Pompy, głównie są przeznaczone do wytwarzania ciśnienia oraz dostarczania gazu, czy też cieczy w dane miejsce. Jest jednak jeden wyjątek, a są nim mianowicie pompy próżniowe, które mają za zadanie eliminowanie gazów z zamkniętej przestrzeni, a zatem generowanie podciśnienia, czy też warunków, które są zbliżone do próżni. Jest to niezbędne w wielu różnych procesach technologicznych. Bardzo często wykorzystywane są one w klimatyzacji, gdzie układ wymaga skutecznego osuszania poprzez eliminowanie cząstek wilgoci. Jeżeli chodzi o jej najważniejsze elementy, to zaliczyć możemy tu końcowe ciśnienie, wydajność oraz szybkość pompowania. Co jeszcze warto wiedzieć na ich temat?
Jak właściwie działają pompy próżniowe? Co trzeba o nich wiedzieć?
Warto wiedzieć, że pompy próżniowe działać mogą wykorzystując do tego różne zjawiska fizyczne. Może być to na przykład praca wirników, które kierują powietrze, czy też gaz do wylotu. Łopatki, które znajdują się w niecentrycznie ustawionym wirników, w trakcie wytwarzania obrotów, mogą powodować sprężanie powietrza, które w momencie osiągnięcia ustalonego poziomu ciśnienie otwiera zawór i następnie wypływa na zewnątrz. Tymczasem pompy, które mają pierścień wodny, czy też olejowy wykorzystują jedynie niewielką ilość cieczy do porywania cząsteczek i następnie wprowadzają ich poza daną przestrzeń. Jeżeli chodzi o pompy z tłokiem membranowym, to doprowadzają one do stałej zmiany objętości przestrzeni, na skutek czego następuje zasysanie, a dalej sprężane oraz wyrzucanie z niej powietrza. Pompy śrubowe mają za zadanie przemieszczać gaz, czy też ciecz wzdłuż obracającej się śruby, na skutek czego powstaje podciśnienie. Pompy próżniowe przeznaczone do klimatyzacji, stosują olej który jest cieczą sprężającą powietrze i umożliwiają jego usuwanie z układu razem z powstałą wilgocią.
Jakie zastosowanie mają pompy próżniowe?
Obecnie pompy próżniowe wykorzystywane są w wielu różnych dziedzinach, do których zaliczamy na przykład budowę układów chłodniczych, formowanie plastiku, czy też pakowanie próżniowe. Tego typu pompy zastosowanie znajdują również w maszynach drukarskich i urządzeniach medycznych. Możemy spotkać się z nimi w laboratoriach. Pompy te, które stosowane są w laboratoriach, są wykorzystywane wówczas, kiedy niezbędne jest stworzenie próżni. Wyliczyć możemy więc na przykład osuszanie, przygotowywanie i kontrolowanie próbek, filtrowanie, destylację rozpuszczalników, czy też kwasów. Pompy te znacznie ułatwiają codzienną pracę w wielu dziedzinach.
Hej, jeśli interesuje Was temat zaworów klejonych albo zgrzewanych to polecam przeczytać artykuł https://biznesowa24.pl/zawory-zwrotne-z-tworzyw-sztucznych. Można się sporo dowiedzieć, a i wybór artykułów w sklepie dość różnorodny mają.