Badania wzroku dla zmotoryzowanych – których nie wolno Ci pominąć przed rozpoczęciem pracy?

Eye-Examination-Can-Reveal

Wzrok to dla kierowcy narzędzie święte. Bez niego nie moglibyśmy w ogóle mówić o możliwości prowadzenia pojazdu mechanicznego przez człowieka. Dobry wzrok jest potrzebny już po to, aby móc szybko i trafnie przewidywać sytuacje na drodze, reagować na zmieniające się wydarzenia i być zawsze czujnym. Tak więc jeżeli mamy problemy możemy zapomnieć nawet o prawie jazdy kategorii B na samochody osobowe. Jeżeli pragniemy jeździć ciężarówką, a więc wykonywać zawodowo pracę kierowcy, przyjdzie nam zmierzyć się z o wiele bardziej sprecyzowanymi wymaganiami co do naszego zdrowia.

Kierowcy zawodowi prowadzą często pojazdy ważące nawet 40 ton.

Tutaj nie ma miejsca na żadne błędy, ponieważ najmniejsze uchybienie może się skończyć wypadkiem w którym zginą setki osób. Zwłaszcza tyczy się to kierowców przewożących tak zwane ADR-y czyli ładunki niebezpieczne. Cysterna która przewróci się do rowu może nie tylko sprawić że nastąpi skażenie terenu, ale łatwopalne substancje mogą spowodować eksplozję, która zabije wszystkich wokół Dlatego też kierowcy zawodowi muszą przechodzić zaawansowane badania wzroku. Tyczy się to nie tylko okresu przed otrzymaniem prawa jazdy, ale także okresowo co kilka lat.

Badania tego typu obejmują szerokie spektrum testów, które mają ocenić sprawność narządu wzroku.

Dziś coraz częściej badania te okulista wykonuje za pomocą urządzenia do laserowego sprawdzania narządu wzroku, dzięki czemu nie jest konieczne pokazywanie badanemu obrazków i nakazywanie odczytywania z nich różnych szczegółów. Jednak takie etapy badania jak odczytywanie cyfr i liter z tablicy, aby sprawdzić czy badany nie posiada rozwijającej się krótkowzroczności, są wciąż wykonywanie metodą tradycyjną.

Przeprowadza się także rozmaitą formę testów, które mają określić szybkość czasu reakcji na bodźce wzrokowe.

Badany siada przed tablicą, która wyświetla na przemian różne kolory świateł. Kierowca ma za zadanie wciskać określone przyciski w reakcji na to jakie światło zapali się na tablicy. Sprawdzany jest czas reakcji, a przy okazji umiejętność trafnego rozpoznawania kolorów. Jest to badanie, którego nie przejść mogą osoby, które mają również problemy natury neurologicznej lub psychomotorycznej, jednak najczęściej odpadają na nim osoby mające problemy ze wzrokiem.

Odkąd istnieje motoryzacja, ograniczany jest dostęp do możliwości prowadzenia pojazdów mechanicznych dla osób, które mają problemy ze wzrokiem. Ma to wielorakie uzasadnienie, a zwłaszcza w sytuacji gdy mamy do czynienia z pojazdami ciężkimi lub przewożącymi ładunki niebezpieczne. Dlatego też sokoli wzrok jest absolutnie konieczny jeżeli pragniemy wykonywać zawód kierowcy. W tym celu przeprowadzane są regularne badania, których nie możemy pominąć, jeżeli chcemy pracować w tej branży. Badania zazwyczaj przeprowadzane są w Wojewódzkich Ośrodkach Medycyny Pracy, które finansowane są z budżetu państwa, co zapewnia bezstronność lekarzy okulistów i orzeczników. Wszystko jest zorganizowane w taki sposób, by jak najbardziej przysłużyć się poprawie bezpieczeństwa na drogach.

Poradnik opracowaliśmy na podstawie konsultacji z Centrum Medycznym Mavit – leczenie zaćmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *