Pojazdy militarne do wynajęcia – czy na tym da się zarobić?

g-wagon-index

Ostatnio popularny stał się wynajem pojazdów militarnych. Można skorzystać z przejażdżki rożnego rodzaju pojazdami np. ciężarówką Zil 131 lub czołgiem T-55. Firmy oferują samodzielne prowadzenie danego pojazdu po odpowiednim przeszkoleniu lub przejechanie się nim z kierowcą. Biorąc pod uwagę, że niewiele osób miało styczność z tego typu pojazdami (oprócz wojska) i budzą one zaciekawieniewśród ludzi, to warto zainteresować się tego typu działalnością.

Pojazdy do wynajęcia

Najczęściej można wynająć ciężarówki Zil 131, Ural 375 lub Kraz 255, ponieważ mogą one zabrać nawet 16 osób i cena ich zakupu jest stosunkowo niska. Firmy wynajmują również czołgi. Dobrym pomysłem jest połączenie wynajmowania pojazdów gąsienicowych i kołowych.

Odpowiedni teren

Niezbędnym elementem prowadzenia działalności związanej w wynajmem pojazdów militarnych jest posiadanie odpowiedniego terenu, po którym zainteresowane przejażdżką osoby mogłyby się poruszać. Świetnie sprawdzają się tereny wiejskie, lekko pagórkowate, z małą ilością drzew i trawy. Najczęściej tego typu firmy powstają na Mazurach.
Niektóre przedsiębiorstwa oferują również możliwość wynajmowania pojazdów poza miejscowością, w której działają, lecz należy pamiętać, że wiąże się to z dodatkowymi kosztami i koniecznością posiadania odpowiedniej lawety do ich przewożenia. Trzeba zawsze przemyśleć, czy będzie nam się to opłacało.

Ceny pojazdów

Ceny pojazdów zazwyczaj wahają od kilku, np. 3 tysięcy złotych za UAZ-a do nawet prawie 250 tysięcy złotych za czołg. Wobec tego warto przed zakupem, zastanowić się, które pojazdy szybciej przyniosą nam zysk.
Ciężarówkę Ził 131 możemy kupić już za około 12 000 zł. Pojazd Ural 375 to wydatekokoło 3 tysięcy złotych, a ceny Kraza 255 wahają się w granicach 25-30 tysięcy złotych.
Trzeba również przy zakupie brać pod uwagę rocznik oraz stan techniczny pojazdu, ponieważ zazwyczaj trudno znaleźć do nich części zamienne, a jeżeli już są, to ich ceny bywają bardzo wysokie i niewielu mechaników podejmie się ich naprawy.

Ceny wynajmu pojazdów

Jak mają się ceny wynajmu do cen pojazdów? Przykładowo przejazd indywidualny czołgiem T55 to cena 100 zł za osobę, a przejazd transporterem opancerzonym MTLB 35 zł za osobę.

Jednak jeżeli chodzi o grupy zorganizowane to przejazd transporterem opancerzonym MTLB waha się w granicach 240 zł za jeden kurs, przy 11 chętnych osobach.

Ceny transportera opancerzonego MTLB to około 92 000 zł, w związku z tym trzeba czekać wiele miesięcyna zwrot tej inwestycji, zakładając się będzie dużo osób chętnych na kurs.

Natomiast, jeżeli dysponujemy na przykład Goliathem, czyli bezzałogowym czołgiem miną, który brał udział w Powstaniu Warszawskim możemy podnieść cenę za kurs już do 1400 zł. Jednak minusem jest tutaj brak załogi. Taki pojazd można wynająć do filmów lub na różnego rodzaju imprezy integracyjne, czy militarne.

Jeżeli mamy możliwość wynajęcia Universal Carrier – pojazdu gąsienicowego, to możemy za wynajem wziąć już nawet 1700 zł. Jednak cena zakupu takiego czołgu też jest skrajnie wysoka-około 250 000 zł.

Natomiast ceny kursu Zilem 131 to około 20 osób za osobę za jeden kurs, a ciężarówki Ural 375, to nawet 80 zł za godzinę.
Nabywając pojazd militarny i ustalając ceny za kurs, pamiętajmy również o tym, że spalają one ogromne ilości paliwa. Niektóre palą 100 litrów na 100 km.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę powyższe, można zarobić na wynajmie pojazdów militarnych. Jednak warto inwestować na początek w pojazdy o niskich cenach, które się szybko dadzą nam zyski. Poza tym, warto rozwinąć działalność o dodatkowe usługi, np. paintball, imprezy integracyjne, czy wynajem pojazdów do filmów lub na pokazy militarne.

Źródło: http://www.kolekcjonerpolski.pl/militaria,k,28/

Jeden komentarz dla wpisu “Pojazdy militarne do wynajęcia – czy na tym da się zarobić?”

  1. My często jeździmy na eventy militarne do Bielska-Białej i Żor. Mamy swoje samochody ale część też wypożyczamy żeby był lepszy flow 🙂 Mamy zawody paintballa, strzelanie do tarczy itp. Medale, dyplomy 🙂 Fajna zabawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *