Szkło w aranżacji wnętrza, czyli co warto wykonać ze szkła?

Szkło to materiał o niesamowitych właściwościach. Dzięki współczesnej technologii daje praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne wnętrza. Jak wykorzystać szkło w urządzaniu domu lub mieszkania?

Szkło ma właściwości i zalety, które świetnie wpisują się w potrzeby aranżacyjne wnętrz. Doskonale nadaje się nie tylko do budynków użyteczności publicznej czy biurowców, ale także jest chętnie wykorzystywane w aranżacji wnętrz mieszkań prywatnych. Szkło przepuszcza promienie słoneczne, optycznie powiększa przestrzeń i jest bardzo wytrzymałym materiałem. Można z niego wykonać drzwi przesuwne do łazienki, lustra, kabinę prysznicową, umywalkę, stół do jadalni, stolik kawowy do salonu, panele szklane i blaty do kuchni, ściankę działową, schody czy balustrady.

Zalety szkła hartowanego

Najczęściej wykorzystywanym rodzajem szkła jest szkło hartowane. Dlaczego? W odróżnieniu od zwykłego szkła szkło hartowane jest wielokrotnie mocniejsze. Jest więc odporne na zarysowania i różnego rodzaju uszkodzenia. Dodatkowo jeśli już rozbije się pod wpływem dużego naprężenia czy siły uderzenia to rozsypuje się na drobinki i nieostrych krawędziach, dzięki czemu jest bezpieczne. Wspomniane właściwości szkła hartowanego mają ogromne znaczenie jeśli chodzi o ściany, drzwi, czy meble wykonane ze szkła. Hartowanie szkła zwiększyło możliwości wykorzystania tego materiału w tak szerokim zakresie w mieszkaniach i biurach.

Lustra

Najpopularniejsze zastosowanie szkła w aranżacji wnętrza to oczywiście lustra. Lustro oprócz swojego podstawowego przeznaczenia, doskonale nadaje się do optycznego powiększenia wnętrza. Ważne jest, aby odbicie w lustrze było efektowne i warte uwagi. Lustro pięknej ramie powieszone nad kanapą w salonie, ogromna tafla lustra w małym przedpokoju lub łazience, a także duże lustro stojące w sypialni – każde z nich ma swój urok i każde na swój sposób wpłynie na odbiór wnętrza.
Jeśli mamy szczególne wymagania i chcemy, aby lustro było wyjątkowe lub potrzebujemy niestandardowych wymiarów lustra, to najlepiej zamówić lustro u szklarza. Dobry fachowiec wykona lustro skrojone na nasze potrzeby. Rodzaje luster:
lustro w ramie
lustro stojące
lustro kryształowe
lustro z podświetlane
lustro LED

 

Szklane meble do nowoczesnego oraz klasycznego wystroju wnętrza

Szkło często kojarzy się nam z nowoczesnością. Dlatego szklany stół czy stolik kawowy chętniej widzielibyśmy w chłodnych, minimalistycznych wnętrzach. Nic bardziej mylnego. Korzystając z możliwości jakie daje współczesna technika możemy z wykorzystaniem szkła zaprojektować przytulne, klasyczne wnętrze.

Blat stołu, blat w kuchni, drzwi do łazienki nie muszą być wykonane ze zwykłego szkła typu float (czystego lub barwionego). Możemy skorzystać z techniki topienia szkła zwanej fusingiem. Polega ona na łączeniu różnych elementów szkła pod wpływem wysokiej temperatury. Można uzyskać niesamowite wzory, kształty i kolory. Elementy wyposażenia wnętrz wykonane z tego typu szkła przyciągną uwagę każdego, są niepowtarzalne i mogą w pełni odzwierciedlić charakter domu.
Ciekawą opcją jest także szkło emaliowane. Powierzchnia szkła jest malowana farbą ceramiczną, a następnie hartowana. W ten sposób można uzyskać najróżniejsze wzory i kolory.

Jeśli chcemy urozmaicić wygląd wnętrza naszego domu lub mieszkania, to warto pomyśleć o szklanych dodatkach w postaci mebli czy elementów wyposażenia wnętrza.

Artykuł powstał przy współpracy: Binglass Szklarz Wrocław.

Jeden komentarz dla wpisu “Szkło w aranżacji wnętrza, czyli co warto wykonać ze szkła?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *