Młody kierowco, sprawdź, od czego chroni Cię OC, a od czego AC

Jako młody kierowca stoisz przed zakupem swojego pierwszego ubezpieczenia komunikacyjnego. A może wcale nie, może masz auto od dawna, jednak dopiero teraz zastanawiasz się, czy nie poszerzyć obowiązkowej polisy? Przekonaj się, w jakiej sytuacji chroni Cię ubezpieczenie AC, a w jakiej OC. Oceń, czy fakultatywna polisa jest Ci potrzebna, a jeśli tak, to gdzie kupić ją taniej.

Jaki jest zakres ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie OC to w Polsce jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Wszelkie informacje na jego temat zostały zawarte w Ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dzięki temu niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego polisa zachowuje ten sam zakres.

OC ma zastosowanie w sytuacjach, gdy z Twojej winy dojdzie do szkody podczas: jazdy samochodem, wysiadania i wsiadania, załadunku i rozładunku, ruszania i zatrzymywania, garażowania oraz postoju. Mogą to być zarówno poważne w skutkach wypadki, lżejsze, choć kosztowne kolizje, jak i drobne szkody: zarysowanie pojazdu, oderwani lusterka, zbicie lampy.

Na odszkodowanie a autocasco możesz liczyć nie tylko podczas zniszczeń w wyniku zderzenia dwóch aut lub auta z obiektem. Przekonaj się, jaki jest zakres ubezpieczenia AC: https://kioskpolis.pl/jaki-jest-zakres-ubezpieczenia-ac/

Kiedy jesteś sprawcą, a kiedy poszkodowanym

W sytuacji, gdy do szkody na drodze dojdzie z Twojej winy, zastosowanie będzie miało przede wszystkim ubezpieczenie OC. Jest to polisa, która Ciebie chroni od odpowiedzialności cywilnej (nie musisz płacić za leczenie poszkodowanego ani naprawę jego auta z własnej kieszeni), poszkodowanemu zaś zostanie udzielona pomoc finansowa, która zrekompensuje straty. Jej wypłaceniem zajmie się Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe.

Ale w sytuacji, gdy to Ty zawiniłeś, skorzystasz także z ubezpieczenia AC. O ile nie byłeś pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, nie złamałeś prawa ani prowadziłeś samochodu bez koniecznych uprawnień (pełną listę wykluczeń sprawdzisz w OWU ubezpieczenia AC), otrzymasz odszkodowanie, które pokryje naprawę uszkodzeń pojazdu.

Jako poszkodowany dzięki ubezpieczeniu AC skorzystasz podwójnie. Pierwsze odszkodowanie otrzymasz z ubezpieczenia OC sprawcy – należy Ci się. Drugie wypłaci Ci Twój ubezpieczyciel, szczególnie gdyby z wypłatą z OC sprawcy były jakieś kłopoty.

Jak kupić ubezpieczenie AC i OC taniej?

Jeżeli interesuje Cię zakup dodatkowego ubezpieczenia AC, rozważ zrobienie tego w chwili odnawiania polisy OC. Nabywając te opcje w pakiecie (zwróć też uwagę na NNW i Assistance), możesz otrzymać atrakcyjne zniżki. Nie wahaj się także zmienić ubezpieczyciela, jeśli u innego otrzymasz lepszą ofertę. Pamiętaj jednak, by rozwiązać dotychczasową umowę maksymalnie w przedostatnim dniu okresu ochronnego. W przeciwnym wypadku automatycznie odnowi się na nowy okres, a Ty będziesz zmuszony zapłacić.

Znajdź w internecie porównywarkę ubezpieczeń komunikacyjnych. Dzięki wpisaniu w nią podstawowych danych: swoich i samochodu, otrzymasz za darmo listę ubezpieczycieli wraz z zakresem ich polis i cenami. Szybko ustalisz, gdzie warto się ubezpieczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *