Badanie rozmazu krwi obwodowej: zaginiona, ale wciąż przydatna sztuka!

Badanie rozmazu krwi obwodowej jest niedrogim, ale potężnym narzędziem diagnostycznym zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W pewnym sensie staje się „zaginioną sztuką”, ale często zapewnia szybki, niezawodny dostęp do informacji o różnych zaburzeniach hematologicznych.

Rozmaz oferuje wzgląd na status funkcjonalny szpiku kostnego, fabryki wytwarzającej wszystkie elementy krwi. Jest to szczególnie ważne przy ocenie stanów cytopenicznych np.

  • niedokrwistość,
  • leukopenia,
  • trombocytopenia.

Przegląd rozmazu jest ważnym dodatkiem do innych danych klinicznych, w niektórych przypadkach sam rozmaz obwodowy jest wystarczający do ustalenia diagnozy.

Zautomatyzowane maszyny, które dostarczają coraz bardziej wyrafinowane dane o morfologii krwi i morfologii, mają tendencję do generalizacji i obejmują szeroki zakres nieprawidłowości morfologicznych. Jednak tylko doświadczony recenzent może zważyć względne znaczenie zaobserwowanych wyników i ocenić ich znaczenie w kontekście innych danych klinicznych. Wytrenowane oko doceni także inne subtelności morfologii, których automatyczny przegląd może nie wykryć, nawet poprzez najbardziej dokładne badanie, jakim jest morfologia krwi obwodowej w tym szczególnym kontekście.

Przegląd rozmazu obwodowego nie jest wymagany u wszystkich pacjentów z zaburzeniem hematologicznym. Niektóre proste warunki, takie jak niedokrwistość z niedoboru żelaza, można łatwo zdiagnozować na podstawie informacji klinicznych i podstawowych danych laboratoryjnych. Istnieje jednak szereg ustawień, w których interpretacja rozmazu obwodowego jest szczególnie ważna.

Niedokrwistość hemolityczna

Przegląd morfologii czerwonych krwinek może zidentyfikować przyczynę zniszczenia erytrocytów (np. Obecność komórek ugryzień wskazuje na niedokrwistość hemolityczną Heinza) i ostateczną diagnozę (np. Uszkodzenie oksydacyjne czerwonych krwinek wtórne do leków).

Trombocytopenia

Przegląd wielkości i morfologii płytek krwi może czasem sugerować, czy trombocytopenia jest spowodowana zwiększonym zużyciem płytek krwi (zwykle związanym z większymi płytkami krwi) i zmniejszoną produkcją płytek krwi (często związaną z mniejszymi płytkami krwi lub nieprawidłową morfologią płytek krwi).

Normalne wyniki

Czerwone krwinki mają zwykle ten sam rozmiar i kolor i są jaśniejsze na środku. Rozmaz krwi uważa się za normalny, jeśli występują warunki takie jak:

  • Normalny wygląd komórek
  • Normalna różnica białych krwinek

Zakresy wartości normalnych mogą się nieznacznie różnić w różnych laboratoriach. Niektóre laboratoria używają różnych pomiarów lub testują różne próbki. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o znaczeniu konkretnych wyników badań. Pobranie krwi wiąże się z niewielkim ryzykiem: żyły i tętnice różnią się wielkością u poszczególnych pacjentów i od jednej strony ciała do drugiej. Uzyskanie próbki krwi od niektórych osób może być trudniejsze niż od innych. Warto o tym wspomnieć, ale nie warto się tym nazbyt przejmować podczas badań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *