Higiena podczas pracy mechanika samochodowego

automotive-service-advisor

BHP w pracy

W każdej branży obowiązuje Bezpieczeństwo i Higiena Pracy, która wpływa na bezpieczeństwo w pracy i jej efektywność. W zawodach takich jak mechanik samochodowy BHP jest szczególnie ważne, z racji na pracę z samochodami i profesjonalnymi sprzętami służącymi do naprawy samochodów. Właśnie dlatego bezpieczne użytkowanie takich maszyn umożliwia bezpieczną pracę.

BHP w mechanice

Podobnie jak w innych zawodach, także mechanik samochodowy winien posiadać swój strój roboczy. Zazwyczaj jest to specjalny kombinezon, chroniący przed szkodliwymi substancjami, a także obuwie ochronne, chroniące stopy przed upadkiem ciężkich przedmiotów. Każdorazowo przed podjęciem pracy na stanowisku należy zapoznać się z planem pracy i przydzielonych obowiązków. W związku z tym należy także przygotować odpowiednie maszyny i narzędzia, konieczne do pracy. Do urządzeń wykorzystywanych w pracy, wymagających szczególnej uwagi przy obsłudze należą: urządzenia do mycia samochodu, ułatwiające dostęp do podwozia, do smarowania, do rozdzielania paliwa, wody i innych cieczy.

Koniecznie należy zapoznać się z warsztatowym wyposażeniem do badania osprzętu silnika, silnika, zespołów i mechanizmów podwozia oraz ramy i nadwozia. Na uwagę zasługują również przyrządy służące do pomiarów gwintów, kół zębatych, prędkości, hamowania, układu kierowniczego oraz zużycia paliwa i innych. W pracy mechanika należy zwrócić uwagę również na bezpieczeństwo w czasie obsługi wyposażenia do obsługi samochodu, a w tym: transportu, mycia i czyszczenia, montażu i demontażu, prac ślusarskich, regeneracji części, ogumienia i innych. Jak więc widać każdy mechanik w swojej pracy ma styczność z długą listą profesjonalnych narzędzi i sprzętu mechanicznego. Osprzęt ten często jest wielkich gabarytów, co zwiększa możliwość niebezpieczeństwa i wypadków w czasie pracy. Oprócz samego dbania o maszyny, niezbędne są takie czynności, jak odpowiednie oświetlenie miejsca pracy, a także czystość podłóg, aby zminimalizować ryzyko wypadków.

Nie bez znaczenia pozostaje także czystość kanałów mechanicznych oraz odpowiednia ilość przygotowanych stojaków do naprawy silników czy innych podzespołów mechanicznych. W skrócie mówiąc, należy zapewnić nie tylko sprawne pomoce do pracy, ale również odpowiednio przygotowane i czyste miejsce pracy, bowiem te czynniki również mogą wpłynąć na bezpieczeństwo w czasie pracy.

Po co BHP

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy jest niezbędnym elementem rozpoczęcia pracy w każdym zawodzie. Każda profesja posiada w sobie elementy niebezpieczne, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Dlatego szkolenia z zakresu BHP przeprowadzane są w każdym miejscu pracy. Zawód mechanika jest szczególnie narażony na niebezpieczne wypadki w pracy, z racji pracy z ciężkim sprzętem. Na bezpieczeństwo w miejscu pracy składa się kilka czynników, między innymi odpowiednie ubranie robocze, odpowiednią organizację miejsca pracy, czystość tego miejsca pracy oraz użytkowanie sprzętu zgodnie z jego przeznaczeniem. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko wypadku, niezależnie od zawodu.

Artykuł opracował serwis zaopatrujący między innymi warsztaty samochodowe w akcesoria higieny osobistej, portal http://epraktyk.pl/

Jeden komentarz dla wpisu “Higiena podczas pracy mechanika samochodowego”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *