Jak powinien wyglądać prawidłowo zaprojektowany warsztat samochodowy?

cimg2453

Dobrze zaprojektowany warsztat samochodowy przyniesie same korzyści. Nie tylko o wiele przyjemniej i szybciej się pracuje w takim miejscu, ale także jest ono bezpieczne dla pracowników i klientów. Istnieje kilka zasad, którymi należy się kierować przy aranżacji warsztatu.

Lokalizacja

Mówiąc o warsztacie samochodowym, trzeba mieć na myśli nie tylko sam budynek zakładu, ale także teren do niego przylegający. Jego wielkość zależy oczywiście od wymiarów działki, zawsze jednak dobrym rozwiązaniem jest stworzenie parkingu dla klientów lub pewnego rodzaju „poczekalni” dla samochodów przed wjazdem do warsztatu. Im więcej miejsc zostanie zapewnionych, tym lepiej. Nie można jednak zapominać o niezbędnym polu manewru przed bramą wjazdową do zakładu. Trzeba uwzględnić fakt, że niektóre pojazdy mogą dotrzeć do nas niesprawne i niemożliwe do uruchomienia.

Wydzielenie stref

W przypadku warsztatów samochodowych, niezwykle istotne jest wydzielenie stref służących do różnych czynności. Dwie podstawowe, to strefa pracy i strefa przeznaczona dla klienta. Nie można pozwolić, by odwiedzający nas interesant musiał przeciskać się między naprawianymi samochodami i uważać na pozostawione na ziemi narzędzia. Dlatego najlepiej jest, by z przodu warsztatu znajdowało się małe pomieszczenie, gdzie można zaprosić klienta, a w głębi warsztatu prowadzić wszystkie prace. Dobrze jest również podzielić strefę pracowniczą na kilka terytoriów. Niech każdy pracownik lub zespół posiada swoje własne stanowisko pracy, które pozostaje niezmienne. Ułatwi to nie tylko organizację, ale także ewentualne nadzorowanie oraz ocenę spowodowanych przez pracowników usterek. Nie będzie potrzeby szukać, kto zgubił klucz, a kto zepsuł lewarek. Podział powinien zależeć także od wykonywanych czynności. Lepiej jest, by naprawa drobnych usterek lub czynności diagnostyczne były wykonywane bliżej wejścia niż poważne reperacje. Jest to szczególnie przydatne, jeśli prace są wykonywane w więcej niż jednym rzędzie. Uniknie się w ten sposób konieczności przestawiania pojazdów za każdym razem, gdy klient będzie chciał tylko wymienić olej.W warsztacie samochodowym nie może także zabraknąć pomieszczeń sanitarno-higienicznych, gdzie pracownicy mogą się umyć i przebrać, a także wyznaczonego miejsca na jadalnię. Małym warsztatom wystarczy stolik w kącie pomieszczenia. Nigdy nie należy pozwalać na spożywanie posiłków przy samochodach w trakcie pracy.

Trzymanie porządku

Będąc właścicielem takiego zakładu pracy, nie można oszczędzać na pudłach, szafkach, skrzynkach i pojemnikach. Każda część i każde narzędzie powinno mieć swoje ściśle określone miejsce. Jeśli możliwych opakowań będzie za mało lub będą one rozmieszczone bez ładu, pracownicy przestaną przejmować się utrzymywaniem porządku i zaczną odkładać narzędzia, gdzie popadnie. Jeśli wielkość warsztatu pozwala, warto zaprojektować osobne pomieszczenie tylko i wyłącznie na części zapasowe, które zostaną odpowiednio posortowane i skatalogowane. Narzędzia do pracy codziennej można umiejscowić w głównym pomieszczeniu warsztatu, by pracownicy mieli łatwy i szybki dostęp do nich. Dobrym pomysłem może być kupno specjalnych szaf na pojemniki oraz koniecznie tabliczek etykietujących. Zwracajmy uwagę, czy wszyscy odkładają przedmioty na swoje miejsce i natychmiast reagujmy, jeśli tego nie robią. Takie działanie ma na celu nie tylko poprawę efektywności pracy, ale także i bezpieczeństwa. Projektując warsztat, nie można zapomnieć o niezbędnym wyposażeniu. Potrzebne będą podnośniki, bardzo rzadko obecnie projektuje się kanały, ze względu na ich niewygodę w korzystaniu. Warsztaty samochodowe to specyficzne miejsca, które każdy musi odwiedzać, chociaż nikt nie ma na to ochoty. To sprawia, że konkurencja na rynku jest bardzo duża. Dobrze zaprojektowany warsztat tylko pomoże przyciągnąć klienta. Już na pierwszy rzut oka będzie widać, że pomieszczenie, a przez to i praca, są dobrze zorganizowane. Dzięki temu zbudujemy większą wiarygodność w oczach interesantów, zwłaszcza że nie wszyscy ufają warsztatom samochodowym.

Artykuł przygotował portal archiweb.pl

uchwyty do mebli retro sklep regalka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *