Na czym polega wygłuszanie samochodu?

Niezależnie od tego, czy jeździsz starszym samochodem, pasjonujesz się samochodowym sprzętem audio, czy po prostu chcesz znaleźć sposób na spokojniejsze wieczorne dojazdy do pracy, istnieje dziesiątki powodów, dla których możesz chcieć wyciszyć swój samochód.

Nie wiemy, czego szukałeś w Internecie, aby się tu znaleźć, ale wiemy, że prawdopodobnie masz wiele pytań, jeśli chodzi o wygłuszanie samochodu. Pomysł wygłuszenia samochodu może na początku wydawać się nieco onieśmielający, dlatego napisaliśmy ten krótki przewodnik, który pomoże Ci lepiej ten temat zrozumieć.

Dlaczego warto stosować wygłuszenie samochodu?

Prawie wszystkie samochody, zwłaszcza starsze, mają problemy z hałasem. Problemy te stają się jeszcze poważniejsze, jeśli w jakikolwiek sposób zmodernizujesz system dźwiękowy lub pojazd. Kluczem do wyciszenia samochodu nie jest tylko blokowanie hałasu z zewnątrz, ale także zmniejszenie hałasu wytwarzanego przez samochód. Wibracje, grzechotanie, luźne części – wszystko to przyczynia się do powstawania niepożądanego hałasu.

Ludzie czasami zastanawiają się, czy samochód wygłusza dźwięk, i zdecydowanie tak jest, jeśli kupisz i zastosujesz odpowiednie materiały! Również profesjonaliści mogą pomóc Ci zidentyfikować hałas i znaleźć odpowiednie materiały, aby właściwie rozwiązać problemy z dźwiękiem w Twoim pojeździe.

Co powoduje ten niechciany hałas?

Odgłosy budowy, trąbienie, syreny i inne odgłosy drogowe przedostają się do Twojego pojazdu. A kiedy już zaczniesz się poruszać, musisz poradzić sobie z nierównym chodnikiem, dziurami i gruzami wrzucającymi się na dno samochodu. Wszystkie te fale dźwiękowe przemieszczają się w powietrzu, przenikają na zewnątrz pojazdu i przedostają się do kabiny samochodu.

Hałas strukturalny

Łatwo zapomnieć, ile ruchomych części napędza samochód do przodu. Wszystkie te części generują wibracje i hałas, silnik, opony i ten przerażający dźwięk wydechu. Energia wibracji, której doświadczają metalowe panele, ponownie promieniuje do kabiny samochodu. Silniejsze wibracje oznaczają silniejsze fale dźwiękowe i więcej hałasu. Aha, i nie zapomnij o tych luźnych panelach lub śrubach, które grzechoczą, trzęsą się i odbijają się echem w całej kabinie.

Zwróć uwagę na to, co wydaje się powodować najwięcej hałasu w Twoim samochodzie. Odrobina detektywistycznej pracy pomoże Ci określić obszary problematyczne i najlepszą kombinację potrzebnych materiałów.

Rodzaje materiałów wygłuszających samochody

Teraz, gdy już wiesz, z jakich miejsc może dochodzić hałas, warto wiedzieć, że istnieją różne rodzaje materiałów dźwiękoszczelnych. Nie ma jednego uniwersalnego materiału do izolacji akustycznej, ponieważ różne produkty są przeznaczone do rozwiązywania różnych problemów. Aby uzyskać optymalną jakość dźwięku we wnętrzu samochodu, należy zastosować różne materiały w połączeniu ze sobą. Podstawowym produktem służącym do redukcji hałasu w pojazdach są maty wygłuszające – gdyż bazową zasadą wygłuszania dźwięku jest przyklejenie materiału odpornego na wibracje do powierzchni metalowych rezonujących dźwięk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *