Czy zrobiłeś już zimowy przegląd swojego samochodu?

ccp (1)

Zima to ciężki okres nie tylko dla nas, ale również dla naszych pojazdów. Śnieg, mróz i lód nie służą najlepiej samochodom. Można jednak uniknąć wszystkich problemów technicznych i przez całą zimę cieszyć się sprawnymi czterema kółkami. Nie wystarczy tylko zmienić opony na zimowe. Warto także dokonać specjalnego zimowego przeglądu.

Zakres przeglądu

Wymiana opon z letnich na zimowe jest niezbędna i powinien o tym wiedzieć każdy kierowca. Istnieje jednak wiele innych zabiegów, które należy wykonać przed pierwszym śniegiem i mrozem. Niektóre z nich można wykonać samemu, inne trzeba zlecić profesjonalnemu warsztatowi. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia samochodu, który nie lubi zimna, jest akumulator. Żeby móc cieszyć się jazdą w najbardziej zimowe dni, trzeba dbać o jego dobrą kondycję i sprawdzić poziom jego naładowania. Jeśli to możliwe, warto akumulator doładować lub wymienić na nowy, jeśli stary jest zużyty. Innymi, bardzo ważnymi elementami są wszystkiego rodzaju płyny występujące w samochodzie. Mowa o płynie chłodniczym czy tym do spryskiwaczy. Sprawdzać trzeba nie tylko ich poziom, ale także temperaturę zamarzania. Jeśli płyn zamarznie w chłodnicy, ta ulegnie zniszczeniu. Przed zimą trzeba więc wymienić płyny na specjalne o niższej temperaturze zamarzania. Poprośmy mechanika o wymianę filtru przeciwpyłkowego. Jeśli ten będzie zbytnio wyeksploatowany, w kabinie kierowcy może pojawiać się wilgoć, a tym samym nastąpi bardzo uciążliwe ciągłe parowanie szyb.

Życie składa się ze szczegółów

Jest bardzo wiele drobnych elementów i czynności, o które warto zadbać dla własnej wygody i komfortu jazdy. Okres przedzimowy to najlepszy czas na wymianę piór do wycieraczek. Jeśli te będą zniszczone, będą tylko rozmazywać brud na szybie, zamiast ją oczyszczać. Powinno się także wymienić wszystkie dywaniki samochodowe z materiałowych na gumowe. Woda przynoszona na butach do pojazdu może spowodować gnicie tkanin, co nie tylko przyczynia się do osadzania pary wewnątrz kabiny, ale także nie jest bezpieczne dla zdrowia. Poza oponami zimowymi, warto zaopatrzyć się także w łańcuchy, zwłaszcza jeśli wybieramy się w trasę poza miasto. Zaimpregnujmy wszystkie miejsca szczególnie narażone na kontakt z wilgocią, a także dokonujmy odpowiednich zabiegów, które zapobiegną korodowaniu metalu po kontakcie z solą, której będzie pełno na zimowych drogach. Unikajmy także jeżdżenia na oparach paliwa. Jest to nie tylko niezdrowe dla pompy paliwowej, ale także może przyczynić się do nieprzyjemnych problemów, kiedy natrafimy na nieoczekiwany korek z powodu zasp.

Dobry warsztat

Zima to czas, kiedy wszystkie układy w samochodzie muszą pracować ze wzmożoną skutecznością. Od układu kierowniczego, poprzez hamulce na silniku skończywszy. Dlatego nie warto skupiać się tylko i wyłącznie na tych najbardziej oczywistych elementach, ale zbadać wszystko. Wystrzegać się trzeba nierzetelnych i nieuczciwych warsztatów, które mogą chcieć naciągać kierowców na dodatkowe, niepotrzebne wydatki. Sprawdzajmy opinie o danym zakładzie, zanim zarejestrujemy nasz pojazd na badanie. Jednym z takich solidnych serwisów jest Honda Matraszek, znajdująca się w Warszawie. Więcej informacji można zdobyć na stronie internetowej http://www.hondamatraszek.pl/. Zajmują się samochodami marki Honda. Warto wybierać warsztaty specjalizujące się w konkretnych modelach i autoryzowane ASO. Da nam to pewność, że wszystkie prace zostaną przeprowadzone z najwyższą dokładnością. Nie bójmy się także cen takich przeglądów. Wiele warsztatów oferuje specjalne zniżki i rabaty na tego typu usługi. Bardzo często koszt nie powinien przekraczać dwustu złotych, a można znaleźć i oferty o połowę tańsze. Pilnujmy także dokonania odpowiednich wpisów w książce pojazdu. Dzięki temu unikniemy ewentualnych nieporozumień, a wszystkie informacje dotyczące napraw i wymiany części lub płynów znajdą się w jednym, łatwo dostępnym miejscu. Odpowiednia eksploatacja i częste przeglądy samochodu dadzą nam gwarancję jego niezawodności nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych.

Polecamy:
Zaciski hamulcowe – ich rola i sposoby regeneracji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *