e-TOLL dla osobówek – dostępne metody rozliczania płatnych przejazdów

Wprowadzenie systemu e-TOLL doprowadziło do likwidacji bramek na niektórych autostradach. Oznacza to, że za przejazd trzeba zapłacić w inny sposób. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że istnieje kilka metod korzystania z e-TOLL dla osobówek. Która z nich jest najkorzystniejsza? Wyjaśniamy!

Gdzie obowiązuje e-TOLL dla osobówek?

Należy podkreślić, że system e-TOLL nie doprowadził do likwidacji wszystkich bramek autostradowych. Na wielu odcinkach dróg wciąż znajdują się szlabany i płaci się tam w tradycyjny sposób – są to tzw. autostrady koncesyjne, którymi nie zarządza GDDKIA. e-TOLL dla osobówek obowiązuje jedynie na dwóch odcinkach autostrad:

  • A2 Konin-Stryków,
  • A4 Wrocław-Sośnica.

Znacznie szerszy zakres ma jedynie dla pojazdów ciężarowych, ponieważ zastąpił używany dotąd viaTOLL.

e-TOLL dla osobówek – jak korzystać?

Z e-TOLL dla osobówek można korzystać na kilka sposobów. Dzięki temu każdy może wybrać ten, który najbardziej mu odpowiada. Jakie to sposoby?

Elektroniczne opłaty e-TOLL – aplikacja dla osobówek

Na stronach rządowych poświęconych programowi e-TOLL pojawiają się głównie informacje o specjalnej aplikacji, dzięki której można uiścić opłatę za przejazd autostradą podlegającą rozliczeniu e-TOLL. Obecnie jednak użytkowanie aplikacji e-TOLL PL, która wykorzystuje dane geolokalizacyjne pojazdu do naliczania opłaty, jest zalecane tylko w przypadku pojazdów ciężkich. Użytkownikom pojazdów lekkich (samochodów osobowych i motocykli) zaleca się korzystanie z aplikacji e-TOLL BILET. Jest ona dostępna do pobrania bezpłatnie w Google Play i App Store. Umożliwia zakup wirtualnego biletu autostradowego. Należy tego dokonać przed wjazdem na płatny odcinek autostrady. Korzystanie z e-TOLL dla osobówek za pomocą aplikacji dla osobówek wymaga też wcześniejszego założenia Internetowego Konta Klienta w systemie).

Elektroniczne opłaty e-TOLL – aplikacje partnerów

W podobny sposób można kupić bilety na przejazd autostradami za pomocą innych aplikacji. Wśród partnerów systemu e-TOLL dla osobówek znajdują się m.in.:

  • Autopay,
  • mPay,
  • Yanosik,
  • SkyCash,
  • aplikacje bankowe.

Zakup biletu wygląda podobnie jak w przypadku aplikacji e-TOLL BILET. Takie same są również ceny przejazdów.

Aplikacja e-TOLL dla osobówek

Najczęściej opłaty e-TOLL dla osobówek są wnoszone za pośrednictwem aplikacji. Są jednak również inne rozwiązania!

Tradycyjne opłaty e-TOLL dla osobówek – bilet papierowy

Zwolennicy tradycyjnych rozwiązań mogą też kupować bilety papierowe na przejazdy e-TOLL dla osobówek. Są one dostępne m.in. na stacjach benzynowych sieci Orlen oraz na innych znajdujących się w pobliżu płatnych odcinków dróg. Na każdy przejazd trzeba kupić osobny bilet.

Najwygodniejszy sposób na przejazdy e-TOLL dla osobówek – urządzenie OBU

Ostatnia metoda rozliczania przejazdów e-TOLL dla osobówek jest prawdopodobnie najwygodniejsza. Odbywa się ona z wykorzystaniem specjalnego urządzenia znanego jako OBU (on-board unit = jednostka pokładowa) lub po prostu lokalizator GPS. Koszt jego zakupu i użytkowania jest niewielki, a korzyści znaczące. Przede wszystkim lokalizator GPS zgodny z systemem e-TOLL pozwala na automatyczne przesyłanie danych geolokalizacyjnych i naliczanie należnych opłat. Dzięki temu kierowca nie musi pamiętać o zakupie biletu czy też włączeniu aplikacji. Ponadto tego typu systemy nierzadko zapewniają również szereg dodatkowych korzyści – w tym ochronę przed kradzieżą, możliwość monitorowania zużycia paliwa czy pilnowania terminów przeglądów.

Metodę korzystania z e-TOLL dla osobówek możesz wybrać dowolnie. Jedno jest jednak pewne – trzeba się nad tym zastanowić jeszcze przed rozpoczęciem podróży. W przeciwnym razie możesz napotkać na problemy na trasie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *