Samochód nowy czy używany – poradnik zakupowy

Buying their first car together. Young car saleswoman standing at the dealership telling about the features of the car to the customers.

Prędzej, czy później każdy z kierowców staje przed wyborem i zakupem auta – zarówno pierwszego, jak i wszystkich kolejnych. Rynek motoryzacyjny w Polsce jest bardzo bogaty i nie powinniśmy mieć kłopotów z wybranie czegoś dla siebie. Przedsięwzięcie takie rodzi jednak wiele dylematów i obaw przed naciągnięciem. Przy wyborze nowego auta warto odpowiedzieć sobie na parę pytań.

Salon, czy komis?

Decyzja, czy decydujemy się na auto nowe, czy używane determinuje cały przebieg procesu. Decydując się na auto z salonu, maksymalnie usprawniamy sprawę i do naszych kompetencji należy tylko wybór odpowiedniej marki, modelu i wyposażenia. Jest to bardzo wygodne, ale i kosztowne. Sam wyjazd z salonu obniża wartość naszego nabytku o nawet 20 procent. Większość ludzi w Polsce decyduje się więc na zakup aut używanych.

Auto krajowe, czy sprowadzane?

Jeśli zdecydujemy się na auto używane, kolejna decyzja jaką musimy podjąć, to skąd będzie ono pochodzić. Możemy zdecydować się na pojazd, który jest już zarejestrowany W Polsce lub zdecydować się sprowadzić nowe auto z zagranicy. Oferty aut krajowych są dostępne na portalach ogłoszeniowych i to tam najlepiej ich szukać. Poszukiwania w interesującym nas segmencie często potrwają wiele czasu, ale cierpliwość powinna zostać wynagrodzona. Druga opcja jest bardziej skomplikowana, gdyż wymaga od nas wycieczki do innego kraju lub wysłanie tam kogoś w naszych interesach.

Auto z zagranicy bez wychodzenia z domu?

Jeśli nie za bardzo mamy głowę do poszukiwań na własną rękę, a o samochodach wiemy tylko tyle, ile to konieczne do codziennej eksploatacji, warto zastanowić się nad zleceniem poszukiwania i zakupu auta przez pośredników. Na rynku pojawia się coraz więcej firm w tym specjalizujących. Pozyskać w ten sposób można pojazd zarówno zarejestrowany już w Polsce, jak i z rynków zagranicznych. Musimy tylko zdecydować się na jakąś markę i model. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby było to parę marek i modeli, jeśli nie możemy się zdecydować. Firma taka odnajdzie dla Nas auto, sprawdzi jego stan i sporządzi raport o jego stanie. Możliwe jest również sprowadzenie wybranego przez Nas auta pod sam dom – taką ofert ma u siebie np. https://carforfriend.pl/.

Skorzystanie z takich usług na pewno oszczędzi nam wiele czasu, który musielibyśmy poświęcić na poszukiwania, a często też podróże. Jeśli nasza wiedza na temat danego modelu jest niewielka, to nie zostaniemy też naciągnięci z powodu naszej niewiedzy. Będziemy mieć pewność co do stanu technicznego pojazdu i przebiegu. Będziemy mogli się skupić na samej jeździe nowym autem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *