Czy da się wygodnie przespać w podróży? Oparcie na głowę do samochodu

Oparcie na głowę do samochodu
Portrait of truck driver sitting in his truck holding thumbs up. Transportation and trucking services.

Jednym z najczęściej zadawanych przez miłośników samochodowych podróży pytaniem jest pytanie o to, jak to zrobić, żeby wyspać się w samochodzie. Kierowca musi prowadzić, jednak pasażerowie w tym czasie mogą bez przeszkód odpoczywać. No właśnie – czy oby na pewno bez przeszkód? Czy warto zainwestować w oparcie na głowę do samochodu?

Jak prawidłowo siedzieć w samochodzie podczas długiej podróży? Oparcie na głowę do samochodu

Bezsprzecznie kochamy podróże samochodem. Wolność, możliwość zmiany trasy w każdej chwili bez konsekwencji finansowych związanych z zakupionym już biletem i komfort jazdy w doborowym towarzystwie – to najważniejsze cechy, które sprawiają, że to właśnie samochodem jeździ nam się najlepiej. Nie ma jednak róży bez kolców – na pewno to znasz: zesztywniały kark, bolące kolana, lub też poobijana o szybę samochodu głowa. To koszmar każdego, kto choć raz przebył samochodem dłuższą trasę jako pasażer i nie zabezpieczył się odpowiednio. Niestety, zła pozycja, którą przybieramy siedząc w fotel i brak podparcia dla głowy to główni winowajcy naszych dolegliwości związanych z dłuższym siedzeniem w fotelu.

Nie rezygnuj z samochodu przez ból

Dlatego właśnie niektórzy wybierają podróż pociągiem – tam można wstać, rozprostować się, przejść się po wagonie, albo i całym pociągu, skoczyć do Warsa na kawę. Podczas jazdy samochodem jest to niemożliwe. Dlatego przydatne jest oparcie na głowę do samochodu. Należy też siedzieć, unikając uciskania rąk, nóg, czy którejkolwiek części ciała. Unikaj też pozycji, w której Twoje ciało będzie ułożone lekko na boku – podskakujący na nierównościach drogowych samochód może spowodować, że będą Cię boleć stawy.

 

Jedyna słuszna pozycja w samochodzie podczas jazdy to siedząca z nogami opuszczonymi na dół i podpartą głową, by nie uciekała na bok. Każda inna pozycja może skutkować uszkodzeniami przeciążonych stawów, drętwieniem lub uderzaniem o kokpit, szybę samochodu. Jeśli usadowisz się w odpowiedni sposób i wykorzystasz gadżety, które umilą Twoją podróż, na pewno docenisz komfort podróżowania samochodem.

Pamiętaj o przerwach w podróży

Nawet zawodowi kierowcy potrzebują przerw, by zregenerować siły i pozwolić ciału na odpoczynek od pozycji siedzącej. Kawa lub obiad zjedzony w zajeździe, lub na stacji paliw, piknik, czy też kilkuminutowy spacer to wręcz konieczność podczas długiej trasy.

Jakie gadżety wybrać, by jazda samochodem była bezbolesna?

Postawa, jaką przyjmiemy podczas jazdy jest szalenie ważna. Dlatego warto pokusić się o zakup odpowiednich gadżetów, które pozwolą nam na najwyższy możliwy komfort jazdy. Nikt z nas nie lubi bólu głowy, zesztywniałego karku, czy też guzów na czole spowodowanych nieprawidłowo ułożoną lub opadającą na drzwi głowę. Dlatego właśnie producenci przeróżnych gadżetów prześcigają się w nowych pomysłach, które mają sprawić, że będzie nam się podróżowało jeszcze przyjemniej. Oparcie na głowę do samochodu, które montuje się z tyłu zagłówka to jeden z takich gadżetów. Na rynku dostępne są takżeróżnego kształtu poduszki.

Poduszka czy oparcie na głowę do samochodu – co wybrać?

Poduszki do podróży, które mamy na rynku występują w tak przeróżnych formach, że nie sposób wszystkie wymienić – od profesjonalnych rogali z pianki memory, przez maskotki, które mogą stać się poduszką dzięki wypełnieniu ze styropianowych kulek, aż po dmuchane poduszki z welurowej gumy, które łatwo schować, gdy z nich nie korzystamy. Poduszki mają jednak to do siebie, że materiał, z którego są wykonane szybko się niszczy i zdeformuje, stają się więc bezużyteczne.

 

Z kolei uniwersalne oparcie na głowę do samochodu, które montuje się z tyłu zagłówków na zatrzaski wykonane jest ze sztywnych podpór bocznych, które mają regulację 360 stopni pozwalają podtrzymać głowę z boku. Bóle karku i głowy spowodowane są głównie tym, że podczas jazdy głowa niefizjologicznie przechyla się na bok i blokuje właściwy przepływ krwi oraz obciąża niewłaściwie ułożone względem siebie kręgi. Poduszka nie zawsze skutecznie niweluje ten problem. Oparcia mogą być stosowane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych – dzięki regulacji można je ustawić w ulubionej i najbardziej użytecznej pozycji.

 

 

Polecamy:
Czy warto korzystać z kalkulatorów ubezpieczeń OC?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *