Rozmawiasz przez telefon w samochodzie? Jakie konsekwencje możesz ponieść

Widok kierowców prowadzących auto z telefonem przy uchu nie jest niczym dziwnym czy rzadko spotykanym. Kierowcy nagminnie rozmawiają przez telefon w czasie jazdy, pomimo że jest to zagrożenie dla bezpieczeństwa, a przy tym spora szansa na otrzymanie mandatu. Jest to tym bardziej dziwne, że przecież na rynku dostępnych jest wiele zestawów słuchawkowych czy głośnomówiących, dzięki którym można rozmawiać w aucie przez telefon w sposób bezpieczny i zgodny z prawem.

Rozmowa w aucie przez telefon zwiększa zagrożenie zarówno dla samego kierowcy, jak i dla innych użytkowników drogi. Jeśli skupiamy się na rozmowie i na tym, co mówi druga osoba, nie skupiamy swojej uwagi w stu procentach na tym, co dzieje się na drodze. W sytuacji zagrożenia będziemy więc z pewnością mieli opóźnioną reakcję, a w aucie liczy się przecież nawet ułamek sekundy. Co więcej, gdy trzymamy telefon przy uchu, jedną rękę mamy praktycznie wyłączoną z użytkowania. A prowadzenie auta jedną ręką zdecydowanie nie jest bezpiecznym pomysłem.

Rozmowy telefoniczne źródłem wielu zdarzeń na drodze

Jak pokazują statystyki, wiele wypadków i zdarzeń drogowych powodują kierowcy, którzy w trakcie zdarzenia akurat rozmawiali przez telefon. Czasem takie zdarzenie kończy się jedynie stłuczką, czasem o wiele poważniejszym uszkodzeniem ciała. Jednak już nawet stłuczka powinna być nauczką, by nie rozmawiać przez telefon w czasie jazdy. Rozmowa może poczekać. Jeśli o tym nie pamiętamy, trzeba się liczyć z tym, że podczas kontroli drogowej policjanci nie będą wyrozumiali. Kierowcy złapani na rozmowie przez telefon w czasie jazdy najczęściej otrzymują mandaty, coraz rzadziej taka sytuacja kończy się natomiast jedynie pouczeniem.

Dbaj o swoje bezpieczeństwo za kółkiem

Aby uniknąć problemów z prawem oraz groźnych sytuacji na drodze, warto zadbać o własne bezpieczeństwo podczas jazdy. Niektóre rozmowy telefoniczne mogą po prostu poczekać. Jeśli natomiast spędzamy wiele godzin za kółkiem, a jednocześnie musimy prowadzić ważne rozmowy, warto zaopatrzyć się w zestaw słuchawkowy czy system głośnomówiący. Nie jest to idealne rozwiązanie, gdyż i tak w pewnym stopniu rozprasza uwagę kierowcy, ale chociaż umożliwia trzymanie obu rąk na kierownicy. Zanim zdecydujemy się na kupno konkretnego telefonu z zestawem głośnomówiącym czy podpisanie umowy z danym operatorem, warto dobrze poznać ofertę usług telekomunikacyjnych. To szczególnie ważne, jeśli z telefonu korzystamy służbowo i jest nam niezbędny do pracy. Chociaż w dużych sieciach tupu Orange awaria zdarza się dosyć rzadko, trzeba liczyć się z tym, że może mieć miejsce w najmniej odpowiednim momencie. Dobrym rozwiązaniem jest więc posiadanie numeru służbowego i prywatnego w różnych sieciach. Dzięki temu nawet w razie awarii w jednej sieci, nie stracimy kontaktu ze światem i będziemy mogli kontynuować różne niezbędne konwersacje. Ale może niekoniecznie za kierownicą auta. W przypadku bardziej emocjonujących czy angażujących rozmów o wiele lepszym rozwiązaniem jest zjechanie gdzieś na pobocze czy na parking i kontynuowanie jazdy po zakończonej rozmowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *