Inwestowanie na giełdzie w 12 krokach

Każdy chce być finansowo niezależny. Jeśli masz dom, to właśnie on może być Twoim największym aktywem, ale będziesz w nim żyć przez resztę swojego życia. Czy chcesz mieć bezpieczeństwo finansowe w momencie przejścia na emeryturę lub dom wypoczynkowy nad morzem? A może chcesz dorobić się na giełdzie? Jedno jest pewne, musisz zainwestować swoje oszczędności, jeśli zamierzasz żyć w przyszłości komfortowo.

1.Oszczędzaj. Zanim zaczniesz inwestować, potrzebujesz pieniędzy. Nie da rady rozpocząć inwestowania dopóki nie posiadasz żadnych środków finansowych. Najlepiej byś zgromadził poduszkę bezpieczeństwa zabezpieczającą Ciebie na okres od sześciu do dwunastu miesięcy. W momencie kiedy stracisz pracę, bądź popadniesz w tarapaty finansowe będziesz w stanie przeżyć przez 6-12 miesięcy. Nie będziesz podejmował ryzykownych decyzji w sytuacji podbramkowej, na przykład zapożyczenie się na wysoki procent. Da Ci to również poczucie bezpieczeństwa. Sporządź swój budżet, przede wszystkim określ mniej więcej ile miesięcznie wydajesz. Jeśli posiadasz telefon iPhone polecam aplikację Budget do szybkiego wpisywania wydatków. Wiedza o Twoich wydatkach da Ci bardzo dużo. Poczujesz się dużo lepiej. Poczujesz, że zaczynasz mieć kontrolę nad swoimi finansami.

  1. Czytaj.Przed rozpoczęciem inwestowania, trzeba koniecznie zrozumieć jego podstawy. Czym inwestowanie jest, jak poruszać się na rynku. Musisz zapoznać się z żargonem panującym na rynku finansowym.Ten etap możesz zacząć na równi ze sporządzaniem swojego budżetu. Tak by powoli oswajać się z całą branżą i społecznością jaka jest wokół rynku. W czerwcu 2014 ma wyjść książka Giełda Papierów Wartościowych dla Bystrzaków. Książki z tej serii są wartościowe i ta pozycja będzie odpowiednia. Pomyśl również by zapoznać się z klasyką literatury inwestycyjnej jak:

Inteligentny Inwestor  – Benjamin Graham. Jest to nauczyciel największego inwestora obecnych czasów Warrena Buffeta. Warto zapoznać się z ta pozycją, a przede wszystkim z rozdziałem 8 (wahania na rynku) oraz 20 (margines bezpieczeństwa).

Zawód inwestor giełdowy – Alexander Elder. Jest to kalsyka inwestycyjna. Opowiada o osobistych doświadczeniach autora. Przywiązuje dużą uwagę do psychologii rynku.

Eseje Warrena Buffetta. Zbiór corocznych listów Warrena Buffetta do akcjonariuszy swojego holdingu Berkshire Hathaway. Niestety dostępne tylko po angielsku.

Inne dobre książki o giełdzie:

Analiza fundamentalna – John C. Ritchie

Giełda, wolność i pieniądze. Poradnik spekulanta – Van K. Tharp

Sztuka spekulacji po latach – Zenon Komar

Świece i inne japońskie techniki analizowania wykresów – S. Nison

  1. Myśl. Warren Buffett mówi, że po tym jak pomyślisz, pomyśl jeszcze raz. Warren Buffett mówi, że jeśli on nie można wypisać na kawałku papieru kilku powodów dla których ma kupić akcje, to ich nie kupi.
  2. Teorie i myśli wprowadzaj w praktykę. Zanim podejmiesz decyzję o otwarciu konta, handluj akcjami na papierze. Śledź swoje transakcje na papierze, monitoruj swoje wyniki, liczbę akcji, ceny akcji, zysk lub stratę, w tym prowizje, podatki od dywidend i podatki od zysków kapitałowych krótko- lub długoterminowych, które będziesz musiał zapłacić za każdą transakcję. Jest tego dużo, więc jeśli tego wszystkiego nie rozumiesz to uprość. Wybierz sobie jakąś akcje i po prostu ją śledź. Oglądaj jak się zmienia. Warto również zapisywać powód decyzji do każdego zakupu lub sprzedaży. Oblicz zysk netto lub stratę pomniejszoną o podatki i prowizję dla okresu (1 rok lub więcej) i porównaj swoje wyniki z głównym indeksem giełdowym WIG lub WIG20.
  3. Otwórz konta maklerskie. Ciekawym wyborem na początku swojej drogi z giełdą będzie współpraca z takimi firmami jak: Libertex czy XM.
  4. Zbuduj małe portfolio 10-50 akcji.Blue chipy to akcje rynku wiodących firm znanych z jakości, bezpieczeństwa i zdolności do generowania zysku w chwilach dobrych i złych. W polsce na Giełdzie Papierów Wartościowych to członkowie indeksu WIG20. Są one jednak zazwyczaj w pełnej cenie i trudno kupić je okazyjnie, z wyjątkiem głębokiej bessy. Wybierz akcje firm ze sprawdzoną historią rentowności: z zyskiem w każdym z ostatnich dziesięciu lat, wypłacającą co najmniej kilka dywidend w każdym z ostatnich 15-20 lat, z co najmniej 30 procentową stopą zwrotu (EPS) w ciągu ostatnich 10 la, niskim zadłużeniem w stosunku do kapitału własnego (mniej niż 1) i dużym ratio pokrycia odsetek (ICR) (co najmniej 5)

Pozostań na bierząco z wartościowymi stronami dotyczących inwestowania. W języku angielskim te strony są lepsze, no ale trzeba znać język. Przede wszystkim fool.com, ifii.com czy wikinvest.com. Jeśli nie masz czasu ani ochoty aby dowiadywać się więcej o poszczególnych akcjach, kupować i posiadać akcje zainteresuj się funduszami inwestycyjnymi. Najlepsze fundusze inwestycyjne to te z najniższymi prowizjami i najniższym rocznym obrotem akcji. Inwestuj w stabilne fundusze, które trzymają akcje przez długi czas.

  1. Trzymaj akcje w perspektywie długoterminowej. Co najmniej 5-10 lat, najlepiej na zawsze. Unikaj pokusy do sprzedaży, gdy rynek ma zły dzień lub miesiąc czy nawet rok. Z drugiej strony należy unikać pokusy by realizować zysk, nawet jeśli Twój portfel wzrósł o 50%, 100%, 200% lub więcej. Spoglądaj na to wszystko z góry. Dopóki fundamenty firmy, w która inwestujesz są silne, trzymaj. Tych zasad przestrzega Warren Buffet, który jest jednym z najbogatszych ludzi świata. Warto zainteresować się jego osobą. Inwestuj pieniądze, których nie będziesz potrzebował przez następne 5 – 10 lat. Najgorsze co może być to pilna potrzeba gotówki, którą masz na giełdzie. Wtedy jesteś pod silną presją i sprzedasz wtedy akcje pomimo tego że rynek jest w dołku. Sprzedawaj wtedy, gdy akcje są mocno przewartościowane lub gdy fundamenty firmy zmieniły się na tyle, że firma ma małe szanse by być dalej rentowną.

9 Trzymaj się zwycięzców. Nie dołączaj do przegranych bez powodu. Peter Lynch powiedział że jeśli masz ogród i codziennie podlewasz chwasty i wyrywasz kwiaty, to  za rok będziesz miał tylko chwasty. Peter Lynch, był najlepszym handlowcem na Wall Street przez 13 lat, ponieważ wyrywał chwasty i podlewał kwiaty.

10 Unikaj złotych rad na szybki zysk. Podążaj za własną analizą. Nie zwracaj uwagi na wszelkie złote porady, nawet od ludzi z parkietu giełdowego. Warren Buffett mówi, że wyrzuca wszystkie maile, które są wysyłane do niego, rekomendujące kupno konkretnych akcji. Mówi on, że ci sprzedawcy mają wypłacane za to, że mówią dobre rzeczy o akcjach, tak, że firma może zarabiać pieniądze przez sprzedaży akcji niczego nie podejrzewającym inwestorom.

Podobnie nie oglądaj kanałów telewizyjnych, takich jak TVN24 BIS, lub na wszelkie inne telewizje, radia lub internetowych rekomendacji giełdowych. Zawsze miej 100% pewności, że kupujesz na podstawie własnej analizy. Skup się na inwestowanie w perspektywie długoterminowej (co najmniej 20 lat) i nie rozpraszaj przez krótkoterminowymi wahaniami ceny. Są to twarde zasady Warrena Buffeta, ktory jest najbogatszym inwestorem świata. Wartość jego spółki wzrasta regularni od ponad 20 lat. A średni wzrost to 19% rocznie.

  1. Inwestuj regularnie i systematycznie.Najstarsza zasada giełdowa mówi aby kupić tanio i sprzedać drogo. Daruj sobie wydzielanie procentu każdej wypłaty na zakup akcji co miesiąc. Odkładanie co miesiąc, jest całkowicie wskazane, ale nie kupuj co miesiąc akcji, tylko żeby coś kupić. I pamiętaj, że rynek niedźwiedzia to czas zakupów. Jeśli giełda spadnie o co najmniej 20%, przenieś więcej pieniędzy do z akcji i przenieś swoje wszystkie dostępne środki finansowe, z oszczędności i innych inwestycji jeśli na giełda spada o więcej niż 50%. Giełda zawsze odbije z powrotem, nawet po potężnym kryzysie, które miały miejsce między 1929-1932.

Pozwól swoim zwycięskim akcją zarabiać tak długo, jak spółka dobrze prosperuje. Zwiększy to Twoje długoterminowe szanse na sukces. Warren Buffet mówi, że należy trzymać zwycięskie akcje na zawsze, ale jeśli stosunek ceny akcji na rynku do wartości faktycznej staje się zbyt wysoki, należy rozważyć sprzedaż akcji.

12 Nigdy nie przestawaj się uczyć. Stale czytaj tak wiele książek i artykułów, jak to możliwe. Tych napisanych przez ekspertów, którzy zarabiają na rynkach, na których ty grasz. Nigdy nie słuchaj porad co do zakupu konkretnych akcji. Nie ulegaj emocjom. Jeśli jesteś bardzo podekscytowany zakupem, odczekaj tydzień i wtedy podejmij decyzję. Na zimno. Obserwuj siebie. Jak reagujesz na fluktuacje na rynku. I zaakceptuj fakt, że stracisz. Prędzej czy później stracisz. Taka jest giełda. Zaakceptuj to i graj dalej.

 

Zakup używanego iPhone na powinieneś co uważać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *