Rodzaje naczep w samochodach ciężarowych

Naczepa to nic innego jak rodzaj przyczepy dedykowany do przewozu różnego rodzaju dóbr. Charakteryzuje się brakiem przedniej osi, a część naczepy wraz z ładunkiem jest umiejscowiona na tylnej osi ciągnika siodłowego i połączona za pomocą siodła oraz sworznia królewskiego. W transporcie drogowym możemy się spotkać z wieloma rodzajami naczep, w tym artykule wymienimy najpopularniejsze z nich oraz je opiszemy.

Naczepy standardowe

Zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj, w ich skład wchodzą naczepy:
• typu firanka – posiada skrzynię ładunkową, przystosowaną do umocowania specjalnej firany, którą można rozsuwać po ściankach. Dzięki temu istnieje możliwość szybkiego rozładunku towaru znajdującego się w dowolnym miejscu przyczepy. Charakteryzuje się wygodą i łatwością użycia.
• typu plandeka – posiada skrzynię ładunkową, ze specjalnym stelażem umożliwiającym umieszczenie plandeki. Rozładunku można dokonać tyłem, bokiem, a także górą przyczepy. Charakteryzuje się specjalną ochroną przed warunkami atmosferycznymi.

Warto zwrócić uwagę na opony auta, nie tylko ciężarowego. Sprawdź ranking opon letnich 195/65 R15

Chłodnia i izoterma

Chłodnia – typ naczepy, która dzięki agregatom chłodniczym pozwala utrzymywać temperaturę w zakresie od -30 stopni do +30 stopni. Tak więc możemy zarówno chłodzić jak i ogrzewać przyczepę. W chłodni możemy bez obaw przewozić ładunki, na które składają się np.: owoce, warzywa, mrożonki czy leki.
Izoterma również pozwoli przewozić nam ładunek o temperaturze kontrolowanej. Nie pozwala na chłodzenie, ani ogrzanie, jednak możliwe jest utrzymanie jednakowej temperatury przez określony czas.
Oba typy nadwozia wykorzystuje się jedynie na trasach krótkich i średnich.

Naczepy specjalistyczne

Wśród naczep specjalistycznych możemy wyróżnić:
• Naczepa z ruchomą podłogą – projekt przyczepy, dzięki ruchomym belkom pozwala na samodzielny rozładunek oraz załadunek. Używana przy transporcie materiałów sypkich, worków, palet, bel czy złomu.
• Przystosowane do przewozu zwierząt – wyposażone w wentylację oraz ogrzewanie. Zaprojektowana w sposób ułatwiający czyszczenie, charakteryzuje się specjalnym zadaszeniem.
• Cysterny – stworzone do transportu płynów
• Naczepy furgonowe – charakteryzują się zamkniętą skrzynią ładunkową i drzwiami. Często wyposażone w podnośniki, windy, a także HDS, mający za zadanie usprawnić załadunek i rozładunek towarów.

Naczepy do przewozu towarów gabarytowych oraz platformy

Kolejna grupa naczep. Możemy zaliczyć do niej:
• Platformy – zaprojektowane do transportu maszyn oraz urządzeń dużych gabarytowo.
• Lawety – pozwalają na transport wielu samochodów. Najczęściej spotykane dwupoziomowe.
• Naczepy podkontenerowe – wykorzystywane w transporcie kontenerów morskich.
• Wywrotki – dzięki niej przewieziemy materiały luźne np. żwir, gruz, piasek.

Podsumowanie

Jak możemy zauważyć w transporcie drogowym istnieje wiele rodzajów naczep. Każda z nich została specjalnie zaprojektowana, by sprostać szczególnym wymaganiom. Części do poszczególnych typów naczep można zakupić na stronie: http://www.truck-expert.pl/.

 

Jeden komentarz dla wpisu “Rodzaje naczep w samochodach ciężarowych”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *