Prędkość Internetu – jak wybrać, co wiedzieć, jak dopasować?

internet dolnośląskieOto nasz przewodnik po szybkości Internetu – wyjaśnia, jak sprawdzić połączenie, jakich prędkości potrzebujesz do swoich zadań i jak poprawić prędkość Wi-Fi.

Jak mierzona jest prędkość Internetu?

Szybkość Twojego Internetu zależy od tego, jak długo Twoje połączenie internetowe może pobierać i przesyłać dane (w bitach). Szybkość tę mierzy się w megabitach na sekundę (Mbps) i gigabitach na sekundę (Gbps) — jeden Mbps to przesyłanie 1 000 000 bitów na sekundę, a jeden Gbps to 1 000 000 000 bitów przesyłanych na sekundę. Im wyższa prędkość Mb/s lub Gb/s, tym większa prędkość Internetu. Pamiętaj tylko, że wybrana prędkość będzie zależała od Twoich konkretnych potrzeb internetowych.

Częściej prędkość Internetu mierzy się w Mb/s, ponieważ wiele z nich nie wymaga ekstremalnych prędkości Internetu Gigabit, ale jest to dobry wybór dla większości gospodarstw domowych, zwłaszcza z graczami i osobami pracującymi.

Jak sprawdzić prędkość Wi-Fi?

Aby dowiedzieć się, jak szybkie są Twoje połączenia internetowe i Wi-Fi, użyj rozwiązania, jakim jest https://testujpredkosc.pl/speedtest i wykonaj test prędkości online na komputerze podłączonym do domowej sieci Wi-Fi. Możesz również liczyć na to, że sprawdzisz czas pingowania oraz prędkość wysyłania i pobierania.

Szybkość Internetu jest jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przy wyborze dostawcy usług internetowych. Określa, jak szybko możesz wykonywać zadania online i ile zadań może obsłużyć Twoja sieć jednocześnie. Jeśli nie mieszkasz sam i nie przeglądasz tylko Facebooka, możesz potrzebować prędkości większej niż minimalna.

Poniżej omówimy, dlaczego prędkość Internetu ma znaczenie, jak ją sprawdzić i co zrobić, jeśli nie jest ona wystarczająco szybka, aby zaspokoić potrzeby związane z połączeniem domowym.

Co to jest prędkość Internetu i dlaczego ma to znaczenie?

Szybkość Internetu odnosi się do ilości danych i informacji, które w danym momencie można przesłać przez Internet za pomocą jednego połączenia.

Jest to ważne, aby konsumenci rozumieli prędkość Internetu, ponieważ określa, jakie rodzaje czynności można wykonywać w Internecie i z iloma urządzeniami można się połączyć jednocześnie. Zrozumienie, w jaki sposób Ty i Twoja rodzina korzystacie z Internetu w domu, pomoże Ci określić, jaką prędkość Internetu potrzebujesz od swojego dostawcy.

Jeśli prędkość Twojego Internetu jest zbyt niska, możesz mieć problemy z wykonywaniem zadań w Internecie, takich jak:

• przesyłanie strumieniowe wideo,
• granie w gry,
• przesyłanie plików.

Jeśli jest za szybki, możesz przepłacać za usługi internetowe. Wielu dostawców usług internetowych reklamuje prędkość wysyłania i pobierania. Jednak liczby te nie zawsze są dokładne. Zawsze dobrze jest przeprowadzić badania i dowiedzieć się, jakie są ich rzeczywiste prędkości Internetu.
Co może mieć wpływ na szybkość Twojego Internetu?

Wiele elementów może mieć wpływ na uzyskaną prędkość. Oto kilka rzeczy do rozważenia:

• Odległość od siedziby głównej lub centrum danych dostawcy usług internetowych
• Rodzaj posiadanego połączenia internetowego, np. kablowe, DSL lub światłowodowe
• Liczba osób korzystających z tej samej sieci w tym samym czasie
• Typ urządzenia, którego używasz
• Jakość połączenia internetowego w Twojej okolicy
• Rodzaj witryny lub usługi online, z której korzystasz, na przykład strumieniowego przesyłania lub grania w gry online

Jak wybrać plan internetowy?

Obecnie definiuje się szybki internet jako 25 Mb/s, ale często lepiej zwiększyć tę prędkość do 100 Mb/s. Na razie 25 Mb/s to dość przestarzała definicja, szczególnie jeśli zastosuje się ją do gospodarstw domowych liczących więcej niż jedną osobę (a jest to większość gospodarstw domowych). Dlatego zamiast kierować się definicją szybkiego Internetu – bardziej przydatne jest przestrzeganie tej ogólnej zasady w celu określenia potrzeb w zakresie szybkości Internetu:

Podziel liczbę urządzeń w domu przez plan prędkości, który rozważasz. Będziesz chciał, aby wynik tego równania wynosił od 25 do 40 Mb/s. Na przykład, jeśli masz cztery osoby w gospodarstwie domowym, które korzystają tylko z jednego urządzenia na raz, najlepszy będzie plan o przepustowości około 100 Mb/s.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *