Chopper czy quad – co warto wiedzieć przed ich zakupem?

Wiosna i lato to okres, w którym więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. To również czas wycieczek rowerowych, pikników itd. A co jeśli rower nam nie wystarcza? Wówczas można pomyśleć o zakupie motocykla lub quada. Co warto o nich wiedzieć, zanim na poważnie rozważymy zakup któregoś z nich? 

Chopper, czyli motocykl z charakterem

Motocykl typu chopper to maszyna wyjątkowa. Już sama linia z wysuniętym do przodu kołem wyróżnia go od tradycyjnych modeli, jakie na co dzień spotkamy na ulicach. W Polsce spotkamy je niezwykle rzadko, a jeśli już to zazwyczaj są to modele używane sprowadzane do kraju z USA, królestwa chopperów. Dla jasności. Nie ma nic złego w zakupie używanego choppera. Bardzo często jest to korzystne rozwiązanie, gdyż nowy to wydatek porównywalny do samochodu, a przecież motocykla używamy zazwyczaj jako dodatkowego środka transportu.

Na co zwracać uwagę przy kupnie choppera?

Jeśli nie znamy się na motorach idealnym rozwiązaniem będzie dla nas skorzystanie z porady profesjonalisty. W zamian za stosowną opłatę dokona on przeglądu i powie zawczasu czy dany egzemplarz wart jest swojej ceny, ewentualnie podpowie co jest w nim do naprawy. W przeciwnym razie nie trudno o wpadkę. Pamiętajmy, że chopper to motocykl wyjątkowy nie tylko z wyglądu, ale dość specyficzny pod względem konstrukcyjnym. Specjaliści od tematu podkreślają, iż w niektórych modelach występują np. problemy z chłodzeniem, które wynikają po części ze specyficznego układu cylindrów. Ponadto zalecają oni uważne przyglądanie się zewnętrznym nawet mini uszkodzeniom. Chopper pomimo że wygląda dostojnie jak każdy motor jest dość delikatny. Każdy upadek mu szkodzi, a wykrycie ich bez odpowiedniej wiedzy może być trudne.

Jeśli nie chooper to może quad?

Jeśli motocykl nie budzi w nas większych emocji może je obudzić quad. Potocznie nazywany również czterokołowcem lub wszędołazem dzięki swoim właściwościom jezdnym stał się jednym z pojazdów wykorzystywanych przez różnego rodzaju służby: Policję, Straż Pożarną, Ratowników czy Wojsko.
Jazda quadem jest doświadczeniem, które trudno porównać z czymkolwiek innym. Nikogo nie powinna zmylić wygodna pozycja kierowcy zbliżona do tej na motorze. Quady radzą sobie doskonale w niemal każdym terenie, co nie oznacza, iż możemy jeździć nim wszędzie.

Quady zawitały do Polski w latach 90-tych początkowo jako pojazdy dla wspomnianych wyżej służb. Dopiero stosunkowo niedawno nastąpił prawdziwy boom na quady jako pojazdy do jazdy rekreacyjnej. Quad nie należy do pojazdów szybkich, Obligatoryjnie rozwijana przez nie prędkość nie może być wyższa niż 45 km/h. Przy czym, jeśli chcemy wyjechać nim na drogę publiczną pojazdy musi posiadać tablicę rejestracyjną oraz ubezpieczenie OC.
Poruszanie się quadem reguluje w Polsce prawo, które wymaga posiadania prawa jazdy kategorii AM. Może się o nie starać osoba, która ukończyła 14 lat.

Jazda quadem możliwa jest w wyznaczonych do tego miejscach

Oczywiście mowa o legalnym użytkowania wszędołaza. Jeżdżenie po lasach i polach jest ogólnie zabronione. Jeśli nie mamy własnego dużego terenu lub nie planujemy korzystać z komercyjnych przestrzeni do jazdy quadem należy dobrze przemyśleć kwestię jego zakupu. Nie musimy też od razu kupować go na własność. Ewentualny zakup powinien być podyktowany nie tylko zasobnością naszego portfela, ale właśnie tym czy będziemy mieli gdzie jeździć naszym nabytkiem. Quada warto go wypożyczyć, pojeździć i zobaczyć czy taka forma jazdy nam odpowiada. Jeśli tak, kolejnym krokiem powinno być dokładne rozeznanie, gdzie możemy nim legalnie jeździć, ewentualnie z jakimi kosztami będzie się wiązała jazda na wyznaczonym do tego terenie. Dopiero połączenie tych kwestii da nam odpowiedź na ile pierwsze wrażenie z jazdy quadem było jedynie ciekawe, a na ile odkryliśmy formę rozrywki na świeżym powietrzu i jesteśmy gotowi z niej regularnie korzystać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *