Samochodowa fobia – z czego wynika i jak sobie z nią radzić?

Wiele osób boi się pająków. Znacznie mniej mówi się o tych, którzy boją się samochodów. Jest to niezwykłe, ponieważ samochody są znacznie bardziej niebezpieczne niż pająki, a mimo to pająki wydają się mieć nieść więcej fobii. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest ewolucja. Ludzie wyewoluowali, co sprawia że częściej zdają się obawiać potencjalnie niebezpiecznych owadów, ale samochody pojawiały się zbyt szybko, aby ewoluował strach z nimi związany.

Wielu ludzi wciąż odczuwa niepokój podczas jazdy, często na różne sposoby. Niektórzy boją się jeździć samochodami. Inni doświadczają strachu w drodze, gdy próbują trzymać się z dala od niebezpieczeństwa. Jeszcze inni mogą mieć ataki paniki w samochodzie, ale niekoniecznie boją się samego samochodu. Wszystko są to różne rodzaje lęku samochodowego, a wszystkie z nich wymagają różnych technik walki z lękiem, których potrafi nauczyć tylko bardzo wyspecjalizowana szkoła jazdy Tarnowskie Góry.

Każdy stres może powodować niepokój.

Wszystko, co powoduje stres, może prowadzić do niepokoju, a prowadzenie samochodu jest stresujące. W każdej chwili podróżujesz z dużą prędkością i unikasz kierowców, którzy mogą nie być tak utalentowani i zdolni do jazdy. Być może:

  • przeżyłeś przerażające doświadczenie za kierownicą,
  • widziałeś doniesienia prasowe o wypadkach samochodowych
  • po prostu przeżywałeś lęk na drodze.

Lęk jest zupełnie normalny i na szczęście można go wyleczyć. Zacznij od wypełnienia dostępnego w sieci bezpłatnego testu niepokoju.

Przyczyny niepokoju dotyczące jazdy

Istnieje kilka różnych rodzajów lęku przed jazdą i tysiące doświadczeń, które mogą prowadzić do paniki za kierownicą. Dwie najczęstsze przyczyny lęku to:

Atak paniki podczas jazdy

Z łatwością jedna z najczęstszych przyczyn lęku kierowcy pojawia się, gdy ktoś ma atak paniki podczas prowadzenia samochodu. Ataki paniki kontrolują cały umysł i ciało, utrudniając skupienie się na czymkolwiek innym. Jeśli prowadzisz samochód, może ci się wydawać, że nie ma ucieczki, a atak paniki może zagrażać Twojemu życiu. W końcu osoba boi się dostać do samochodu, ponieważ obawiają się, że jazda spowoduje kolejny atak paniki. Niestety, ze względu na sposób, w jaki działają ataki paniki, strach ten często powoduje atak paniki.

Niebezpieczne sytuacje

Niepokój zdarza się również w odpowiedzi na niebezpieczne doświadczenia lub postrzegane niebezpieczne doświadczenia. Na przykład wypadek lub bycie świadkiem wypadków może generować strach przed jazdą. Także słuchanie o wypadkach lub zobaczenie wypadku może również przyczynić się do tego strachu. Możliwe jest również łatwe doświadczyć niepokoju na drodze, które powstaje z czasem. Niewielkie ilości stresu, które są rozłożone w czasie, mogą w końcu wywołać niepokój, który przypisuje się sytuacji, a ponieważ prowadzenie pojazdu zawsze będzie trochę stresujące, może być trudne dla ludzi przezwyciężenie tych lęków.

Zmierz się z obawą

Oczywiście łatwiej powiedzieć niż zrobić. Jeśli twój lęk jest tak wyraźny, że nie możesz być w stanie nawet wejść do samochodu, to może nie być to możliwe. Ale jeśli już zdecydowałeś, że chcesz jeździć, nigdy nie unikaj jazdy. Nawet jeśli powoduje to silny niepokój, musisz ciągle być za kierownicą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *