Jak prawidłowo kupić fotelik samochodowy dla dziecka?

britmax-marathong4-convertible-car-seat-cow-pattern-angleview_child_car

Każdy odpowiedzialny rodzic wie, że przewożenie dziecka w samochodzie jest możliwe wyłącznie za pomocą specjalnego fotelika. Nie każdy rodzic wie jednak, czym kierować się przy wyborze fotelik samochodowego. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się między sobą zarówno wyglądem jak i ceną. Część osób decyduje się na wybór tanich fotelików, inni wybierają te droższe uznając, że wyższej cenie towarzyszy lepsza jakość i większe bezpieczeństwo dziecka. Jak w takim razie prawidłowo kupić fotelik samochodowy dla dziecka?

Punktem wyjścia jest sprawdzenie wagi i wzrostu naszej pociechy.

Pozwoli nam do określić w jakiej kategorii powinniśmy szukać fotelika. Noworodki i niemowlęta powinny być przewożone w fotelikach przypominających nosidełka. Ich mocowanie odbywa się za pomocą pasów bezpieczeństwa, koniecznie tyłem do kierunku jazdy. W przypadku przewożenia dziecka na przednim fotelu pasażera, należy obowiązkowo pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej. Jazda w ten sposób, z włączoną poduszą jest niedopuszczalna i zagrażająca bezpieczeństwu naszej pociechy.

Jeżeli waga naszego dziecka przekroczy dziewięć kilogramów, możemy zastanowić się nad zakupem tradycyjnego fotelika samochodowego. Przed dokonaniem zakupu powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, czy wybrany przez nas model posiada homologację ECE, czyli europejski certyfikat bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, że tego typu certyfikat oznacza jedynie, czy dany fotelik spełnia minimalne normy i jest dopuszczany do sprzedaży. Jeżeli zależy nam na wyborze najbezpieczniejszego modelu powinniśmy szukać informacji o odbytych testach zderzeniowych. Wysokiej klasy foteliki, podobnie jak samochody, testowane są przez niezależne instytuty badawcze, które za pomocą systemu gwiazdek określają poziom bezpieczeństwa. Jeżeli dany fotelik posiada trzy i więcej gwiazdek uznaje się, że dobrze chroni zdrowie dziecka. Tego typu bezpieczne foteliki samochodowe oferuje przykładowo firma Baby Design. Foteliki Baby Design dostępne są w sklepie abcdomu24.pl, w różnych wzorach i kolorach. Kupno samochodu przez Internet jest nie tylko wygodne, lecz również pozwala oszczędzić sporo pieniędzy.

Jeśli chodzi o pieniądze to ceny fotelików mocno się między sobą różnią.

Różnice cenowe mogą być związane zarówno z jakością zastosowanych materiałów, jak i sposobem mocowania. Foteliki samochodowe mocowane za pomocą pasów bezpieczeństwa z reguły są tańsze o tych, które montuje się poprzez system Isofix. System Isofix zapewnia jednak większą stabilność fotelika i sprawdza się w tych modelach aut, które posiadają krótkie pasy bezpieczeństwa.

Decydując się na zakup fotelika samochodowego powinno się w pierwszej kolejności zwracać uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Niestety zazwyczaj jest tak, że większą ochronę zapewniają droższe modele. Jeśli nie stać nas na kupno drogiego fotelika, wybierzmy tańszy, ale nowy. Zakup używanego modelu nieznanego pochodzenia nie jest dobrym pomysłem. Nigdy bowiem nie wiadomo, czy taki fotelik nie uczestniczył wcześniej w zdarzeniu drogowym. Wybór na rynku fotelików jest tak duży, że z pewnością każdy znajdzie model dopasowany do własnych potrzeb i możliwości finansowych.

2 komentarze “Jak prawidłowo kupić fotelik samochodowy dla dziecka?”

  1. Foteliki samochodowe niezbyt łatwo się sprzedaje. Te najtańsze mało ludzi kupuje uznając, że są “do bani”. Na te drogie, niewielu stać. Ale gdyby tak do każdego fotelika (no dobrze, tego drogiego) dokładać mały prezencik? usbprezent.pl Na takim penie można nagrać np. fajne gry dla małych dzieci (jest mnóstwo darmowych gier). Rodzic na pewno wybierze fotelik z pendrive i grami, niż bez niego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *