Inwestycja w samochody zabytkowe

Vintage_cars_019

Samochody zabytkowe należą do alternatywnych sposobów inwestowania. Nie jest to droga odpowiednia dla każdego inwestora. Choć zalet jest całkiem sporo, to ilość ewentualnych problemów również jest całkiem liczna. Dlatego ten sposób poleca się głównie miłośnikom i koneserom.

Im starsze tym lepsze?

Miano samochodu zabytkowego zdobywają maszyny, których wiek przekroczył 30 lat. Chociażby z tego powodu jest to trudna inwestycja. Nie wystarczy zakupić i postawić w garażu. Tak starym samochodem trzeba regularnie się przyglądać i przeprowadzać niezbędną konserwację. Trzeba więc liczyć się z dodatkowymi kosztami w trakcie całego okresu posiadania maszyny. Sam zakup luksusowego samochodu dobrej i popularnej marki może być niesamowicie kosztowne. Ceny niektórych modeli oscylują w okolicach milionów dolarów. Dla przeciętnego inwestora jest to kwota raczej zaporowa, o której można tylko pomarzyć.

Można natomiast zainwestować w stare auta z naszych rodzimych rejonów geograficznych. Wielu miłośników starych Warszaw czy Trabantów dałoby wiele, by móc przejechać się takim zabytkiem. Im w lepszym stanie technicznym będzie, tym lepiej. Już przy zakupie takiego samochodu, trzeba zwrócić wyjątkową uwagę na jego stan. Nie bójmy się odwiedzić wyspecjalizowanego warsztatu przed sfinalizowaniem transakcji. Nie bez znaczenia jest także liczba wcześniejszych właścicieli lub dotychczasowe przeznaczenie samochodu. Bardzo często można znaleźć prawdziwe perły, ukryte w garażach swoich właścicieli. Takie auto można odkupić za bezcen, ale po kapitalnym remoncie jego cena drastycznie wzrośnie.

Inwestycja długoterminowa

Inwestycja w zabytkowe samochody należy do rodzaju długoterminowych. Jest to dość naturalne, choć można spotkać inwestorów, którzy działają dokładnie odwrotnie. Ich jedynym celem jest skup starych i uszkodzonych samochodów, które po odnowieniu, zostają od razu sprzedane. Z reguły jednak, inwestor decyduje się na trzymanie tego aktywa. Powód jest stosunkowo prosty. Zabytkowe samochody są podobne do wina – im starsze, tym są droższe, o ile oczywiście ich stan jest dobry.

Problem w tego typu inwestycjach polega na tym, że nie zawsze ten wzrost pokrywa bieżące wydatki związane z przechowywaniem i konserwacją zabytku. Dlatego bardzo często właściciele decydują się na okazjonalne wypożyczanie swoich podopiecznych, chociażby na wesela. Choć koneserów starych i zabytkowych samochodów stale przybywa, również w Polsce, to dalej ich liczba jest umiarkowana. Dodatkowo, zabytkowych maszyn raczej ubywa, niż przybywa. Nie każdy chce pozbyć się i odsprzedać swój pojazd. Auta często posiadają także wartość emocjonalną.

Podnieść prestiż

Posiadanie zabytkowego i pięknego samochodu posiada jeszcze jedną zaletę, którą trudno jest zmierzyć w kategoriach pieniężnych. W przypadku pewnych zawodów czy grup społecznych, niesamowicie podnosi prestiż właściciela. Wiele zależy od dotychczasowych przejść samochodu, a także tego, kto wcześniej go prowadził. Im popularniejsze persony siedziały na jego fotelach, tym bardziej kosmiczna potrafi być cena.

Niestety, zarówno inwestorzy, którzy chcą dokonać zakupu z myślą o zarobku, jak i ci, którzy są po prostu miłośnikami, muszą liczyć się z kiepską dostępnością tych aktywów. Z reguły jednak nie kupuje się dzieła sztuki z myślą o jego szybkiej sprzedaży. Najlepsze i najbardziej wartościowe egzemplarze już dawno znalazły swoich właścicieli, których pewnie szybko nie zmienią. Trzeba liczyć się z jeszcze jednym minusem takich inwestycji, który polega na niczym innym, jak włożeniu kapitału w aktywo, które w pewien sposób nie będzie pracować i pomnażać kapitału. W najlepszym przypadku, można wyjść na zero.

Dlatego właśnie inwestycja w zabytkowe samochody jest przeznaczona dla koneserów. Osoba, która chce ulokować swoje środki finansowe we w miarę bezpiecznym aktywie, a przy okazji praca przy czterech kółkach sprawia jej przyjemność, powinna znaleźć swoje powołanie. Cała reszta inwestorów powinna jednak poszukać innych środków na pomnażanie pieniędzy.

Jeżeli interesują Cię również inne sposoby inwestowania pieniędzy sprawdź czym są opcje binarne

Jeden komentarz dla wpisu “Inwestycja w samochody zabytkowe”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *