Jak poruszać się po Wietnamie samochodem?

Masz wizę i możesz udać się do Wietnamu? Gratulujemy, ale czy wiesz że jazda motocyklem po tym kraju znaczeni odbiega od tego co znane Ci z polskich dróg? Jeśli jednak chciałabyś się przygotować na takie doświadczenie – zapraszamy do lektury, a jeśli nie masz jednak jeszcze wizy – zajrzyj na stronę https://www.serwiskonsularny.pl/wizy-do-wietnamu/ by dowiedzieć się jak ją zdobyć.

Wietnam jest krajem motocyklowym – jest tam ponad 45 milionów motocykli. Aby móc mieszkać i pracować w Wietnamie, wymagana jest umiejętność prowadzenia tego pojazdu. Jazda w Wietnamie jest dość oczywista dla Wietnamczyków, ponieważ praktycznie wszędzie i codziennie poruszają się w ten sposób, ale dla obcokrajowców, którzy są bardziej przyzwyczajeni do samochodów, autobusów i metra, jazda po Wietnamie, zwłaszcza w Ho Chi Minh City, może być bardzo onieśmielająca…

Jeśli nie masz swojego motocykla nie ma problemu z ich wynajęciem w mieście – szczególnie jeśli chodzi o motocykle do wynajęcia na długich dystansach. Posiadanie stabilnego motocykla z działającymi hamulcami to dobry początek bezpieczeństwa jazdy! Dobrym sposobem na rozpoczęcie podróży jest bezpieczeństwo wycieczki motocyklowej z przewodnikiem.

Wskazówki dotyczące prowadzenia motocykla w Wietnamie

Staraj się być przewidywalny na ulicy podczas jazdy motocyklem w tym kraju. Pamiętajcie, ruch w Wietnamie jest chaotyczny i prawie wszystko jest nieprzewidywalne. Tak więc bardzo pomaga, jeśli sam będziesz starał się być przewidywalny. Cudzoziemcy, czy nie, kiedy jesteś na ulicy, inni kierowcy oczekują przewidywalności w każdym ruchu.

Statystycznie doświadczeni kierowcy zderzają się najczęściej podczas pierwszej jazdy w Wietnamie, ponieważ są przyzwyczajeni do jazdy w różnych warunkach, a ponieważ uważają, że prowadzenie motocykla jest podobne. W Wietnamie jest odwrotnie. Początkujący kierowcy wydają się być bardzo ostrożni i to jest dobra rzecz.

Jazda jest łatwa. Przewidywanie ruchu jest trudniejsze. Pamiętaj, abyś zawsze będziesz jeździł po ulicach z co najmniej 5 innymi motocyklami. Nie ma możliwości zwrócenia uwagi na wszystkie te motocykle w jednym, aby móc zareagować, jeśli coś się wydarzy. To, co powinieneś zrobić, to:

  • pozwól innym kierowcom wiedzieć, że masz zamiar włączyć się do ruchu, przejechać itd., aby mieli czas na reakcję.

  • używaj klaksonu i migaczy. To normalne w Wietnamie.

  • brak nagłych ruchów, przewidywalność!

  • zawsze jedź po linii prostej

Nowi kierowcy będą uważali to za bardzo stresującą jazdę, ale będzie się im jeździć trochę łatwiej. Ale uwaga – zawsze oczekuj, że motocykle mogą się pojawić w każdym momencie i z każdej strony. Zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy po drodze, która prowadzi wieloma alejkami. Drogi mogą wyglądać na puste, ale ktoś może nagle wyjść z alei, dzieci lub psy mogą czasem lekkomyślnie wpaść na ulicę. Pamiętaj, że musisz być bardzo skoncentrowany i gotowy do reakcji. Na zatłoczonej ulicy przygotuj się na awaryjne hamowanie. Trzymaj jeden palec na przednim hamulcu i na wszelki wypadek oprzyj prawą stopę na hamulcu tylnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *