Nauczyciel pracujący w szkole prywatnej podobnie jak pracownik placówki państwowej podlega prawom i obowiązkom, wynikających z przepisów prawa odpowiednich dla danej grupy zawodowej. Mówiąc o grupie nauczycieli, podstawowym dokumentem regulującym wszelkie kwestie związane z nauczaniem w szkole prywatnej są przepisy prawa oświatowego, a szczególnie Karta Nauczyciela, dlatego też w razie jakikolwiek wątpliwości związanych z wykonywaniem obowiązków w państwowej placówce należy zajrzeć właśnie do Karty Nauczyciela.
Jakie prawa i obowiązki dla nauczyciela w prywatnej szkole?
Patrząc na Kartę Nauczyciela, artykuł 6. tego dokumentu reguluje prawa i obowiązki nauczyciela. Zgodnie z dokumentem, nauczyciele szkół prywatnych zatrudnieni na co najmniej ½ etatu są zobowiązani do: dokładanego realizowania swoich obowiązków, związanych także z funkcją szkoły- dydaktyczną, opiekuńczą i wychowawczą; wsparcie uczniów na każdym etapie ich rozwoju; dążenie do własnego rozwoju zawodowego; kształcenie młodzieży w poszanowaniu Ojczyzny i Konstytucji RP; kształtować u uczniów postawy moralnej i obywatelskiej, zgodnie z demokracją, pokojem i poszanowaniem ludzi innych wyznań czy ras. W Karcie Nauczyciela uregulowane są również szczegóły związane z awansem zawodowym nauczyciela, a także sposobami przejścia na wcześniejszą emeryturę.
Nauczyciel, a kodeks pracy
Nauczyciel pracujący w szkole prywatnej podlega również przepisom prawa pracy. Przepisy kodeksu pracy reguluje przede wszystkim godziny pracy nauczyciela, dbając o to, aby tygodniowy czas pracy nie przekraczał 40 godzin. Ponadto dokument ten reguluje kwestie związane z urlopem czy zwolnieniami chorobowymi.
Czym się różni placówka prywatna od państwowej?
W Polsce pojawia się coraz więcej prywatnych szkół na różnym stopniu edukacji. Jest to dobra wiadomość dla nauczycieli szukających zatrudnienia, jednak nieco różni się od zatrudnienia w państwowej placówce. Jeśli chodzi o obowiązki nauczyciela, są one takie same w przypadku obydwu szkół. Drobne różnice widać w samych warunkach zatrudnienia- chodzi o wymiar zatrudnienia, a także same korzyści płynące z zatrudnienia w państwowej placówce. Natomiast jeśli chodzi o obowiązki nauczyciela, pokrywają się one zarówno w państwowej jak i prywatnej szkole.
Gdzie się zatrudnić?
Nauczyciel języka angielskiego ma możliwość pracy z różnych instytucjach. Najczęściej szkoła jest podstawowym, najbardziej pożądanym miejscem zatrudnienia. Na szczęście nauczyciele języków obcych oprócz samych szkół ma możliwość zatrudnienia nie tylko w szkołach, na przykład podstawowych czy średnich, ale również w szkołach językowych, stworzonych specjalnie do nauki języków. Posiadając kwalifikacje umożliwiające do nauki w szkole, nauczyciel języka obcego ma szansę podjęcia pracy w szkole. Szkoła, niezależnie od tego, czy jest prywatna czy państwowa daje nauczycielowi szansę pracy na etacie, a co za tym idzie stabilności zawodowej. Nauczyciel języka obcego pracujący w szkole ma szansę dodatkowego rozwoju, a także dodatkowego zarobku w innych instytucjach.
Może zainteresują Cię również wyjazdy językowe?
Myślę, że w każdej szkole nauczyciel ma takie same obowiązki i prawa. Nauczyciel to nauczyciel. Interesuje mnie właśnie nauka w szkole jaką jest liceum sportowe w Łodzi i mam nadzieję, że poziom nauczania jest taki jak głoszę dobre opinie 🙂
Jeśli szukacie ciekawych, profesjonalnie przygotowanych i sprawdzonych materiałów dydaktycznych, które wspierają rozwój dzieci, na https://juniora.pl/ można znaleźć naprawdę fajne materiały. Ja już od pewnego czasu kupuję tam pomoce przedszkolne i szkolne dla moich dzieci i jestem bardzo zadowolona z efektów, jakie przynoszą. Warto skorzystać, bo sklep jest naprawdę świetnie zaopatrzony, a przy tym są konkurencyjne ceny i bardzo profesjonalna i szybka obsługa.