Jak umyć samochód aby go nie uszkodzić?

myjnia-1

Większość ludzi myśli, że mycie samochodu jest czymś tak podstawowym, że każdy głupiec może to zrobić, ale są oni w błędzie. Istnieje wiele rzeczy, których głupcy nie mogą zrobić i mycie samochodu właściwie może być jedną z nich.

Powody mogą nie być oczywiste, choć są bardzo namacalne. Ponieważ większość elementów samochodu można łatwo wyczyścić wodą z mydłem, wynikałoby, że wszystko co zawiera samochód po prostu odrobiny trochę mydła i wody. Choć jest to technicznie prawda – to procedura właściwego mycia samochodu jest bardzo zależna od rodzaju stosowanego mydła i innych narzędzi stosowanych do przenoszenia go na powierzchnię samochodu.

Wielu ludzi używa detergentów do mycia naczyń również do samochodu. A więc biorą zwykły płyn, który stoi im tam gdzieś na zlewie i już – jednak jest to dość częsty błąd. Taki detergent przeznaczony jest do czyszczenia żywności i tłuszczu z płytek ceramicznych i sztućców – to nie jest przeznaczone do użytku do mycia samochodu. Producenci tych detergentów zwracają na to uwagę na swoich stronach internetowych.

– źródło: http://sklep-promar24.pl/

Udane mycie rozpoczyna się od mydła wysokiej jakości. Zasadniczo, wszystko produkowane mydła i płyny właśnie z myślą o samochodach będą odpowiednim wyborem. Wszystkie bowiem powstały z myślą o tym, że zostaną przeznaczone do mycia samochodów. Te mydła są zaprojektowane tak, aby zapewnić łagodne właściwości smarne i by porządnie usunąć kurz i brud z karoserii bez jej uszkodzenia.

Używanie mydła do mycia samochodu jest ważne ale tak samo ważny jest nośnik używany do przenoszenia mydlin na karoserię samochodu.

Jest wiele różnych rzeczy, które są dość często stosowane są w celu mycia samochodu. Niestety, jeden z najczęściej stosowanych przedmiotów do mycia samochodów osobowych jest ten, który także pochodzi z kuchni: gąbki.

Gąbki mają swoje miejsce i myślę, że każda kuchnia i łazienka potrzebuje co najmniej jednej, ale są najmniej pożądane jeśli chodzi o to, by w odpowiedni sposób umyć samochód.

Problem z gąbką jest ich gładka tekstura. Przez nie wszystkie rzeczy “wypucowane”, ale ten piskliwy dźwięk jaki produkują – to dźwięk tarcia i później złamanego serca właściciela samochodu. Gąbki przede wszystkim potrafią chłonąć wodę, ale ich płaska powierzchnia ma też tendencję do wychwytywania drobnych cząstek brudu – którymi może w dalszym ciągu uszkodzić karoserię. Te małe cząstki brudu nie mogą się z wypłukać gąbki tak dobrze, że stają się drażniące dla farby. Płaska powierzchnia gąbki działa w sposób bardziej polegający na pocieraniu niż polerowaniu karoserii. Zwiększa tarcie co sprawia, że mycie samochodu jest trudniejsze, a to zwiększa prawdopodobieństwo zarysowania lakieru na samochodzie.

Korzystne narzędzia do mycia samochodu to wełniane szmatki, ponieważ wełna jest zarówno bardzo miękka, jak i bardzo dobrze poleruje.

Nie tylko to, że wełna przyczynia się zmniejszenia tarcia, ale też wykonuje znacznie lepszą pracę jeśli chodzi o usuwanie brudu z powierzchni karoserii. Ponadto, wełniana szmatka wsiąka dużo wody, a to pomaga w ramach dalszego zmniejszenia ilości tarcia. Dla osób uczulonych na ten materiał polecam umyć samochodem za pomocą szmatki wykonanej z materiału, jakim jest mikrofibra – ma bowiem ona podobne cechy.

Ponieważ nasze samochody pozostają jednym z największych zakupów inwestycyjnych, które podejmujemy, to wypada opiekować się nimi prawidłowo. Niewielka inwestycja w odpowiednie narzędzia sprawi, że tak właśnie to zrobimy.

Wydałeś dużo pieniędzy na samochód, jesteś z tego dumny i chcesz by wyglądał ładnie, prawda?

Pomimo najlepszych intencji, możesz uszkodzić lakier swojego samochodu – dbając o niego. Pamiętaj o tym również gdy wybierasz się na myjnię samochodową. Za pomocą odpowiednich środków czyszczących samochód w odpowiedniej ilości możesz naprawdę zadbać o swoje auto w odpowiedni sposób. Musisz zrobić wszystko, by nie uszkodzić lakieru. I pamiętaj, że sam lakier samochodowy zmieniło się od daty kiedy twój tata nabył swój pierwszy samochód. A więc koniecznie jego rady będą tymi odpowiednimi…

2 komentarze “Jak umyć samochód aby go nie uszkodzić?”

  1. Do karoserii polecam glinkę. Nie ma chyba lepszej rzeczy. Używam od roku i spełnia swoje zadanie idealnie. Nie bez powodu firmy czyszczące samochody z lakierem wartym więcej niż cały samochód przeciętnego Polaka, używają właśnie glinki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *