Koniec ze smogiem! Czyli dlaczego i jak zamieniać częściej samochód na rower?

Dlaczego smog jest aż tak szkodliwy? Wokół smogu krąży wiele mitów, które doprowadzają do ogromnej dezinformacji. Niektórzy twierdzą, że jest to coś zupełnie nieszkodliwego, zwykła propaganda zmuszająca ludzi do kupna nowych pieców lub zrezygnowania z ogrzewania domu przy pomocy węgla.

Inni mówią, że smog to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci i ogromne zagrożenia dla każdego człowieka, który ma z nim regularny kontakt. Jaka jest prawda? Niestety, o ile smog nie jest szczególnie rakotwórczy, to wywołuje on szereg chorób układu oddechowego i pośrednio przyczynia się do wielu dolegliwości, na które Polacy cierpią tak często.

Co jest zatem źródłem tych wszystkich zanieczyszczeń?

Jak się okazuje, zakłady przemysłowe stanowią o wiele mniejszy procent, niż się jeszcze do niedawna wydawało. Taki stan rzeczy osiągnięto przede wszystkim dzięki narzuceniu fabrykom używania filtrów, które skutecznie ograniczają wydzielanie szkodliwych substancji do atmosfery. Największy udział w wydzielaniu smogu mają gospodarstwa domowe, w których w użyciu wciąż pozostają przestarzałe piece węglowe, zdolne do spalania miału, śmieci i niskiej klasy węgla. Na drugim miejscu jest transport, samochody, komunikacja miejska. Spaliny uwalniane do powietrza podczas jazdy zawierają metale ciężkie i inne, bardzo niebezpieczne substancje, dlatego warto jest zastanowić się dwukrotnie, nim znów siądzie się za kierownicą.

Czy można stanowić różnicę?

Zmiany najlepiej jest rozpocząć od siebie samego. Po pierwsze, nawet jedna rodzina może stanowić dużą różnicę w emisji gazów. Po drugie, będąc przykładem można wpłynąć również na innych, skutecznie zwiększając ilość ludzi świadomych niebezpieczeństwa związanego z zanieczyszczaniem powietrza. Najłatwiej jest używać roweru zamiast samochodu przy pokonywaniu małych i średnich dystansów. Z takiego rozwiązania płyną same korzyści, nie tylko związane z dbaniem o środowisko. Można się zdziwić tym, że podróże takie mogą okazać się szybsze i wygodniejsze niż ma to miejsce w przypadku auta.

O wiele łatwiej jest poruszać się rowerem po zatłoczonym mieście, nie wspominając nawet o problemach z parkowaniem. Poza tym, rower zapewni ci również regularną aktywność fizyczną, tak potrzebną do utrzymania zdrowego trybu życia. Ponadto, rower jest znacznie tańszy od samochodu, sprawa podobnie się ma w kwestii kosztów utrzymania. Jest tylko jeden problem. Jeśli poruszasz się po mieście na rowerze, to przy takim wysiłku zwiększasz swoją wymianę gazową. W ten sposób jesteś bardziej narażony na smog i cierpisz bardziej niż kierowcy samochodów. Jak sobie z tym poradzić?

Maski antysmogowe dla rowerzystów.

Z pomocą przychodzą właśnie maski antysmogowe, dostępne pod adresem https://zdrovi.pl/. Nie są one wyjątkowo drogie, a z pewnością poprawią jakość powietrza, które wdychasz. Szczególnie polecane dla ludzi, którzy dużo czasu spędzają na zewnątrz w większych, bardziej zanieczyszczonych miastach. Nie musisz martwić się o to, że będziesz wyglądał dziwnie, jest to w dzisiejszych czasach dość powszechne, aby nosić na twarzy takie maski i nikt nie uważa tego za coś ekscentrycznego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *