Jak wiadomo, na polskich drogach często dochodzi do stłuczek, kolizji drogowych oraz wypadków drogowych i niestety każdy z nich jest związany ze stresem, a co najważniejsze z uszkodzeniem pojazdów, które brały w takim zdarzeniu udział. Jeżeli nasz samochód brał udział w stłuczce, warto wiedzieć że za holowanie pojazdu powinien zapłacić winowajca stłuczki, a raczej jego ubezpieczalnia. Jak sprawdzić na czym polega holowanie z OC sprawcy i o czym trzeba pamiętać, kiedy zechcemy z niego skorzystać?
Poszkodowany ma prawo do lawety z OC sprawcy wypadku
Każdy kierowca musi obowiązkowo płacić OC, dzięki czemu w razie wypadku jest on chroniony przed wszelkimi roszczeniami cywilnymi ze strony osób poszkodowanych w trakcie jakiegokolwiek wypadku drogowego. To oznacza, że nawet jeżeli jesteśmy sprawcami wypadku samochodowego, wszystkie koszty naprawy pojazdów poszkodowanych zostanie pokryte z naszego OC. Dlatego nie zależnie od tego czy jesteśmy sprawcą wypadku czy poszkodowanym, nie poniesiemy żadnych kosztów związanych z holowaniem czy naprawą samochodu. Oczywiście każda ubezpieczalnia ma swoje obowiązujące przepisy prawa i zanim skorzystamy z usługi holowania uszkodzonego pojazdu, powinniśmy zapoznać się z przesłankami i przepisami, aby móc skorzystać z ubezpieczenia sprawcy wypadku.
Nie zależnie od tego, gdzie wydarzy się wypadek drogowy i ile będzie to kilometrów od naszego miejsca zamieszkania, możemy skorzystać z lawety z OC sprawcy bez żadnych limitów kilometrowych. Chodzi tutaj o to, że ubezpieczyciel sprawcy wypadku ma obowiązek pokryć koszty lawety oraz naprawy uszkodzonego samochodu, nie zależnie od tego gdzie doszło do wypadku samochodowego. Wybierając holowanie pojazdu można skorzystać z oferty na stronie holowanie-warszawa.pl, bądź wybrać pomoc drogową współpracującą z firmą ubezpieczeniową sprawy, w obu przypadkach należy nam się zwrot za holowanie.
Bezpieczniej skorzystać z lawety z OC sprawcy
Bezpieczniejszą opcją jest skorzystanie z lawety z OC sprawcy, wtedy nie musimy martwić się kosztami za lawetę od samego początku, ani podpisywaniem żadnych dodatkowych umów czy zbieraniem dokumentów z kosztów, jakie ponieśliśmy za lawetę. Jeżeli zdecydujemy się samodzielnie zamówić lawetę, musimy mieś świadomość że ubezpieczalnia sprawcy może zaniżyć koszt usługi do uśrednionych cen na rynku, dlatego płacąc więcej za lawetę, nie zawsze odzyskamy pełną kwotę zwrotu. Niektóre firmy ubezpieczeniowe w ogóle nie chcą ponosić kosztów holowania, jeżeli kierowca poszkodowanego samochodu wykonał je na własną rękę, dlatego bezpieczniej jest wybrać holowanie z OC sprawcy wypadku, nie martwiąc się o dodatkowe koszty. W przypadku samodzielnego wyboru firmy holowniczej i braku ugody z firmą ubezpieczeniową sprawcy zdarzenia drogowego, często konieczne jest wchodzenie na drogę sądową, co dodatkowo przedłuża całą procedurę zwrotu kosztów i dokłada nam niepotrzebnego stresu.