Ostatnie miesiące będą przez kierowców zapamiętane przede wszystkim jako ciągły spadek cen paliw, przy jednoczesnym wzroście składek OC. Skąd ciągłe podnoszenie cen w obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym?
Przyczyn jest kilka
W zeszłym roku Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała się wprowadzić w życie specjalne wytyczne, które miały ukrócić proceder zaniżania odszkodowań z tytułu OC przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Ich wprowadzenie wymusiło na ubezpieczycielach wypłacanie wyższych odszkodowań, a to odbija się bezpośrednio na cenie polisy OC. Nie jest tajemnicą, że firmy ubezpieczeniowe muszą zarabiać na polisach, więc aby były rentowne, muszą wyrównać straty.
Sam proces podwyżek cen przebiega bardzo indywidualnie w każdej firmie. Będziemy musieli zatem jeszcze w niektórych z nich dopłacić do OC. Żeby sprawdzić w których i zminimalizować ewentualne różnice, warto porównać ceny u wszystkich ubezpieczycieli. Może nam w tym pomóc darmowa porównywarka OC online, dzięki której poznamy oferty kilkunastu firm.
Nowy (stary) podatek
W 2016 roku polisy mogą być droższe również z innego powodu. Jest nim planowane wprowadzenie tzw. podatku Religi, który funkcjonował już w latach 2007-2008. Wtedy jego stawka wynosiła aż 12% stawki OC i była przeznaczona dla osób poszkodowanych w wypadkach drogowych. Jeśli do tego dojdzie – nastąpi dalszy wzrost cen OC. U kogo największy? Trudno powiedzieć. Będzie to raczej zależne od polityki cenowej i rezerw finansowych każdego z ubezpieczycieli. Najtańsze OC wg najtaniejuagenta.pl może być np. proponowane przez towarzystwo, które dotychczas nie oferowało atrakcyjnych pakietów.
To, że zapłacimy więcej, jest niemal pewne, jednak mamy wciąż wpływ na jedną ważną kwestię – wybrania najtańszej propozycji z wszystkich dostępnych na rynku. Ale żeby znaleźć optymalną ofertę, musimy poświęcić kilka minut na jej odnalezienie.
Porównuj, nie przepłacaj!
Każde towarzystwo wycenia ryzyko ubezpieczeniowe według własnych wytycznych. Może się okazać, że kupujemy OC w firmie, która nie daje nam zniżek za np. wykonywany zawód. Takich zmiennych wpływających na cenę polisy – czy to dodatnio, czy ujemnie – jest znacznie więcej. Porównanie cen nic nas nie kosztuje, a w dobie kolejnych podwyżek jest coraz bardziej pożądane. Tym bardziej, że polisa OC ustawowo obejmuje taki sam zakres w każdym towarzystwie. Różni się ona jedynie ceną i ewentualnie sposobem likwidacji szkody (system BLS – Bezpośrednia Likwidacja Szkód). Zawsze jednak – czy z BLS-em czy bez – liczy się jak najniższa cena.
A jeżeli firma przynosi straty albo nie wykazuje zysków większych niż kwota wolna od podatku to czy można ubiegać się również o zwrot VAT-u z tytułu składki ubezpieczenia? Jaka jest w ogóle kwota wolna od podatku w Polsce?
Teraz to coś ponad 3 tysiaki ale ma być lepiej. 8 tys. To już się można pobawić. Tu masz info http://www.kwop.pl/kwota-wolna/