉

  2. Klima niby zwykła rzecz…ale proponuję się przejechać autem bez klimatyzacji gdy na dworze >30, od razu się docenia ten wynalazek 🙂

  3. Jak macie nieczyszczoną klimę to polecam wam pewien trick, który doradził mi pewien lekarz z http://www.medica2000.com.pl/. Otóż przed pierwszym uruchomieniem klimy otwierasz wszystkie szyby w samochodzie i włączasz na full klimę. Po 2-3 minutach wszystkie bakterie i drobnoustroje wylatują przez okno a ty cieszysz się zdrowym powietrzem z klimatyzacji 🙂 Ja tak robię od dawna i zero problemów ze zdrowiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *