Jak zachować najlepszy smak whisky i zorganizować wyjątkową kolekcję w swoim domu?

Gdy zdobędziesz więcej niż garść butelek whisky, musisz zacząć myśleć o najlepszym sposobie ich uporządkowania. Co ważniejsze, przechowywanie whisky w odpowiednich warunkach pomaga zachować najlepszy smak otwartych butelek, zachowując jednocześnie te, które możesz zachować na specjalną okazję lub do kolekcji.

Dobra organizacja pozwala łatwo zlokalizować określone butelki, uniknąć zagracenia przestrzeni życiowej i chronić najcenniejsze whisky. Skorzystaj z tego przewodnika, aby uniknąć mdłych smaków, parujących poziomów napełnienia, wyblakłych na słońcu etykiet i katastrofalnych wycieków, a jednocześnie popisywać się swoim koneserstwem.

Podstawy przechowywania

W porównaniu z winem przechowywanie whisky jest łatwe i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Whisky jest znacznie trwalsza niż wino i nie powinna dojrzewać ani psuć się w zamkniętej butelce.

Przechowuj butelki w pozycji pionowej – nigdy na boku – aby chronić korek. W przeciwnym razie kontakt z alkoholem o dużej mocy może spowodować degradację korka lub nadanie whisky nieprzyjemnego smaku.

Chroń swoje butelki przed:

• silnym światłem słonecznym,
• ekstremalnymi temperaturami,
• ryzykiem uszkodzenia przez wodę.

Wybierz pokój, który zapewni Ci łatwy dostęp do Twojej kolekcji; budynek gospodarczy, garaż, strych lub piwnica mogą zwiększać ryzyko szkód dla środowiska w porównaniu z głównym miejscem zamieszkania. Należy pamiętać, że wystawienie whisky na działanie ekstremalnego ciepła może prowadzić do znacznej utraty objętości.

Tworzenie ekspozycji whisky

Jedną z radości posiadania kolekcji znakomitych whisky jest przyjemność z pokazania jej, wybrania specjalnej butelki, którą zachowałeś i podzielenia się jej historią z podobnie myślącymi koneserami i przyjaciółmi. Zbyt wiele butelek jest bezceremonialnie wpychanych do szafek lub porzucanych na półkach z książkami. Zainwestuj w głębokie regały lub szklane witryny albo zbuduj domowy bar, aby zaprezentować najlepsze aspekty swojej kolekcji. Wybierz opcję o muzealnej jakości, która wydobędzie wspaniałe kolory płynu, nie wpływając przy tym na atramenty na etykietach ani nie podgrzewając zawartości.

Butelki ekspozycyjne gromadzą kurz, dlatego często zmieniaj prezentację. Być może zechcesz wystawić każdą butelkę z cenionej serii kolekcjonerskiej, butelkę szkockiej lub burbona od A do Z albo stworzyć fanowską świątynie swojej ulubionej destylarni. Jeśli masz miejsce, uporządkuj całą kolekcję według nazwy lub podziel ją według stylu whisky i kraju pochodzenia. Szukasz czegoś nowego do swojej kolekcji? Koniecznie sprawdź, co www.swiatbarmana.pl ma do zaprezentowania.

Przechowywanie długoterminowe

Wszyscy kolekcjonerzy, niezależnie od tego, czy gromadzą komiksy, figurki z Gwiezdnych Wojen, czy whisky, chcą zachować swoje ciężko zdobyte nagrody w doskonałym stanie. Stwórz więc w swoim domu takie miejsce, w którym można przechowywać butelki na specjalne okazje lub te, które przechowujesz na przyszłą sprzedaż. Przechowuj whisky ostrożnie, aby uniknąć rozdarć, zarysowań i wgnieceń na etykietach, zamknięciach i pudełkach. Możesz przechowywać butelki zapakowane w kartony lub pudełka ze sklepu monopolowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *