Klimatyzacja w samochodzie to już standard. Chłodzi latem, osusza i ogrzewa wnętrze auta jesienią i zimą. Jednak coś za coś. Jak pokazują badania, działająca klimatyzacja ma wpływ na zużycie paliwa w samochodzie. O ile?
Napęd generuje spalanie
Głównym elementem klimatyzacji, który przyczynia się do większego spalania paliwa podczas jazdy jest sprężarka, którą napędza silnik za pomocą paska klinowego. Z uwagi na to, że pasek klinowy podczas swojej pracy musi pokonać pewien opór, musi również być zasilany przez paliwo, a więc zwiększa się jego zużycie podczas pracy klimatyzacji. Oczywiście, wszystko zależy m.in. od typu klimatyzacji (manualna, półautomatyczna, automatyczna), rodzaju jednostki napędowej oraz wielkości samochodu.
Wyższe zużycie paliwa
Zazwyczaj wyższego zużycia paliwa można oczekiwać w momencie, gdy klimatyzacja jest włączona w naprawdę gorących dniach, w czasie dużego ruchu na drodze lub, gdy klimatyzacja w samochodzie jest ustawiona na bardzo niskiej temperatury.
Według przeprowadzonych testów, najbardziej ekonomiczna i wydajna jest klimatyzacja automatyczna. Sterowana przez komputer oraz szereg czujników klimatyzacja w tej specyfikacji pozwala osiągnąć zadaną temperaturę przy możliwie najmniejszym zużyciu paliwa niezbędnego do wykonania takiej pracy. Jadąc samochodem z włączoną automatyczna klimatyzacją z przykładową prędkością 100 km/h, po każdych przejechanych 100 km z baku na rzecz klimatyzacji zniknie 0,25 l paliwa.
Biorąc pod uwagę klimatyzację w wersji manualnej oraz półautomatycznej, to będą one nieco bardziej paliwożerne niż klimatyzacja automatyczna. Najwięcej, bo aż 0,4 l paliwa na każde przejechane 100 km, potrzebuje klimatyzacja półautomatyczna przy prędkości 50 km/h.
Pod kontrolą
O tym, ile system klimatyzacji zużyje paliwa w samochodzie, możemy decydować sami. Wystarczy na przykład przed wejściem do samochodu, dobrze go przewietrzyć. Pozwoli to usunąć z wnętrza auta nagromadzone ciepłe powietrze, a tym samym klimatyzacja w początkowej fazie swojej pracy nie będzie musiała wykorzystywać maksimum swojej mocy. Wystarczy wcześniej włączyć wewnętrzny obieg powietrza, aby system nie musiał schładzać powietrza docierającego z zewnątrz. Podczas jazdy samochodem z włączoną klimatyzacją warto mieć zamknięte wszystkie okna w aucie oraz zaciągnięte rolety szyberdachu – podpowiada ekspert klimatyzacji samochodowej w iParts.pl.
Regularna diagnostyka
Zaawansowane systemy klimatyzacji działające w sposób automatyczny, same regulują moc sprężarki, zmniejszając tym samym zużycie paliwa w samochodzie. Najważniejsze jest jednak systematyczne serwisowanie systemy klimatyzacji w samochodzie bez względu na model jej sterowania. Instalacja klimatyzacji samochodowej zawiera w sobie czynnik chłodniczy, który w wyniku nieszczelności systemu może zacząć ulatniać się z układu, czego efektem będzie nieprawidłowe funkcjonowanie lub całkowite zablokowanie działania klimatyzacji w samochodzie.