Jak wybrać najlepszą wypożyczalnię samochodów

Wypożyczalnie samochodów są bardzo popularne nie tylko pośród klientów biznesowych. Chętnie korzystają z nich również osoby prywatne, którym zależy na komforcie jazdy, ale także na ograniczeniu kosztów, które mogą być związane chociażby z wyjazdem na wakacje, czy przewozem rzeczy podczas przeprowadzki.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wypożyczalni samochodów?

Wybierając wypożyczalnię samochodów, warto jest zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim liczyć się będzie flota, którą ona dysponuje. Ponadto istotna jest również renoma wybranej wypożyczalni. Warto zwrócić uwagę także na to, czy auta przechodzą niezbędne przeglądy przed wypożyczeniem, czy obowiązuje nas limit na dzienne kilometry, albo to czy auto będzie podstawione w umówione wcześniej miejsce. Jeśli chcemy korzystać z samochodu z wypożyczalni nieważne czy jest to niewielkie auto miejskie, czy bus potrzebny nam do przeprowadzki, zawsze sprawdzajmy bardzo dokładnie umowę przed jej podpisaniem. Na rynku nie brak jest firm, które korzystają z niewiedzy klientów i narażają ich na ponadplanowe koszty.

Po czym poznać uczciwą firmę?

Idealnym wyznacznikiem jakości usług świadczonych przez wypożyczalnię samochodów będzie nie tylko jej flota, ale również dodatkowe udogodnienia. Dlatego też warto zawsze bardzo dokładnie sprawdzić, czy wybrana przez nas wypożyczalnia samochodów zapewnia nowe i wysokiej klasy pojazdy. Korzystanie z wysłużonych już pojazdów to duże ryzyko, że ulegną one awarii w mało oczekiwanym momencie, a ich właściciel obciąży nas kosztem naprawy. Ważną kwestią będą także warunki użytkowania samochodów, jak również dodatkowe opłaty, o których wspomniano już powyżej.

Limit kilometrów

Limit kilometrów jest ograniczeniem, którego nie narzucają żadne przepisy prawne. Dlatego też, to czy będzie nas obowiązywać jakikolwiek limit, zależeć będzie wyłącznie od samej wypożyczalni. Ma to czasami również związek z tym, gdzie będziemy się danym autem poruszać. Zdarzyć się może, że firma nałoży w wybranym kraju limity, zaś w innym nie będzie ich wymagać.

Powodem wprowadzania takich limitów jest najczęściej to, że wypożyczalnia musi uwzględnić w planach, co będzie działo się z autem od chwili wypożyczenia do czasu, gdy firma wyłączy je z floty. Chodzi tutaj głównie o standardy odnośnie wymiany na znacznie nowsze modele. Samochód zatem może być użytkowany przez określony czas, jednakże pod warunkiem, że nie będzie pokonywał więcej aniżeli ustalona liczba kilometrów na miesiąc. W przeciwnym wypadku po upływie tego czasu wartość pojazdu podczas odsprzedaży będzie znacznie obniżona.

Ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni

Każde auto musi zostać ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej. Niemniej jednak wypożyczone samochody mają bardzo często dodatkowe ubezpieczenie, na wypadek chociażby przypadkowego uszkodzenia. Jest ono zwykle wliczone w cenę wypożyczenia. Jednakże na ogół taki rodzaj ubezpieczenia nie chroni nas w wypadku wielu nieprzewidzianych zdarzeń, które pociągną za sobą spore koszty. Wiele aspektów po prostu się pomija. Samochód może być ubezpieczony chociażby od porysowania karoserii, ale nie od uszkodzenia podwozia. Jeżeli nie chcemy płacić ze swojej kieszeni, możemy przy wypożyczeniu pojazdu wykupić dodatkowy pakiet ubezpieczeniowy. Może to być na przykład WUG (na szyby, podwozie i koła), CDW (od uszkodzenia samochodu do określonego kwotowego limitu), PAI (od skutków wypadków dla kierowcy i pasażerów), TP (od kradzieży) i jeszcze kilka innych.

Artykuł powstał przy współpracy z wypożyczalnią samochodów ze Szczecina – Amigo Rent a Car.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *